İzmit'in en büyük şehir parkı Seka Park fotoğrafı
Seka Park, İzmit'in merkezinde denize sıfır, yeşilin bütün tonlarını görebilirsiniz.

Merhabalar Sevgili Okurlar, bu yazımızda sizlere “İzmit Piknik Yerleri Listesi | En Güzel 10 Yer” başlığı altında İzmit, Gölcük, Karamürsel, Derince yakınlarında bulunan piknik yerleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Bahar geldi, nihayet ısındı ve piknik sezonu açıldı. Baharı, bahar ayında doğanın uyanışını, bin bir renkli çiçeklerin açarak muhteşem bir renk şöleni oluşturmalarını çok seviyorum ve elimden geldiğince kendimi doğaya atarak bu güzellikleri yerinde görmek istiyorum.

İzmit ve çevresindeki en güzel piknik yerlerini sizler için derledik
İzmit ve çevresindeki en güzel piknik yerlerini sizler için derledik

Elbette Kocaeli, dört mevsimin bir arada yaşanabildiği, doğal ormanları, denizi ve akarsularıyla baharın doya doya yaşanabileceği muhteşem bir şehir.

İzmit aynı zamanda İstanbul’a olan yakınlığı ile de dikkat çektmekte. Bir iki saatlik yolculuk ile kolaylıkla Yuvacık’a, Maşukiye’ye ya da gözde mekanlardan Sapanca’ya ulaşılabilir.

REKLAM
Yuvacık, Sapanca, Maşukiye, Kartepe baharda sizleri bekliyor.
İstanbuldan bir iki saatlik yolculuk ile kolaylıkla İzmit’e ve İzmit’in gözde tatil beldelerine ulaşabilirsiniz.

İstanbul gerek trafiği, gerek kalabalık olması itibariyle yaşamın oldukça zor olduğu bir şehir, haliyle insanlar özellikle hafta sonları kafalarını dinlemek, sevdikleriyle hoşça vakit geçirmek adına İzmit gibi, doğal tabii güzellikleri ile öne çıkan şehirleri tercih etmekteler.

Bu yazımızda İzmit ve çevresinde en çok tercih edilen piknik yerlerini sizler için derledik. İzmit piknik yerleri elbette bizim listemizdeki yerlerle sınırlı değil. Kendinizi doğaya atarsanız daha nice güzel yerler keşfedebilirsiniz.

Ä°lgili resim

İzmit Piknik Yerleri Listesi | En Güzel 10 Yer

 1. Yuvacık
 2. Maşukiye
 3. Sapanca
 4. SekaPark
 5. Eriklitepe
 6. Başiskele Sahil
 7. Karamürsel Sahil
 8. Ereğli Sahili
 9. Çınarlıdere Piknik Alanı
 10. Gölcük Kadırga Piknik Alanı

  Şimdi yukarıda listemizde belirtilen yerleri kısaca detaylandıralım. Piknik alanlarına nasıl gidilir, piknik alanlarında nerelere dikkat etmelisiniz konusunda bilgiler verelim.

YUVACIK

yuvacık piknik ile ilgili görsel sonucu

Yuvacık, hiç şüphesiz İzmit’in en uğrak noktalarından birisi ve adeta İzmit Saklı Cenneti. Yuvacık ismi Maşukiye ve Sapanca kadar ön plana çıkmasa da, sizlere sunduğu muhteşem manzarası, dereleri, baraj ve gölet kenarındaki bir birinden güzel kahvaltı ve eğlence mekanlarıyla kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında.

Yuvacık’ta nerede piknik yapılır?

Sevgili okurlar, Yuvacık koca bir derya. Her köşesi bir birinden güzel. Haliyle Yuvacık’a ulaştıktan sonra kafanıza yatan, sevdiğiniz istediğiniz köşede piknik için düzen alabilirsiniz. Yuvacık’ın girişinde yol ikiye ayrılır, soldan devam edip Yuvacık Barajı çevresine gidebileceğiniz gibi, yolun sağından devam ederek Yuvacık tepelerine çıkabilirsiniz. Yukarıya çıktıkça muhteşem manzaralar görebileceksiniz.

Yaz ve Bahar aylarının vazgeçilmez piknik mekanıdır Yuvacık Barajı.

Yuvacık barajı yanında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve Kocaeli halkının kullanımına sunulan ve içinde oturma masaları, mangal tezgahları, çocuk oyun alanları, lavabo, mescit gibi alanların olduğu piknik yerlerini tercih edebilirsiniz. Bu alanlar oldukça düz ve yeşillik olduğundan ve çevresi tel çitle çevrili olduğundan güvenle piknik yapılabilir, özellikle çocuklu aileler daha rahat edebilir.

MAŞUKİYE

kocaeli_piknik_yerleri

Maşukiye İzmit’e yakın ve İzmit Gezilecek Yerler listesinin başında yer alan yeşil cenneti beldelerimizden birisidir. Maşukiye, İstanbul’a 120 kilometre ve İzmit’e 20 kilometre uzaklıktadır.

Maşukiye’nin çevresi yemyeşil, sağlı sollu et-mangal ve alabalık lokantalarıyla dolu bir yoldan geçilerek ulaşılan bu güzel belde, elma, ceviz ve kiraz ağaçlarıyla kaplıdır. Maşukiye yakınlarında kendinize uygun bir yer bularak piknik yapabilir, semaverinizi ateşleyebilirsiniz.

Maşukiye’nin ismi âşık anlamına gelen mâşuktan gelir. Maşukiye’den Kartepe yolu takip edildiğinde Alabalık Vadisi’ne ulaşılır. Bu vadinin her iki tarafında balık restoranları bulunmaktadır. Buralarda kuş sesleri ve şelalelerden uzanan su sesi eşliğinde yemek yeme imkanı bulabilirsiniz. Kiremitte alabalık, fırında mantar ve güveçte köy peyniri Maşukiye’nin özel yemekleri arasında yer almaktadır.

SAPANCA 

sapanca piknik yerleri
sapanca piknik yerleri

Sapanca da bu bölgede bulunan ve piknikçilerin en çok tercih ettikleri doğanın kalbinde muhteşem bir yer. Sapanca gölü kenarında piknik yapabileceğiniz gibi, Sapanca’nın hafif tepelerinde kendinize uygun alanlarda da piknik yapabilirsiniz.

Sapanca’da dikkat etmeniz gereken bir husus, Sapanca Gölü çevresinde her geçen gün türeyerek sayıları artan rantçılar. Siz piknik yaparken, ailenizle hoş vakit geçirirken ansızın birisi “kardeş burası ücretli” diyerek sizden para isteyebilir. Bu hususta dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Sapanca Nerede, Sapanca Hakkında Detaylar

Sapanca Gölü Nerede, Nasıl Gidilir, Neler Yapılır?
Sapanca Gölü Nerede, Nasıl Gidilir, Neler Yapılır?

Sapanca Marmara Bölgesi’nin doğu kesminde, Adapazarı Ovası’nı İzmit Körfez Oluğunu birleştiren uzun bir çukurun doğu yarısında yer alan bir tatlı su gölüdür. Sapanca’nın kıyıları doğuda Sakarya ili batı ucunda Kocaeli ilinde kalır.

Havzası 252 kilometrekaredir. Yüzölçümü 47 kilometre karedir. Doğu batı Uzunluğu 17 kilometredir.Kuzey -güney genişliği 5 kilometredir. Denizden Yüksekliği 31 metredir. Enderin yeri 61 metredir. Göl adını güney kıyısında kurulmuş olan ilçeden alır. Eski Türk kaynaklarında adı Ayan Gölü olarak geçer.

Özellikle güneyden inen sularla beslenen göl, fazla suyunu doğu ucundan Çark suyu aracılığıyla Sakarya ırmağına boşaltır. Gölü besleyen dereler Karaçay, Kuruçay, Kurtköy Mahmudiye, İstanbul, Karadere ve Kaymakçı dereleridir. Kuzeyinde ve güneyinde uzanan dağ eteklerinde keklik, Çulluk ve tavşan avı yapılmaktadır. Gölde her çeşit tatlı su balığı avlanmaktadır.

SEKAPARK

Image result for seka park

Seka Park İzmit’in merkezinde, İzmit halkının kolayca erişebildiği yeşillikler içinde muhteşem bir yer. Manzarası mükemmel. SekaPark bünyesinde mangal ve semaver ateşi yakmak yasak. Haliyle mangal yapamazsınız fakat termosunuzda çayınızı getirerek yeşillikle içinde müthiş bir hafta sonu kahvaltısı yapabilirsiniz.

Ayrıca Seka Park çocukların da vazgeçilmez eğlence yerleri arasında. İçinde çocuklar için bir birinden farklı onlarca park ve başka yerlerde olmayan değişik park materyalleri var. Haliyle çocukları Seka Parkı başka sever. Yine Kocaeli Bilim Müzesi de SekaPark bünyesinde olup ziyaret edilebilecek başka bir yer.

Çocukların Vazgeçilmez Adresi : Kocaeli Bilim Merkezi
Çocukların Vazgeçilmez Adresi : Kocaeli Bilim Merkezi

SekaPark‘ta sabah kahvaltınızı yapabileceğiniz gibi, akşama doğru da sahil boyunca yürüyüş yaparak güneşin batışına şahitlik yapabilirsiniz. Muhteşem manzaralar göreceğinizi hatırlatır ve eğer İzmit’e yakınsanız mutlaka SekaPark’a gitmenizi tavsiye ederim.

