Merhabalar sevgili İzmit Gezi Rehberi okurları, bu yazımızda sizlere şifalı suyu ile namını neredeyse tüm Türkiye’ye duyurmuş olan Ali Mezar, yeni haliyle İcadiye köyümüz ve bu köyde çıkan böbrek taşı düşürdüğüne inanılan, halk arasında ali mezar suyu olarak bilinen suyumuz hakkında bilgiler vereceğiz.

Böbrek taşını düşüren Ali Mezar Suyu konulu yazımız içerisinde İcadiye Köyü şifalı suyu, Alimezar Köyü, Gölcük şifalı suları, Alimezar Köyü Yol tarifi, Böbrek taşına iyi gelen su, Ali Mezar Köyü nerede, nasıl gidilir, Kocaeli çevresindeki şifalı sular gibi genel konu başlıkları hakkında bilgiler bulacaksınız.

Böbrek taşına iyi geldiği söylenen Ali Mezar Suyu halkın yoğun ilgisiyle karşı karşıya
Böbrek taşına iyi geldiği söylenen Ali Mezar Suyu halkın yoğun ilgisiyle karşı karşıya

Ali Mezar Suyu Şifalı Mı, Böbrek Taşına İyi Gelir Mi?

Kıymetli okurlar, bu soru çok sıkça sorulmakta. Kızımın böbrek taşı sorunuyla uzun süre ilgilendiğim ve bir çok alternatif yol, yöntemleri kullandığım için şu hususu özellikle belirtmek isterim. Evet Ali Mezar suyunun şifalı olduğu, insan ve hayvan deneylerinde güzel sonuçlar alındığı söyleniyor. Bu hususu bizzat suyun bahçesinde çıkan kişilerden dinleme, suyun çeşmeleşmeye kadar geçen sürecini dinleme imkanım oldu.

Yalnız şu da var ki, sağlık konusu ve özellikle böbrek taşı konusu oldukça göreceli. Yani birisine iyi gelen, şifa veren size iyi gelmeyebilir. Bir dostunuz şifa görmüştür ama siz görmeyebilirsiniz. Lakin bunlar alternatif yöntemlerdir, denemekte fayda var diye düşünüyorum.

Ali mezar Köyü girişi
Şifalı suyu ile ünlenen Ali mezar Köyü girişi

Özetle Ali Mezar Suyu Hakkında

  • Suyun şifasını görebilmek için yağmurların fazla olmadığı, yağmur sularının fazlaca karışmadığı temmuz-ağustos gibi yaz aylarını tercih etmelisiniz.
  • Suyu bir defa değil mümkünse uzun süreli kullanmalısınız.
  • Çeşme başında yoğunluk olduğundan mümkünse sabah erken saatlerde gelmenizi tavsiye ederim.
  • Kış aylarında, yoğun yağışlarda köy yolları tehlikeli olabilir, özellikle toprak kayması konusunda dikkatli olmalısınız.
  • Köyün çevresi ve doğası mükemmel, hazır oralara kadar gelmişken tadını çıkarın, keyfine varın derim.

Ali Mezar Köyü (İcadiye) Nerede, Nasıl Gidilir?

İcadiye Köyü Gölcük ilçemiz sınırları içerisinde olup, Gölcük’e 10 km ve İzmit merkeze yaklaşık 29 km. mesafededir. İzmit merkezden İcadiye Köyü gidiş rotasına sahip bir haritayı aşağıda sizlerle paylaştım, istifade edebilirsiniz.

Gölcük Ali Mezar yani İcadiye köyüne kendi şahsi arabanızla gidebileceğiniz gibi Gölcük merkezden kalkan dolmuşlarla da ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Geniş ve asfaltlanmış yolu bulunmaktadır. Köye giderken yolun sağında ve solunda müthiş bahçeler göreceksiniz, doğanın güzelliği, yemyeşil meralarda otlayan inekler, koyunlar, yollara sarkmış ağaçların adeta sanat eseri gibi sundukları meyveler yolculuğunuza haz katacak.

