Merhabalar Değerli okurlar, bu yazımızda sizlere Gölcük ilçemizin tarihi köylerinden birisi olan Örcün köyümüz hakkında hem kısa bilgiler verecek, hem de Örcün Köyünde bulunan tarihi evlerin resimlerini paylaşacağız.

“Galeri : Örcün Köyünde Bulunan Tarihi Evler” başlığıyla sizlere sunduğumuz bu içeriğin yanında yine daha önce Örcün Köyü hakkında yayınladığımız “Örcün Köyü Gezisi” içerikli yazımızı da okumanızı tavsiye ediyorum.

Gölcük’te Küçük Şirin Bir Osmanlı Köyü : Örcün Köyü Gezisi

Örcün Köyü Hakkında Kısa Bilgiler

Örcün Köyü (yeni haliyle Örcün Mahallemiz);  1. Derece Sit Alanı içerisinde yer alan tescilli tarihi ahşağ evleri, yöresel meyve sebzeleri, baharda köyü bürüyen meşhur ıhlamur kokusuyla, doğası ve kültürüyle oldukça zengin içeriğe sahip Kocaeli, Gölcük ilçesinin bir köyüdür.

Örcün Köyü : Tarihi dokusuyla tam bir Osmanlı Köyü

Örcün klasik bir Osmanlı köyüdür. Köydeki evlerin mimari yapısı, halkın yaşam biçimi halen eskiyi andırmaktadır. Örcün sokaklarında gezerken tarihe tanıklık etmiş o muhteşem evleri, konakları da görmeniz mümkün.

Yine evlerden dışarıya taşan ağaçlar, bin bir renkli çiçekler, sizlere görsel bir şölen sunan nar ağaçları, zeytin ağaçları ve merkezinde özellikle bahar aylarında sizleri muazzam bir kokuyla karşılayan ıhlamur ağaçlarıyla Örcün Köyü Kocaeli’de mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında.

Galeri : Örcün Köyünde Bulunan Tarihi Evler

Örcün Köyü Gölcük ilçemizin en büyük köylerindendir. Tarihi Romalılara kadar dayanmaktadır. Osmanlılara ait köy ile ilgili kayıtlar Kanuni Sultan Süleyman döneminde ve sonrasında rastlanmaktadır.

Ayrıca köyde Sultan Baba adlı bir türbe bulunmakta ve yurdun hemen hemen her yerinden ziyaret edilmektedir.

Gölcük Örcün Köyü Tarihi Konakları
Gölcük Örcün Köyü Tarihi Konakları
Gölcük Örcün Köyü Tarihi Konakları
Gölcük Örcün Köyü Tarihi Konakları
Gölcük Örcün Köyü Tarihi Konakları
Gölcük Örcün Köyü Tarihi Konakları
Gölcük Örcün Köyü Tarihi Konakları
Gölcük Örcün Köyü Tarihi Konakları

Daha önce Örcün Gezilecek Yerler konusunda bilgiler vermiştik. Bu yazımızda da sizlere Örcün Köyünde Bulunan Tarihi Evlere ait fotoğrafları vermek istedik. İşte Örcün Köyünde Bulunan Tarihi Evler.

Örcün Sultan Hatun Konağı Nerede, Nasıl Gidilir

Örcün Sultan Hanım Konağı - Kocaeli, Gölcük
Örcün Sultan Hanım Konağı – Kocaeli, Gölcük

Siz de bir pazar gününüzü Örcün ve komşusu Saraylı Köylerine ayırabilir, güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Örcün Köyüne gelirseniz Saraylı’ya geçmeyi de unutmayın. Saraylı Köyü hakkında bilgi almak isterseniz aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Gölcük Saraylı Köyünde Bir Pazar Gezisi

1200 Yıllık Tarihi Çınarıyla Ünlü Köy: Saraylı

Not : Görseller http://golcuksarayliorcunturizm.com adresinden alınmıştır.