HD Video Havadan Kerpe | Müthiş Kareler

0
660

Kerpe Hakkında Bilgiler

Kerpe, Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı, batı karadeniz kıyısında küçük bir yerleşim alanıdır. Kerpe’ye denize kadar ulaşan alabildiğine sık çam ormanları arasından geçerek ulaşıyorsunuz.

Antik ismi Kalpe olan ve İ.Ö. beşinci yüzyıla kadar giden eski ve önemli bir yerdir. Karadeniz sahilinde doğal korunaklı bir liman olan Kerpe koyu yedinci yüzyılda Miletli veya Megaralı kolonistlerce karadeniz deniz ticaret yollarının kullanılması ve korunması amacıyla bir üs-pazar yeri(emporion) ve liman kenti olarak kuruldu.

Kerpe Bitinya Krallığı’nın ardından Roma, Bizans ve Ceneviz gemilerinin uğrağı haline gelmiştir. Osmanlı döneminde Istanbul’un odun, kömür, tomruk gibi ihtiyaçları Kerpe’den sağlanmıştır. Stratejik konumu nedeniyle Roma ve Bizans dönemlerinde de yerleşim devam etti. Aynı zamanda Ceneviz gemilerinin de uğrağı haline gelen Kerpe, Osmanlı döneminde ise İstanbul’un odun ve odun kömürü ihtiyacını karşılamıştır.

Karadeniz’in hırçın dalgalarının uğramadığı cennet belde Kerpe, bu bölgenin neredeyse tek doğal limanı. Yarım ay şeklinde bir koyu olan Kerpe’nin en önemli özelliklerden bir tanesi de 150 metreye kadar olan sığ denizi.

Karadeniz sahilinde olmasına rağmen, rüzgar almayan bir koyda olduğu için, Karadeniz’in meşhur, azgın dalgalarından pek etkilenmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here