Ali Mezar Köyüne Giderken Şu Hususlara Dikkat Edin Lütfen!

Yalnız özellikle bahar aylarındaki yoğun yağışların etkisiyle köye yaklaştıkça toprak kaymaları sebebiyle yollarda bozulmalar, yarılmalar olabiliyor. İlk defa gidiyorsanız ve özellikle yoğun yağışlı günlerde gidiyorsanız bu hususlara dikkat etmenizi, fazla hız yapmamanızı öneriyorum.

Ali mezar köyü meydanındaki köy camisi
Ali mezar köyü meydanındaki köy camisi

Ali Mezar Köyü Şifalı Suyu Hakkında Neler Öğrendim?

Bu köyde yaşamış ve ikamet etmiş (rahmetli Ali YAMAN, mezarı yine çeşmenin yakınında bir mezarlıkta bulunmaktadır.) bir kişinin bahçesinden çıkan suyun şifalı olduğuna inanılmakta ve bölge halkı tarafından yoğun ilgi görmektedir. Köyde bulunan ve bir çeşme ile bölge insanının kullanımına sunulan suyun başına gittiğinizde oldukça uzayan bir kuyrukla karşılaşmanız mümkün.

Suyun özellikle böbrek taşı rahatsızlığı başta olmak üzere bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Benim çevremde de Ali Mezar Köyü şifalı suyunu düzenli içerek böbrek taşını eriten/düşüren kişiler var.

Ali Mezar Suyu, İcadiye Köyü Gölcük Kocaceli
Ali Mezar Suyu, İcadiye Köyü Gölcük Kocaceli

Ali Mezar (İcadiye) Köyü içerisinde çeşmeyi kolayca bulmanız için levhalar var

Bir gün, İcadiye Köyüne giderek su doldurdum ve Gölcük tarafına giderken, yaşlı bir amcanın minübüs beklediğini gördüm ve durarak amcayı aldım. Sohbet ederek Gölcük’e geldik. Bu amcadan Ali Mezar Köyü şifalı suyu hakkında şunları öğrendim;

Suyun çıktığı bahçe amcamızın öz halasına aitmiş. Yıllar önce bu sudan içen hasta hayvanların tez zamanda iyileştiği ve suyun içerisinde bulunan taşların eridiği görülünce İzmit’te görev yapan bir doktor vasıtasıyla sudan numune alınarak Ankara’ya analize gönderilmiş.

Yapılan analiz neticesinde suyun şifalı olduğuna karar verilmiş. O günden bu güne insanlar dertlerine çare olsun niyetiyle burada bulunan suya ulaşmışlar. Çeşmenin başına vardığınızda İstanbul’dan, Sakarya’dan, Eskişehir ve komşu şehirlerden gelmiş kişileri görmeniz mümkün.

Ali mezar köyü meydanındaki köy camisi
Ali mezar köyü meydanındaki köy camisi

Sadece hastalıklar için değil bölge halkı içme suyunu da buradan karşılamakta.

Ayrıca köye geldiğinizde şifalı suya giden yolun çevresindeki evlerden doğal köy ürünleri de satın alabilirsiniz. Özellikle süt almanızı kesinlikle tavsiye ederim. Ali Mezar Köyü yeşilin tüm tonlarının bulunduğu mükemmel bir konumda. Köye geldiğinizde yol çevresinde bir çok ineğin otladığını görürsünüz zaten ve aldığınız sütü, yumurtayı vs. güvenerek alabilirsiniz…

Yolunuz Düşerse Değil, Yolunuzu Düşürün Bu Güzel Anadolu Köyüne

İlla ki yolunuzun düşmesini beklemeyin lütfe, bir hafta sonu ailecek atlayın arabanıza, Gölcük’ün bir birinden güzel dağ köylerinden geçerek gelin İcadiye köyüne. Yeşillikler içinde hem stresinizi atarsınız, hem de şifalı suyundan içme fırsatı bulursunuz. Memnun kalacağınızdan ve tekrar tekrar geleceğinizden adım gibi eminim…

Dümbüldek Suyu, mesire alanıyla şifa dağıtacak