ERİKLİTEPE

Eriklitepe Tabiat Parkı Gezi ve Konaklama Rehberi

Eriklitepe, Gölcük Belediyesi tarafından Kocaeli halkının hizmetine sunulan piknik ve doğa severlerin yeni gözdesi. Eriklitepe Tabiat Parkı bünyesinde piknik yapabileceğiniz gibi, tesis bünyesinde bulunan restoran ve cafelerden de yararlanabilirsiniz.

Ayrıca Eriklitepe Tabiat Parkı bünyesinde bulunan bungalov evlerde de konaklayabilir, doğanın tam kalbinde hoş vakit geçirebilirsiniz.

Eriklitepe hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Eriklitepe Tabiat Parkı Gezi ve Konaklama Rehberi

BAŞİSKELE SAHİLİ

başiskele sahil
Bahar aylarının en güzel mekanlarından birisidir Başiskele Sahili

Başiskele Sahili de İzmit’in en iyi piknik yerleri arasında gösterilmektedir. Yaz kış ayrı güzellikleri barındıran Başiskele Sahili de piknik severlerin en çok tercih ettiği yerlerden birisidir. Mangal ve semaver yakılabilir. Yalnız piknik masası vs. yoktur. Yanınızda portatif masa-sandalye getirmenizi tavsiye ederim.

Başiskele sahili mükemmel bir İzmit Körfezi manzarasına sahiptir. Hiç şüphesiz İzmit’in en güzel körfez fotoğrafları, İzmit gün batımı fotoğrafları bu alandan çekilmektedir. Kocaeli halkının huzurlu bir zaman geçirebileceği sahile, yürüyüş yolu yapılmıştır. Sahil kıyında yeşil alanlar çimlendirilmiş olup, renkli baskı yürüyüş ve koşu yolu yapılmıştır.

Gün batımı en güzel Başiskele Sahilde izlenir

Yukarıdaki gün batımı manzarasını yakalamak için Başiskele sahili özellikle tercih edilebilir. Eğer uzak mesafelerden geliyorsanız Başiskele yakınındaki Gölcük Gezilecek Yerleri de gezebilirsiniz.

KARAMÜRSEL SAHİLİ

Ä°lgili resim

Karamürsel sahili de Karamürsel Belediyesinin çalışmalarından sonra müthiş bir hale geldi ve bu bölge insanı tarafından en çok tercih edilen piknik ve yürüyüş yolları arasında yerini aldı.

Sahilde güzel bir piknik yapabileceğiniz gibi, semaverinizi de yakarak güzel bir kahvaltı da yapabilirsiniz.

EREĞLİ SAHİLİ

Ereğli Sahil Karamürsel

Ereğli, Karamürsel ilçesinin doğu sınırında konuşlu küçük, şirin bir mahalledir. Merkez ilçeye yani Karamürsel’e uzaklığı yaklaşık 3 km olan Ereğli’nin geçim kaynağı genel olarak balıkçılıktır. Balıkçılığın yanında tarım faaliyetleri, bağcılık, meyvecilik, arıcılık da yapılmaktadır.

Ereğli son yıllarda oldukça fazla yerel ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Gez Gör Kocaeli projesi güzergahları arasında bulunmaktadır.

Karamürsel Ereğli sahil fotoğrafı

Ereğli hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Tarihi Konaklarıyla Ünlü Balıkçı Kasabası : Ereğli

ÇINARLIDERE MESİRE ALANI – DERİNCE

Çınarlıdereyi ziyaret edebilir, doğanın tam kalbinde güzel bir piknik yapabilirsiniz.
Çınarlıdere, Derince sınırları içerisinde ziyaret edilebilecek yerler arasında

Çınarlıdere, dört mevsim yürünebilecek ismi gibi çınar ağaçlarının oluşturduğu bir vadi. Şehrin hemen içinde oluşu da cazibesini artırıyor. Derince’nin Çenesuyu Mevkiinde bulunan Vali İsmet Paşa Stadı’nın hemen arka kısmında başlıyor.

Çınarlıdere, İzmit gezilecek yerler listesinde kendisine yer bulmuş önemli mesire alanlarından birisidir. Yine ilçemizin şifalı sularından dümbüldek suyu da bu mevkiden çıkmaktadır.

KADIRGA PİKNİK ALANI – GÖLCÜK

Gölcük Yazlık beldesinin üst kısmında bulunan tesis özellikle Gölcük ve Gölcük’e yakın oturan insanların önemli piknik noktalarından birisi. Körfeze olması sebebiyle müthiş bir manzara sunar sizlere. Havası da oldukça temizdir. Düz alanlar vardır.

Yaz aylarında bu alanda çok güzel eğlenceler ve şenlikler tertip edilir. 29. Kadırga Şenlikleri Videosunu da sizinle paylaşıyorum.

Video : 29.Gölcük Yazlık Kadırga Yayla Şenlikleri 

Yeni bir gezi/tanıtım yazısında buluşmak üzere, sağlıcakla kalın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz