Eriklitepe Tabiat Parkı Gezi ve Konaklama Rehberi

Sevgili İzmit Gezi Rehberi okurları, Eriklitepe Tabiat Parkı Gezi ve Konaklama Rehberimize hoş geldiniz. Bu yazımızda sizlere Eriklitepe Tabiat Parkı hakkında bilgiler vereceğim.

Yazımızı okuduktan sonra EriklitepeEriklitepe Tabiat Parkı Nerede, Eriklitepe Tabiat Parkına Nasıl Gidilir, Eriklitepe Tabiat Parkı Bungalov Evleri gibi merak ettiğiniz konular hakkında bilgiler bulabileceksiniz.

Eriklitepe Tabiat Parkı Gezi ve Konaklama Rehberi Resimleri
Kış aylarında kar manzarasıyla birlikte Eriklitepe başka güzel

Şimdi başlayalım yazımıza, Eriklitepe Tabiat Parkı Gezi ve Konaklama Rehberi.

Bütün bir hafta kendimizi rutin işlerimize ve şehrin kargaşasına o kadar çok kaptırıyoruz ki, hafta sonunu adeta iple çekiyoruz. Hafta sonu tatili gelince de haftanın yorgunluğunu atabileceğimiz sessiz sakin, doğanın içindeki gizli saklı yerlere kaçmak istiyoruz. Bunun için temel kriterimiz belli. Hem bizlere yakın olacak, hem de huzurlu ve makul fiyatta. Hiç şüphesiz Eriklitepe tüm kıstaslarımızı karşılıyor.

REKLAM

Özellikle doğanın tadını çocuklarınızla birlikte doya doya çıkaracağınız doğa harikası muhteşem bir yer. Bu gezi için 300-400 TL gibi bir bütçe ayırmanız yeterli. İstanbul’a yakın gezilecek yerler arayanlar, bol eğlenceli, aktiviteli ve huzurlu kaçamak için işte size en ince ayrıntılarıyla Eriklitepe Gezi Rehberi

Eriklitepe Tabiat Parkı Gezi ve Konaklama Rehberi - Kocaeli
Eriklitepe Tabiat Parkı Kocaeli ilimizin önemli turizm değerleri arasında gösterilmektedir.

Eriklitepe Tabiat Parkı bozulmamış orman yapısı ve yüksek rekreasyon potansiyeli ile günübirlik ziyaretçiler veya konaklamak isteyenler için önemli alan olduğu değerlendirilmektedir.

Eriklitepe Tabiat Parkı Hakkında

Eriklitepe Tabiat Parkı Kocaeli Gölcük Belediyesi tarafından hayata geçirilmiş doğanın tam kalbinde muhteşem bir proje olup, içerisinde günü birlik kamp ve piknik kullanım alanları, seyir kuleleri, günlük olarak aileniz ile kalabileceğiniz bungalov tipi evler, özel yürüyüş parkurları, mescit, çadır kamp alanları, macera parkları, kafeler, çay bahçeleri gibi alanlar bulunmaktadır.

Eriklitepe Tabiat Parkı Macera Parkuru
Eriklitepe Tabiat Parkı Macera Parkuru

Eriklitepe Tabiat Parkı ayrıca gerek günü birlik ziyaretçilerin, gerekse konaklamak isteyenlerin rahatlıkla kullanabileceği kapsamlı bir Turizm Kompleksi olarak faaliyet göstermektedir.

63 hektarlık alana sahip olan Eriklitepe Mesire Yeri gelecek nesillere milli miras bırakılması amacı ile 11/07/2011 tarih ve 903 sayılı Bakanlar Kurulu Oluru ile tabiat parkı olarak statü kazanmıştır.

Eriklitepe Tabiat Parkı’nın tamamı devlet ormanıdır. Yerleşim bölgelerine uzak ve ulaşım ana yol güzergâhı yakınında bulunmamaktadır. Piknik amaçlı kullanılan sahanın dışındaki alanlar tamamen sık bakir koruluğu niteliğinde ve korunması gereken özelliğe sahiptir.

Eriklitepe Tabiat Parkı Çocuk Eğlence Yerleri
Eriklitepe Tabiat Parkı’nın tamamı devlet ormanıdır. Yerleşim bölgelerine uzak ve ulaşım ana yol güzergâhı yakınında bulunmamaktadır.

2013 yılında alan 60 tonluk su deposu ve su isale hattı yapılmıştır. 2015 yılında alana bilgilendirme, yönlendirme tabelaları ve piknik masaları yerleştirilmiştir. 2018 yılı sonunda ise Eriklitepe Tabiat Parkı kapılarını misafirlerine açmış bulunmaktadır. Eriklitepe Tabiat Parkı işletmeciliği 11.09.2008 tarihinde 5+2 yıllığına Gölcük Belediye Başkanlığı’na verilmiştir.

Eriklitepe Tabiat Parkı inşaa edilirken bir tane bile ağaç kesilmeden bu müthiş projenin hayata geçirildiğini duydum. Bu bilgi eğer gerçekten doğruysa hassasiyetinden dolayı Gölcük Belediyesine yürekten tebriklerimi sunarım.

Kocaeli Büyükşehir ve Gölcük Belediye Başkanları Eriklitepe Ziyaret resimleri
Kocaeli Büyükşehir ve Gölcük Belediye Başkanları Eriklitepe Ziyaretleri

Eriklitepe Tabiat Parkı ve Kocaeli

Yüzölçümünün yüzde 45,8’i ile önemli orman varlığı bulunan Kocaeli, 8 tabiat parkıyla gündelik yaşamın stresinden uzak, doğa içinde tatil yapmak isteyenler için eşsiz fırsatlar sunuyor.

Ballıkayalar, Uzuntarla, Suadiye, Beşkayalar, Kuzuyayla, Gaziler Dağı ve Uzunkum tabiat parklarından sonra, Gölcük Belediye Başkanlığı‘nın 10 milyon liranın üzerinde yatırımıyla doğanın tam kalbinde muhteşem bir tabiat parkı daha şehre kazandırıldı.

Gebze’de bulunan Ballıkayalar tırmanış sevdalılarının antrenman bölgesi, çocuklu ailelerin mangal yeri ve gençliğin kamp alanı.

Bursa ve Kocaeli sınırında bulunan Eriklitepe Tabiat Parkı, günübirlik kamp ve piknikçiler başta olmak üzere, bungalov tipi kır evleriyle doğa tutkunlarının vazgeçilmez adresi olmaya başladı.

Eriklitepe Tabiat Parkı Nerede

Eriklitepe Tabiat Parkı doğanın tam kalbinde diyebiliriz. Eriklitepe Tabiat Parkı Gölcük’ün merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta ve İrşadiye Köyü mevkisinde, Beylik Köyüne de sınır olan 600 dönümlük devasa Erikli Düzü Yaylasında bulunmaktadır.

Ayrıca Eriklitepe Tabiat Parkı güzergahında tüm yöre halkının yakından tanıdığı yerler de bulunmaktadır. Örneğin Gölcük’ten Eriklitepe Tabiat Parkına giderken her gün yüzlerce insanın şifa amaçlı su almak üzere gittiği ve Kocaeli ve İzmit Çevresindeki İçilebilir Şifalı Sular listesinin başında gelen, böbrek taşı düşürme konusunda oldukça ünlenmiş Ali Mezar suyuna ev sahipliği yapan İcadiye Köyü‘nün de çok yakınından geçersiniz.

Böbrek Taşını Düşüren Şifalı Ali Mezar Suyu Fotoğrafı
Kocaeli Gölcük, Ali Mezar (İcadiye) Köyündeki böbrek taşına iyi gelen şifalı suyun kaynağı..

Eriklitepe Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir

Eriklitepe Tabiat Parkı‘na gidebilmek için bir kaç farklı güzergah bulunmaktadır. Gölcük’ten yola çıktıktan sonra sırasıyla İhsaniye-İrşadiye ve Eriklitepe Tabiat Parkı‘na ulaşılabilir. Gölcük ve Eriklitepe arasındaki yol Kocaeli Büyükşehir Belediyesince yenilenmiş olup geneli asfalttır.

Gölcük'ten yola çıktıktan sonra sırasıyla İhsaniye-İrşadiye ve Eriklitepe Tabiat Parkı'na ulaşılabilir.
Gölcük’ten yola çıktıktan sonra sırasıyla İhsaniye-İrşadiye ve Eriklitepe Tabiat Parkı’na ulaşılabilir.

UYARI!
İcadiye tarafında yer yer toprak kayması riski bulunan yerler olduğundan özellikle yağmurlu havalarda oldukça dikkat edilmeli. Abant Su firmasının dolum tesisleri de aynı bölgede olduğundan kamyonlara da dikkat edilmeli.

Aşağıda Gölcük Merkez Mahallesinden Eriklitepe Tabiat Parkına gidiş güzergahı harita üzerinde gösterilmektedir. Dilerseniz haritayı genişleterek kendi ulaşım bilgilerine göre şekillendirerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eriklitepe Tabiat Parkında Neler Var?

İçinde 29 ayrı aktivite bulunan bir macera parkuru yer alıyor. Konaklama imkanı mevcut, 15 kır eviyle hizmet sunuluyor. Yöre halkının, köylülerimizin ürünlerini satabilecekleri mahalli satış üniteleri var. Eriklitepe Tabiat Parkında aynı zamanda bir ekoturizm amaçlanıyor.

