Örcün Köyü merkezi, tarihi çınar ağaçları fotoğrafı
Örcün Köyü merkezi, tarihi çınar ağaçları

Güneşli bir sonbahar gününden merhabalar. Bugün Gölcük’te Küçük Şirin Bir Osmanlı Köyü : Örcün Köyü Gezisi başlığı altında sizlere Kocaeli Gölcük ilçemizin hemen yanı başındaki tarihi bir köyümüz hakkında bilgiler vereceğiz.

Hafta sonları evimizde durmuyor, yanı başımızdaki doğasıyla, tarihi geçmişiyle adından söz ettiren tüm köylerimizi geziyoruz. Elbette gezdiğimiz yerleri, gördüğümüz yerleri fotoğraflayarak, öğrendiklerimizi de sizlerle paylaşıyoruz.

Güneşli bir sonbahar günündeyiz. Bugün Örcün Köyündeydik

Örcün Köyü Camii girişi ve şadırvan fotoğrafı
Örcün Köyü Camii girişi ve şadırvan

Örcün Köyü Nerededir? Örcün Köyüne Nasıl Gidilir?

Örcün Köyü, Kocaeli ilimizin Gölcük ilçesi sınırları içinde bulunmaktadır. Gölcük’ün üst (dağ) tarafında bulunmakta olup, bir diğer tarihi köy olan Saraylı Köyü’nün bitişiğindedir.

REKLAM

Örcün Köyü’ne kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi Gölcük’ten kalkan minibüsleri de kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Gölcük ile Örcün köyü arası çok yakındır, köy dediğimizde aklınızda uzak bir yerleşim birimi gelmesin. 

Örcün Köyü Tarihçesi

Örcün Köyü Gölcük ilçemizin en büyük köylerinden birisi olup tarihi oldukça eskilere, Roma dönemine kadar uzanmaktadır. Osmanlı dönemi arşiv kayıtlarında ise Kanuni döneminde kendine yer bulmuştur. Osmanlı döneminde padişahlar için özel olarak miri arazi statüsünde bulunduğundan Örcün Köyü toprakları seçkin kişilere tımar toprağı olarak tahsis edilmiştir.

Örcün Köyü ve Sultan Baba Türbesi

Örcün Köyü aynı zamanda Sultan Baba Türbesinin de sınırları içinde bulunduğu köydür.  Köy yollarında ve köye yakın kısımlarda her tarafta Sultan Baba türbesinin gösteren yön levhaları görebilirsiniz. Sultan Baba’nın asıl ismi İbrahim Ethem’dir. Fatih Sultan Mehmet zamanında Sinop’tan gelerek bu köydeki dergahına yerleşmiştir. Sultan Baba Türbesi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Örcün Köyü Sultan Baba Türbesi Yolu Fotoğrafı
Örcün Köyü Sultan Baba Türbesi Yolu

Sultan Baba Türbesi Dış Mekan Fotoğrafı

Sultan Baba Türbesi Dış Görünüm

Örcün Köyü İzlenimlerimiz

Örcün Köyü benim bu yaşıma kadar gezdiğim, gördüğüm ve içinde bulunmakta son derece mutlu olduğum köylerden birisidir. Köy merkezinde bulunan küçük çay bahçesinde tarihi çınar ağaçlarının gölgesinde çayınızı içebilir, köyün temiz havasını yüreğinize çekebilir ve arkadaşlarınızla çayınızı yudumlarken sohbet edebilirsiniz.

Yine Örcün Köyü merkezinde bir de küçük cami bulunmaktadır. Caminin bahçesinde Osmanlı dönemine ait bir de mezarlık vardır

Örcün Köyüde bulunan Osmanlı mezarlığı fotoğrafı
Örcün Köyüde bulunan Osmanlı mezarlığı

Köyün tarihi dokusu genel hatlarıyla korunmuştur. Sokaklarında gezerken üzerinde hat yazıları bulunan küçük çeşmeler, tarihi evler ve konaklar görebilirsiniz. Ayrıca bahçelerden yollara sarkan ağaçlardaki türlü çiçekler, meyveler gezinize daha bir güzellik katmaktadır.

Havası temizdir, özellikle yazları serindir. Merkezinde bakkalı da vardır. Ayrıca pazar günleri köy meydanında küçük bir köylü pazarı kurulmaktadır. 

Örcün Köyü Bakkal Önü Fotoğrafı
Köy Bakkalının Önü Genellikle Yöresel Ürünlerle Doludur

Kısaca; Örcün köyü Kocaeli’de mutlaka görülmesi gereken tarihi dokular arasındadır ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi‘nin Gez Gör Kocaeli projesi kapsamındaki önemli gezi noktalarından bir tanesidir.

Sizler de bu güzel köyü ziyaret etmek, tarihi çınar ve ıhlamur ağaçlarının hoş kokusu altında çay içmek isterseniz yarım gününüzü bu bölgeye ayırabilir, hem Örcün Köyü’nü hem de yanı başındaki Saraylı Köyü‘nü ziyaret edebilirsiniz. 

Sevgiyle kalın. Yine bir gezi yazımızda buluşmak dileğiyle…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz