Abant Gölü Tabiat Parkı Gezi Rehberi
Abant Gölü Tabiat Parkı Gezi Rehberi

Mükemmel bir coğrafya üzerinde yaşıyoruz. Doğusu batısı, güneyi-kuzeyi, ülkemizin her köşesi cennet gibi adeta. Bahar ayının gelmesini fırsat bilerek attık kendimizi doğaya ve düştük Abant yoluna.

Sevgili gezginler, bu yazımızda sizlere “Abant Gölü Tabiat Parkı Gezi Rehberi” başlığı altında ülkemizin önemli turizm değerlerinden birisi olan Abant Gölü ve Tabiat Parkı hakkında bilgiler vereceğiz…

Yazımızı okuduktan sonra, Abant Gölüne nasıl gidilir? Abant Gölü nerededir? Abant Gölünde nerede konaklanır? Abant Gölü Yedigöllere yakın mıdır? Abant Gölünde ne yapılır gibi sorularınıza cevaplar bulabileceksiniz…

Abant Gölü Tabiat Parkı Hakkında Resim
Abant Gölü Tabiat Parkı Hakkında

Abant Gölü Tabiat Parkı Hakkında

Ülkemiz Bolu ili sınırları içinde bulunan Abant Gölü, Bolu’nun 34 km. güney batısında ve Abant Dağları üzerinde doğal bir göldür. Yaz kış farketmeksizin senenin her mevsimi büyüleyici bir tabiat güzelliğine sahiptir. Abant, hem günübirlik geziler, hem de konaklamak amacıyla tercih edilen ülkemizin önemli tatil merkezlerinden birisidir. Özellikle son yıllarda bir çok toplantı ve etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

REKLAM

Abant Gölü Tabiat Parkı Bitki Örtüsü Zenginliği

Bırakın tabiat parkına gelmeyi, kilometrelerce önce doğal bir yeşillik karşılıyor sizleri. Yeşilin bütün tonlarını bi arada görmeniz mümkün. Abant Gölü Tabiat Parkı ve çevresinin bitki örtüsü zenginliği, ayrıca devasa bir açık hava rekreasyon potansiyelini bünyesinde barındırması nedeniyle parkın, bölgenin 1150 Hektarlık bölümü, 1988 senesinde “Tabiat Parkı” olarak devletin ilgili kurumları tarafından koruma altına alınmıştır.

Abant Gölü Tabiat Parkı Resmi
Abant Gölü Tabiat Parkı

Özellikle dağ yamaçlarında çiçekler öylesine güzel açmış ki; dağlar taşlar, gözünüzün alabildiği her yer sapsarı çiçeklerle kaplıydı. İnanın ayaklarımızla basmaya kıyamadık. Hatta doğa dostu olarak yetiştirdiğimiz 6-7 yaşlarındaki çocuklarımız ayakkabılarını çıkararak yürüdüler desek yalan olmaz.

Abant Gölü çevresi çok zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Bölgede görülen bitkiler; sarıçam, karaçam, söğüt, ardıç ağaçları ve ormangülü, ılgın, kayın, meşe, kavak, dişbudak, gürgen, böğürtlen, çilek, nane, fındık, muşmula, papaz külahı, alıç, çobanpüskülü, kuşburnu, eğrelti, ahududu, sarmaşık, ısırgan, atkuyruğu ve çayır otları başlıca ağaç ve ağaççıklarıdır.

Abant Gölünün çevresinde çeşitli su bitkileri ve nilüferi görmeniz mümkündür. Ayrıca göl kenarındaki yürüyüş parkurunda su samuru uyarısı yapılsa da biz hiç görmedik.

Abant Gölü ve Tabiat Parkında Ne Yapılır?

Gölün çevresi yaklaşık 7 km. olan ve yılın her mevsimi ayrı güzelliklere ev sahipliği yapan gölde;

 • Göl manzarasına karşı oturup piknik yapabilir, semaver ve mangal yakabilirsiniz,
 • Dilerseniz belirli alanlarda çadır kurup kamp yapabilirsiniz,
 • Sportif olta balıkçılığı yapabilirsiniz ki; yapanları da gördük,
 • Doğa yürüyüşü yapabilirsiniz ki; bunu yapmak için mükemmel ötesi bir ortam,
 • Bisikletle göl etrafında turlayabilirsiniz,
 • Faytonla göl turu yapabilirsiniz (kokuyu sıkıntı yapmazsanız tabiki),
 • Ata binerek gezinti yapabilirsiniz,

Doğa Yürüyüşü Yapmadan Dönmeyin

Sevgili gezginler, yukarıda da yazdığımız üzere kendi zevkinize uygun olarak istediğiniz etkinliği seçebilirsiniz fakat Abant Gölü ve çevresinde doğa o kadar mükemmel ki; yeşilin bütün tonlarını görmek mümkün, özellikle bahar aylarında çiçekler adeta halı gibi her yer kaplamış ve yine kuşlar dünyanın en güzel korosu gibi bütün hünerlerini sergilerken size de sevdiklerinizle o anın tadını çıkarmak kalıyor.

Abant Gölü Tabiat Parkı Hakkında Resim
Abant Gölü Tabiat Parkı Hakkında

Abant Gölü ve çevresi yürüyüşe, doğa yürüyüşüne o kadar müsait ki; yürüyüş için öylesine güzel tasarlanmış ki; oraya gittiğinizde o güzel havayı yüreğinizin içine içine çekin, doğanın tadını doyasıya çıkartın.. Bizden tavsiye…

Göl Manzarasına Karşı Semaverde Çay ve Doğa Kahvaltısı

Eğer benim gibi sizler de semaveri severseniz, semaverinizi yanınızdan ayırmıyorsanız Abant Gölüne karşı, çam ağaçlarının gölgesi altında semaverinizi yakabilir, sevdiklerinizle birlikte güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Abant Gölü ve Çevresinde Konaklama İmkanları

Abant Gölü, tabiat parkı içinde bulunmakta ve parkın içinde iki adet otel de bulunmaktadır. O meşhur Abant gölü fotoğraflarında gördüğümüz oteller bu bölgededir. Yalnız fiyatları konusunda bilgim yok.

Eğer konaklama ihtiyacınız varsa park bünyesindeki kamplarda çadırda kalabileceğiniz gibi, tabiat parkına gelmeden yol kenarında bulunan onlarca pansiyon ve butik otellerin birisinde de kalabilirsiniz. Ayrıca tabiat parkına gelirken bir de polis evi var. Buraya gelip konaklayabileceğiniz gibi günü birlik turlar vasıtasıyla gelebilirsiniz.

Abant Gölü ve Tabiat Parkına Nasıl Ulaşılır?

Abant Tabiat Parkına ulaşmak oldukça kolay, Ankara otobanının oldukça yakınında. İstanbul, Kocaeli veya Ankara tarafından gelecekler otobandan gelip Bolu tüneli civarında otobandan Abant istikametine çıkış yaparak bölgeye ulaşılabilir.

Abant Gölü ve Tabiat Parkında Neler Gördük, Günümüz Nasıl Geçti?

Biz ani bir kararla günü birlik bir gezi için gittik. Neler gördük sorusuna cevaben;

 • Tertemiz hava ve mükemmel doğa,
 • Yeşilin bütün tonları, dağ ve müthiş göl manzarası,
 • Bisikletle göl çevresini turlayan gençler,
 • El ele tutuşup yürüyüş yapan, mutlu, mesud, şakalaşan gençler,
 • Bir biri ardına göl turu yapan faytonlar ve faytonlardan öz çekim yapan insanlar,
 • Mangal, semaver yakan piknikçiler,
 • Halı gibi yerleri, dağları kaplamış çiçekler, ötüşen kuşlar, akıp giden dereler…

Abant Gölü gezimiz çok güzel geçti, şahsi aracımızla gidip döndük, çok güzel yerler gördük ve oldukça memnun kalarak döndük, zaman konusunda sıkıntımız olmasaydı bölgenin bir diğer önemli turizm noktası olan Yedi Göller’i de görüp gelebilirdik ama gidemedik ve yine muhteşem tarihi konaklarıyla meşhur Mudurnu‘ya da gitmek isterdim. Fakat günü birlik gezi olduğundan fazla zamanımız kalmadı.

Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz üzere, ülkemizin her tarafı, her köşesi ayrı güzel. Abant Gölü Tabiat Parkı da bu güzelliklerden birisi ve doğası , doğal güzellikleri bozulmamış, bir çok yerin aksine temiz, tertemiz doğal bir güzellik.

Gitmenizde, zaman ayırarak güzelce gezmenizde fayda var. Kesinlikle gitmenizi tavsiye ediyoruz… Giderseniz gezi notlarınızı da sayfamızın altına yazacağınız yorumlarınızı bekleriz…

Abant Gölü, Yedi Göller gezisi için aşağıdaki kaynakları da inceleyebilirsiniz;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz