Sevgili İzmit Gezi Rehberi okurları, bugün sizlere son yıllarda turistik değeri oldukça artan komşu bir şehrimizin yerel bir lezzetinden bahsedeceğiz. Her ne kadar Eskişehir ile fiziki sınırımız bulunmasa da, hızlı tren 1 saat 45 dakikalık mesafesiyle İzmit ve Eskişehir’i komşu haline getirmiş.

Eskişehir’de Çi Börek Yiyebileceğiniz En İyi 4 Adres başlıklı yazımızı okuduktan sonra Eskişehir’in en iyi çibörekçileri, çi börek nedir, Eskişehir’de çibörek nerede yenir? Eskişehir Çi Börek mekanları gibi sorularınıza/aramalarınıza cevaplar bulabileceksiniz.

Gelelim ÇiBörek konusuna. Eskişehir’e gidip de ÇiBörek yemeden dönmeyen yoktur herhalde. Şehrin yani Eskişehir’in en bilindik yerel lezzetleri arasındadır ÇiBörek.

Eskişehir için ayrıca bir yazımızda Karakedi Bozacısını da yazmak istiyoruz.

Foto Kaynak : BizEvdeYokuz
ÇiBörek Eskişehir’de Papağan’da yenir (Foto Kaynak : BizEvdeYokuz)

Yılllar önce ESKİŞEHİR’e göç eden Kırım Türklerinin geleneksel yemeği olan ve Tatar dilinde ‘enfes, nefis, güzel’ anlamındaki ‘çi’ adıyla yapılan börek, Eskişehir’in en meşhur yerel lezzetleri arasında yer almaktadır.

ÇiBörek Nedir, Nasıl Yapılır

Kısaca ÇiBörek; kalın açılan hamurun içerisine kıyma çiğ bir şekilde konulur ve hamurun ağzı kapatılır. Hamur içine konulan şey sadece kıyma değil, kıyma soğan, tercihe göre baharatlardan oluşan bir karışım. Kızgın yağın içine giren böreklerin içindeki kıyma adeta bir sauna etkisiyle terlemeye başlar, terlemeyle birlikte suyunu hamurun içine salar. Kıyma da kendi saldığı suyun buharı ile bu esnada pişer.

İşte hamuru ısırdığınızda akan su bu sudur, yani kıyma harcının saldığı sudur. Burada püf noktası hamurun yağ çekmemesi ve çıtır çıtır olmasıdır. İşte bu başarılı çiböreğin tanımdır. Sade, lezzetli ve çıtır çıtır.

REKLAM

Eskişehir’de ÇiBörek Yiyebileceğiniz En İyi 4 Adres

1. Papağan ÇiBörek

Papağan Çiğ Börek - Eskişehir Merkez
Papağan Çiğ Börek – Eskişehir Merkez

Eskişehir’in en meşhur ÇiBörek mekanıdır Papağan ÇiBörek. Şehrin merkezinde olması, temizliği ve lezzetiyle en çok tercih edilen yerler arasında.
Adres: Arifiye, Köprübaşı Cad. Yalbı Sk. No:5, 26010 Odunpazarı
Tel: (0222) 231 43 62 Web Sitesi: www.papagancigborek.com

2. Kırım Tatar Çibörek Evi

Kırım Tatar Çibörek Evi
Kırım Tatar Çibörek Evi
Kırım Tatar ÇiBörek Evi
Kırım Tatar ÇiBörek Evi

Eskişehir’de en çok tercih edilen ÇiBörek mekanlarından birisi olan Kırım Tatar ÇiBörek Evi, Odunpazarı tarihi evlerinin içinde olduğundan ulaşımı oldukça kolaydır. Börekleri efsanedir. Eğer tarihi Odunpazarı evlerini ziyaret ediyorsanız mutlaka uğramalısınız.

Telefon : +90 222 220 65 10

3. Kırım ÇiBörekçisi, Sazova Parkı

Eskişehir'in vazgeçilmez lezzeti; Çibörek

Eskişehir’in en çok tercih edilen parklarından birisi haline gelen Sazova Bilim Kültür Parkı içerisinde bulunan Kırım ÇiBörekçisi ferah mekanı, Eskişehir Masal Şatosu karşısındaki müthiş manzarası ile şehrin en iyi çibörekçileri arasında. Yeşillikler içinde güzel bir mekanda çibörek yemek isterseniz mutlaka uğramalısınız.

Foursquare‘de bir kullanıcı şu yorumu yapmış, “çibörek güzel, bir porsiyonda 4 tane var doyurucu ama iç harcı biraz sulu, öyle olurmuş… bize kuru kuru çibörekler yedirdiklerinden herhalde yadırgadık ama mekan güzel manzara müthiş fiyatlar makul”

Adres: Sazova Kültür Sanat Parkı Eskişehir, 26100 Odunpazaı/Eskişehir
Telefon: (0222) 324 09 09

4. Eskişehir ÇiBörek Evi

Eskişehir ÇiBörek Evi
Eskişehir ÇiBörek Evi – Eskişehir’de en çok tercih edilen ÇiBörek mekanları arasında
Eskişehir ÇiBörek Evi
Eskişehir ÇiBörek Evi

Eskişehir’in meşhur lezzeti olan çiböreği ve geleneksel Eskişehir Mutfağı lezzetlerini sunar. Ulaşımı kolay ve ürünleri lezzetlidir.

Adres: Atatürk Bulvarı No:97 Eskişehir
Telefon: 0 (222) 233 16 16

Çibörek nedir, nasıl yapılır konulu haberler.com içeriği için tıklayınız.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz