saraylı köyü pazar gezisi
Saraylı Köyü Meydanındaki Eski Bir Konak. Maalesef Harabeye Dönmüş...

Merhaba. Bu yazımızda “Gölcük Saraylı Köyünde Bir Pazar Gezisi” başlığı altında Kocaeli’mizin, tarihi dokusu, muhteşem doğası ve yayla köyleri ile ön plana çıkan şirin ilçesi Gölcük’ün çok yakınında bulunan  Saraylı Köyü hakkında bilgiler bulacaksınız.

Gölcük Saraylı Köyü Meydanındaki Tarihi Osmanlı Konağı. Maalesef Kaderine Terk Edilmiş.
Gölcük Saraylı Köyünde Bir Pazar Gezisi

Tarihi Saraylı Köyü, Eski Osmanlı Konakları

Aralık ayının son günlerini yaşıyor olmamıza rağmen bahar aylarından kalma güzel günler geçiriyor olmamızı fırsat bilerek, güneşli bir pazar günümüzü Saraylı köyümüze ayırdık. Eski bir Osmanlı Köyü olan Saraylı Köyümüzü gezerken bir kaç resim çekmeyi de ihmal etmedik. Sizler de bir gününüzü buraya ayırabilir, köyün girişinde sizleri karşılayan tarihi çınar ağacının gölgesinde çayınızı yudumlayabilir, Saraylı’nın tarih kokan sokakları arasında gezerek güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Saraylı gezinizin sonuna yine aynı bölgede bulunan, Saraylı Köyü gibi tarihi ve doğal güzellikleri bünyesinde bulunduran bir diğer köyümüz olan Örcün’ü de ekleyebilir, Örcün Köyü içerisinde her gün yüzlerce insanın ziyaret ettiği Sultan Baba Türbesini de ziyaret edebilirsiniz.

Dinlemek üzere mola vermek isterseniz, Örcün Köyü kahvehanesinde asırlık çınar  ve ıhlamur ağaçlarının altında çayınızı, kahvenizi afiyetle yudumlayabilirsiniz. Burada içeceğiniz çayın tadını uzun bir süre unutamayacağınızı, özellikle ıhlamur çiçekleri açtığında mutlaka o ortamı teneffüs etmenizi tavsiye ederim.

REKLAM

Yöresel Köylü Pazarı ve Köy Kahvaltısı

Saraylı köyü Yöresel Köylü Pazarı (Fotoğraf Kaynak : http://www.golcuksarayliorcunturizm.com)

Eğer Saraylı Köyüne pazar günü giderseniz, köy meydanında ufak bir köylü pazarı görebilirsiniz. Bu pazarda köylülerin sattığı yöresel ürünlerden alabilir ve elleri öpülesi yaşlı teyzelerimizin elleriyle açtıkları gözlemelerle güzel bir pazar kahvaltısı da yapabilirsiniz. Anadolu insanın yardımseverliğini, misafirperverliğini bu topraklarda öylesine hissedersiniz ki; bu da sizin gezdiğiniz bu ortamı elbette daha değerli kılmakta.

Saraylı ve Örcün Köyünde Köy Pazarı (Fotoğraf : http://www.ozgurkocaeli.com.tr)

Bir Cumartesi günü, Gölcük Saraylı Köyü sokaklarında dolaşırken, ufak bir köpek havlayarak üzerimize koşmaya başlamıştı ki; arka tarafımızda bulunan tarihi bir evin, boyaları dökülmüş ahşap penceresinden başını çıkaran, beyaz yazmalı yaşlı bir teyzenin bize seslendiğini duydum:

“Hayırdır oğlum, birine mi baktınız”

“Hayır teyzecim, geziyoruz” diye cevap verince, “Saraylı pazar günü gezilir, yarın da gelin ama karnınız aç gelin. Köy meydanında gözleme yapıyoruz, köyümüzün misafirlerine kahvaltı hazırlıyoruz” dedi.

Ve pazar günü tekrar gittiğimizde gerçekten köy meydanında yöresel bir pazar kurulduğunu, Saraylı köyünü gezmek için gelenlerin burada hem pazarı gezdiklerini hem de gözlemeli, köy ekmekli kahvaltı yaptıklarını gördük.

Saraylı Köyü girişinde tarihi bir çınar ağacı muazzam endamıyla karşılar sizi ve yan tarafında neredeyse günün her saati dolu olan bir köy kahvehanesi vardır. Köy kahvehanesinin içinde Saraylı Köyü sakinlerinin çok eski yıllara ait siyah beyaz fotoğraflarını da görebilirsiniz.

Saraylı ve Örcün Köylerinde Doğa İçinde Kahvaltı Mekanları

Özellikle son yıllarda şehir kültürünün de etkisiyle o güzelim kahvaltı kültürümüzü ihmal ettiğimiz, bir çok hastalığın tetikçisi margarin dolu “poğaça” ları maalesef kahvaltıya alternatif görmek durumunda kaldığımız bir gerçek.

İşte bu gerçekten hareketle; neredeyse son bir kaç yıldır her yerde bir doğal kahvaltı çılgınlığı da aldı başını gitti. Bir kaç zeytin, biraz peynir, yumurta ve biraz reçel, baldan oluşan mütevazi kahvaltılarımızın yerine onlarca çeşidin bulunduğu serpme kahvaltı serüvenine geçiş yaptık.

Ölçüyü kaçırmadan, israf noktasına geçmeden dostlarınızla keyifli sohbetler yapıp, doğanın tam kalbinde güzel yaşamın keyfine varabileceğiniz güzel mekanları da öneriyoruz elbette.

Saraylı ve Örcün köyleri son yıllarda adını doğal kahvaltı mekanları ile de duyurur hale geldi ki; zaten bu iki güzel köy zaten doğanın tam da kalbinde. Kahvaltı elbette burada yapılır, hele ki ıhlamurlar açmışsa, hele ki bahar gelmiş her tarafı bin bir renkli çiçeklerle kelebekler süslemişse.

Bahçe Patara'nın Minik Ziyaretçileri
Bahçe Patara’nın Minik Ziyaretçileri

İçinde çocukların olduğu her yer güzeldir. Bahçe Patara’da çekilmiş “mutlu çocuklar” temalı güzel bir fotoğraf…

Saraylı Köyüne gelmişseniz bu güzel kahvaltı mekanlarında kahvaltı yapmadan, tazecik çayınızı yudumlamadan, ıhlamur ağaçlarının kokusunu yüreğinizin en derinine çekmeden dönmeyin diyoruz ve kahvaltı mekanları hakkında kısa bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Bahçe Patara’da kahvaltı için aşağıdaki yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bahçe patara kahvaltı örcün köyü, gölcük
Bahçe Patara’da doğanın tam kalbinde kahvaltı imkanı

Tarihi Çınar Ağacı Altında Fotoğraf Çektirebilirsiniz

Saraylı Köyünde bulunan ve yaklaşık 1220 yıllık olduğu tespit edilen asırlık çınar ağacı bölgenin, köyün en bilindik ve meşhur durak noktalarından. Burada çekilen fotoğraflar sosyal medyada oldukça beğeni toplamakta. Sizler de eğer yolunuz buraya düşerse, asırlara tanıklık etmiş bu tarihi çınar ağacı altında ve karşısında bulunan eski ahşap bina önünde fotoğraf çektirmeyi, fotoğraftan sonra da çayınızı içmeyi ihmal etmeyin.

Saraylı Köyü fotoğrafı
1220 yıllık asırlara tanıklık etmiş tarihi çınarı ile ünlü köy Saraylı

Sokak Aralarında Renklerin ve Doğanın Cümbüşüne Şahit Olun

Kocaeli’nin bir çok noktasında olduğu gibi, Saraylı köyü coğrafi yapısı ve doğal bitki çeşitliliğiyle de adından söz ettiren bir köyümüz. Köy içinde ve ara sokaklarına girdiğinizde rengarenk çiçeklerin, bahçelerde açan bir birinden güzel güllerin, yine bahçelerden yollara sarkmış meyve ağaçlarının muhteşem meşkine şahit olabilir, o güzelim manzaranın yüreğinizin en derinine dokunduğunu hissedebilirsiniz. Çektiğimiz bir kaç fotoğrafı da yine yazımızın alt tarafında görebilirsiniz.