Gölcük çevresinde yaşayan insanlar, ürettiklerini Eriklitepe Tabiat Parkı bünyesinde satış noktalarında satabiliyor. Eriklitepe Tabiat Parkı İstanbul’a da çok yakın olduğundan yakın zamanda özellikle konaklama noktasında İstanbul’da yaşayan gezginlerin uğrak noktası haline gelecek diye tahmin ediyorum.

Eriklitepe kar manzarası
Bembeyaz bir görüntüye bürünen Erikli Tepe Tabiat Parkı çok güzel görüntüsüyle ziyarete gelenleri kendisine hayran bırakıyor

Eriklitepe Tabiat Parkında Konaklama

Muhteşem bir doğanın, yeşilin, ormanın tam ortasında tamamen ahşap bungalov bir evde konaklamak, sabahında yine kuş sesleriyle yeni bir güne başlamak isteriz değil mi? İşte Eriklitepe Tabiat Parkı Bungalov evleriyle sizlere böylesine muazzam bir ortamda konaklama fırsatı sunuyor.

Sevdiklerinizle birlikte oldukça geniş olarak tasarlanmış ve içerisinde misafirlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek imkanları barındıran bungalov evlerde konaklayarak zamanı ve doğayı farklı değerlendirebilirsiniz.

Gölcük Eriklitepe Bungalov Evleri Konaklama Rehberi
Gölcük Eriklitepe Bungalov Evleri

Eriklitepe Tabiat Parkı Bungalov Evlerinde Konaklama yapabildiğiniz gibi yine tesis bünyesinde bulunan restoran ve kafeteryadan damak tadınıza uygun yemeklerin de tadına bakabilirsiniz. Kendiniz de tesis içerisinde mangalınızı ya da semaverinizi yakarak bungalov evinizin önünde unutulmaz bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Eriklitepe Tabiat Parkı Bungalov Evleri son günlerde oldukça popüler. Özellikle kış mevsimi içerisinde kar manzaralı fotoğrafları sosyal medyada binlerce beğeni almakta. Güzel bir profil fotoğrafı için bile Eriklitepe Tabiat Parkını ziyaret edebilir, bungalov evlerde konaklayabilirsiniz.

Eriklitepe Tabiat Parkı Romantik Gece Resimleri
Eriklitepe Tabiat Parkı Resimleri

Eriklitepe Tabiat Parkı Konaklama Fiyatları

Gölcük Belediyesi Eriklitepe Tabiat Parkı Bungalov Evlerde Konaklama Fiyat Listesi

Eriklitepe Tabiat Parkı fiyat listesi Bungalov Evlerde Konaklama Fiyat Listesi 2019
Eriklitepe Tabiat Parkı fiyat listesi Bungalov Evlerde Konaklama Fiyat Listesi 2019

Eriklitepe Tabiat Parkında Konaklama Fiyatları yukarıdaki resimde belirtildiği gibidir ancak 2019 Mart ayı sonuna kadar Eriklitepe Tabiat Parkı Bungalov Evleri tanıtım amaçlı olarak cumartesi gecesi 250 TL olup haftanın diğer günleri 150 TL olarak belirlenmiştir.  Bu fiyatlar sadece konaklama için geçerlidir.

Eriklitepe Tabiat Parkı Kasap ve Yeme İçme Fiyatları

Eriklitepe Tabiat Parkı Kasap ve Yeme İçme Fiyatları 2019
Eriklitepe Tabiat Parkı Kasap ve Yeme İçme Fiyatları

Eriklitepe Tabiat Parkı Rezervasyon ve İletişim

Adres: Mamuriye Mahallesi, Tabiat Parkı, Erikli Sk., 41650 Gölcük/Kocaeli
Telefon : 0850 304 5435

Eriklitepe Tabiat Parkı Tanıtım Filmi


Eriklitepe Tabiat Parkı Resimleri

Eriklitepe tabiat parkı ziyaretçilerine her mevsim farklı güzellikler yaşatıyor.
Eriklitepe muhteşem doğanın tam ortasında gelen ziyaretçileri adeta büyülüyor.

Sevgili okurlar, bu yazımızda Eriklitepe Tabiat Parkı Gezi ve Konaklama Rehberi başlığı altında Gölcük gezilecek yerler listesinin başında gelen Eriklitepe Tabiat Parkı hakkında bilgiler verdik. Yeni bir gezi yazısında buluşmak üzere…

Eriklitepe İçin Alternatif Kaynaklar

a. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün Eriklitepe Tabiat Parkı Konulu Yazısı
b. TripAdvisor Eriklitepe Tabiat Parkı Yorum ve Resimleri
c. Foursquare Erikli Tepe Tabiat Parkı – Kocaeli’de Orman

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz