gölcük yazlık ılıcası, nerede, nasıl gidilir

Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza bağlı Donanma Komutanlığına ev sahipliği yaptığından ve bünyesinde büyükçe bir tersane de bulunduğundan “donanma kenti” olarak anılmasının yanında muhteşem doğal ortamı ile de Kocaelimizin en şirin ilçeleri arasındadır Gölcük.

Adeta bir asker şehridir Gölcük, ilçenin büyük bir bölümünü Donanma Komutanlığı ve tersanede çalışan personel oluşturur. Özellikle Değirmendere, Topçular gibi mahalleler askeri personelin ikamet için en çok tercih ettiği semtler arasındadır.

Gölcük’te Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer

Değerli okurlar Gölcük hakkında detaylı bir tanıtım yazımızı da yakında yayınlayacağız. Gölcük’te Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer başlıklı bu yazımızda sizlere Gölcük ilçemizde ve Gölcük’e yakın yerleşim yerlerinde gezilecek görülecek yerler hakkında bilgiler vereceğiz.

  1. Sultan Baba Türbesi

  2. Saraylı Köyü Gezisi

  3. Kazıklı Kervansarayı

  4. Yazlık Ilıcası Termal Tesisleri

  5. Saklıgöl Ulaşlı, Gölcük

Kocaeli Gölcük gezilecek yerler listesi oldukça geniş, fakat mutlaka görülmesi gereken yerleri sizler için listeledik. Eğer yolunuz bu Donanma kentine düşerse yukarıda listelenen yerleri görmenizi ve Gölcük merkezdeki Börekçi Orhan‘dan nefis bir börek yiyerek yolunuza devam etmenizi tavsiye ederiz.

1. Sultan Baba Türbesi

Sultan Baba Türbesi, Gölcük ilçesi Örcün Köyü sınırları içerisinde körfeze hakim ve çevresi çam, selvi ağaçlarıyla çevrili bir tepede her gün yüzlerce insanın ziyaret ettiği bir türbedir. Sultan Baba olarak bilinen türbe İbrahim Ethem‘e aittir. Lakabı ise Sultan Baba’dır. Halveti Tarikatı’nın Şemsi Kolu’nun bir üyesidir.

Osmanlı döneminde Fatih Sultan Mehmet Han zamanında Sinop’tan gelerek türbenin bugünkü bulunduğu yere yerleşerek bir zaviye ev, hamam, hamamcık yaptırmış ve bağlar yetiştirmiştir.

Sultan Baba Türbesi Dış Mekan Fotoğrafı
Sultan Baba Türbesi Dış Görünüm

Sultan Baba Türbesi, Örcün köyünde olup, ulaşımı oldukça kolaydır. Ayrıca eski bir Osmanlı Köyü olan Örcün doğal ortamı, köy merkezindeki muhteşem çınar ve ıhlamur ağaçlarıyla, Saraylı Köyüne yakınlığıyla yılın her mevsimi gezginlere gezi fırsatları sunmaktadır. Yine pazar günleri köy meydanında köylülerin ürünlerini sattıkları, gözleme ve çay satışı da bulunan bir köylü pazarı da kurulmaktadır.

2. Saraylı Köyü

Yakın geçmişe tanıklık etmiş ve artık yıkılmaya yüz tutmuş ahşap tarihi konakları, köy meydanında adeta misafirlerine hoşgeldiniz dercesine tüm heybetiyle sizleri karşılayan asırlılk çınar ağacıyla tam bir Osmanlı köyüdür Saraylı.

Bir gelen bir daha gelmek ister, havası suyu temiz, tarihi dokusu muazzamdır. Eğer birazcık da olsa tarihi evlere, doğal ortama sevginiz varsa, ıhlamur ve çınar ağaçlarının gölgesinde muhteşem bir ortam sunar size Saraylı Köyü.

Bir pazar gününüzü ayırıp, komşu iki Osmanlı köyü olan Saraylı ve Örcün Köylerini gezebilir, köy içinde muhteşem fotoğraflar çekebilir, köy meydanındaki köylü pazarından doğal ürünler alabilir ve asırlık çınar ağaçlarının altında keyifli bir semaver çayı da içerek keyfinize bakabilirsiniz.

Saraylı ve Örcün Köylerinde Doğa İçinde Kahvaltı

Ayrıca özellikle son aylarda Saraylı ve Örcün Köyleri artık bilinirliği iyice artan kahvaltı mekanları ile anılır hale gelmiştir. Doğa içinde, huzurlu güzel bir kahvaltı yapmak isterseniz Bahçe Patara, Dilruba Sultan Köy Evi, Doğa At Çiftliği ve Kahvaltı Evi, Sevgiden Gelen Lezzetler ve her iki köy merkezindeki pazar günleri kurulan köylü pazarında sunulan gözleme/çay servisi tercih edebilirsiniz.

Gölcük Saraylı Köyü Meydanındaki Tarihi Osmanlı Konağı. Maalesef Kaderine Terk Edilmiş.
Gölcük Saraylı Köyünde Bir Pazar Gezisi

3. Kazıklı Kervansarayı

Yıllar önce İstanbul’dan yola çıkarak kervan ve hacıların önemli bir menzili olan Kazıklı Kervansaray aynı zamanda Osmanlı ordusunun Anadolu cihetine sefere çıktığı dönemlerde kaldığı/konakladığı bir mekan olma özelliğini taşımaktadır. Gölcük Kazıklı Kervansarayı Gölcük Belediyesi tarafından restore edilmiş ve tiyatro, seminer gibi etkinliklerin düzenliği bir mekan haline gelmiştir.

kocaeli gölcük kazıklı kervansarayı gölcük ve izmitteki önemli gezi noktaları arasındadır.

4. Yazlık Ilıcası Termal Tesisleri

Gölcük Yazlık Ilıcası Tarihi II. yüzyıl Roma Dönemine kadar dayanmakta olan termal tesis birkaç yıl önce Gölcük Belediyesi’nin “tarihe saygı” projesi kapsamında yenilenmiş ve bugünkü modern görünümüne kavuşmuştur.

Bir çok hastalığa iyi geldiği bilinen Gölcük Ilıcası bölge halkı tarafından en çok tercih edilen mekanlar arasında. Siz de bir gününüzü yazlık ılıcasına ayırarak hem doğal şifalı hamamlarında yorgunluk atar, hem de çevresinde güzel bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Gölcük Ilıcası Hakkında Bilgi Alabileceğiniz Yazılarımız:
1.Gölcük Yazlık Ilıcası Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretleri | Güncel 2019
2.Gölcük Yazlık Ilıcası Fiyatları 2019 | Güncellendi
3.Gölcük Yazlık Ilıcası Tanıtım Filmi | HD Video
4.Gölcük Yazlık Ilıcası | Roma’dan Günümüze Tarihçesi
5.Gölcük Yazlık Ilıcası VIP Özel Aile Hamamı

5. Ulaşlı Sahili ve Saklıgöl

Gölcük ilçemize bağlı Ulaşlı’da bulunmasına rağmen yöre halkı tarafından da pek bilinmemesine rağmen son yıllarda sosyal medya vasıtasıyla oldukça fazla aranan yerler arasında Saklıgöl.

Ulaşlı Sahili Fotoğrafı
Ulaşlı Sahili (Fotoğraf : Abullah KIYGA)

Ulaşlı sahili ise; kafa dinlemek, sevdiklerinizle birlikte tertemiz, sakin, huzurlu bir ortamda kahvaltı yapmak, denizdeki sandallara karşı çayınızı içmek için tercih edebileceğiniz ve sonrasında sahil boyunca yürüyüş de yapabileceğiniz güzel bir yer.

Aşağıdaki içerikleri ziyaret ederek önerilen yerler hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Yaz Aylarının Vazgeçilmezi Ulaşlı Sahili

Keşfedilmeyi Bekleyen Güzellik : Gölcük Ulaşlı Saklıgöl

Saklıgöl gerçekten keşfedilmeyi bekleyen adeta cennetten bir köşe gibi. Muazzam güzellikte. Fakat maalesef biz insanlar, doğaya gerekli ilgi ve alakayı göstermediğimiz için Saklıgöl de bu durumdan nasibini almış durumda. Bizim gittiğimizde inşaat çalışmaları vardı, genelde çevre pis, alkol şişeleri ve çöpler çevreye atılmış durumdaydı.

Yalnız en azından Saklıgöl’ün o doğal güzelliğini görmek adına bir kaç saatinizi ayırarak ziyaret edebilir ve Gölcük’te Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer listenize bir çentik daha atmış olursunuz.

Gölcük Ulaşlı Saklıgöl Keşfedilmeyi Bekliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here