Eskişehir Tanıtım Filmi - Eskişehir Gezi Video HD İzle fotoğrafı
Eskişehir Tanıtım Filmi - Eskişehir Gezi Video HD İzle

Sevgili Dostlar, bugün sizlere son yıllarda turistik değeri oldukça artan komşu bir şehrimizin yerel bir lezzetinden bahsedeceğiz. Her ne kadar Eskişehir ile fiziki sınırımız bulunmasa da, hızlı tren 1 saat 45 dakikalık mesafesiyle İzmit ve Eskişehir’i komşu haline getirmiş.

Gelelim ÇiBörek konusuna. Eskişehir’e gidip de ÇiBörek yemeden dönmeyen yoktur herhalde. Şehrin yani Eskişehir’in en bilindik yerel lezzetleri arasındadır ÇiBörek. Eskişehir için bir de ayrıca bir yazımızda Karakedi Bozacısını yazmak istiyoruz.

Foto Kaynak : BizEvdeYokuz
ÇiBörek Eskişehir’de Papağan’da yenir (Foto Kaynak : BizEvdeYokuz)

ÇiBörek Nedir, Nasıl Yapılır

Kısaca ÇiBörek; kalın açılan hamurun içerisine kıyma çiğ bir şekilde konulur ve hamurun ağzı kapatılır. Hamur içine konulan şey sadece kıyma değil, kıyma soğan, tercihe göre baharatlardan oluşan bir karışım. Kızgın yağın içine giren böreklerin içindeki kıyma adeta bir sauna etkisiyle terlemeye başlar, terlemeyle birlikte suyunu hamurun içine salar. Kıyma da kendi saldığı suyun buharı ile bu esnada pişer.

İşte hamuru ısırdığınızda akan su bu sudur, yani kıyma harcının saldığı sudur. Burada püf noktası hamurun yağ çekmemesi ve çıtır çıtır olmasıdır. İşte bu başarılı çiböreğin tanımdır. Sade, lezzetli ve çıtır çıtır.

Eskişehir’de ÇiBörek Yiyebileceğiniz En İyi 4 Adres

1. Papağan ÇiBörek

karakedi bozacısı ile ilgili görsel sonucu

Eskişehir’in en meşhur ÇiBörek mekanıdır Papağan ÇiBörek. Şehrin merkezinde olması, temizliği ve lezzetiyle en çok tercih edilen yerler arasında.
Adres: Arifiye, Köprübaşı Cad. Yalbı Sk. No:5, 26010 Odunpazarı
Tel: (0222) 231 43 62 Web Sitesi: www.papagancigborek.com

2. Kırım Tatar Çibörek Evi

Kırım Tatar Çibörek Evi
Kırım Tatar Çibörek Evi

Eskişehir’de en çok tercih edilen ÇiBörek mekanlarından birisi olan Kırım Tatar ÇiBörek Evi, Odunpazarı tarihi evlerinin içinde olduğundan ulaşımı oldukça kolaydır. Börekleri efsanedir. Eğer tarihi Odunpazarı evlerini ziyaret ediyorsanız mutlaka uğramalısınız.

Telefon : +90 222 220 65 10

3. Kırım ÇiBörekçisi, Sazova Parkı

KIRIM ÇİBÖREKÇİSİ
Kırım ÇiBörekçisi, Sazova Parkı

Eskişehir’in en çok tercih edilen parklarından birisi haline gelen Sazova Bilim Kültür Parkı içerisinde bulunan Kırım ÇiBörekçisi ferah mekanı, Eskişehir Masal Şatosu karşısındaki müthiş manzarası ile şehrin en iyi çibörekçileri arasında. Yeşillikler içinde güzel bir mekanda çibörek yemek isterseniz mutlaka uğramalısınız.

Foursquare‘de bir kullanıcı şu yorumu yapmış, “çibörek güzel, bir porsiyonda 4 tane var doyurucu ama iç harcı biraz sulu, öyle olurmuş… bize kuru kuru çibörekler yedirdiklerinden herhalde yadırgadık ama mekan güzel manzara müthiş fiyatlar makul”

Adres: Sazova Kültür Sanat Parkı Eskişehir, 26100 Odunpazaı/Eskişehir
Telefon: (0222) 324 09 09

4. Eskişehir ÇiBörek Evi

Eskişehir Mutfağı Çibörek Evi ile ilgili görsel sonucu"

Eskişehir’in meşhur lezzeti olan çiböreği ve geleneksel Eskişehir Mutfağı lezzetlerini sunar. ulaşımı kolay ve ürünleri lezzetlidir.

Adres: Atatürk Bulvarı No:97 Eskişehir
Telefon: 0 (222) 233 16 16

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here