Gölcük Saraylı Köyüne Ulaşım

Saraylı ve Örcün Köyleri bir birlerine çok yakındır. İki köyü birlikte gezmenizi tavsiye ederiz. İzmit merkezden Saraylı Köyü arası yaklaşık 23 km. dir. Saraylı ve Örcün Köyleri, Gölcük Değirmendere Topçular Mahallesinin üst tarafındadır. Toplu taşıma araçlarıyla veya kendi aracınızla bölgeye rahatlıkla gelebileceğiniz gibi, havanın müsait olduğu zamanlarda (Gölcük, Değirmendere merkezden) yürüyerek de gelebilirsiniz. Detaylı tarif için haritaları kullanabilirsiniz.

Saraylı Köyünde Yapmadan Dönme Listesi

 • Tarihi çınar ağacının altında fotoğraf çekmeden dönme,
 • Çınar ağacının karşısındaki Saraylı’nın simgesi haline gelmiş eski ahşap konak önünde fotoğraf çekmeden dönme,
 • Pazar günü köy meydanındaki kurulan köylü pazarını gezip, el açması nefis bir gözleme ve yanında semaverde çay keyfi yapmadan dönme,
 • Saraylı köy sokaklarını yürüyerek gezip güzel fotoğraflar çekmeden dönme,
 • Saraylı köyü camisini, caminin tarihi kapı süslemelerini görmeden, cami önündeki köy çeşmesinden su içmeden ve köy camisinde iki rekat namaz kılmadan dönme,
 • Köy meydanında sürekli bulunan eski mavi Fargo pikap önünde bir fotoğraf çekmeden dönme,
 • Saraylı köyü eski konaklarını gezmeden dönme,
 • Köylü teyzelerin genelde bahçe önlerinde sattıkları mevsim meyvelerinden almadan dönme,
 • Örcün Köyüne geçip bir güzel Örcün Köyü Gezisi yapmadan dönme,
 • Oralara kadar gidip Sultan Baba Türbesini ziyaret etmeden dönme,
 • Örcün Köyü Bahçe Patara’da bir fincan yorgunluk kahvesi içmeden dönme…

Saraylı Köyü Fotoğrafları

Saraylı Köyü Tarihi Konaklarından Bir Fotoğraf
Saraylı Köyü Sokaklarından.. Soğuk havalara inat açan çiçekler.
Kocaeli Gölcük Saraylı Köyü, Haftasonu Gezisi
Saraylı Köyü Sokaklarında Nostaljik Arabalar da Görebilirsiniz.
Cennet Hurmaları Muhteşem Manzara Oluşturuyor…
Saraylı Köyündeki Bahçelerden Sarkan Nar Ağaçları
Saraylı Köyü Tarihi Bir Osmanlı Köyüdür. Dokusu Çok Fazla Bozulmamış.
Saraylı Köyü Meydanındaki Eski Bir Konak. Maalesef Harabeye Dönmüş…
Saraylı Köyü Meydanındaki Harabeye Dönmüş Eski Bir Konak İçinden Çekilmiş, Muhteşem El İşlemesi Ahşap Tavan
Saraylı Köyündeki Bahçelerindeki Cennet Hurmaları
Saraylı Köyünde Çekilmiş Muazzam Kırmızı Gül Resmi
Saraylı Köyü Sokaklarında Çektiğim Muhteşem Gül Fotoğrafı

Bir başka gezi yazısında buluşuncaya dek, yüzünüzden, gönlünüzden tebessüm hiç eksik olmasın…

Saraylı Köyü Hakkında Bilgi Almak İçin Aşağıdaki Siteleri de Ziyaret Edebilirsiniz.

 1. Saraylı Örcün, Gidin Görün.
 2. Kocaeli Gölcük Başiskele Termal Turizm Merkez Birliği Sitesi
 3. Gez Gör Kocaeli, Tarihi Saraylı Köyü Evleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz