İzmit; doğal güzellikleri, artık marka olmuş turistik beldelerinin yanında tarihi dokularıyla da içinde türlü güzellikler barındıran nadide ilçemizdir elbette. Bu yazımızda sizlere aynı zamanda bir Mimar Sinan eseri de olan şehrin tam göbeğindeki İzmit Tarihi İmaret Abdüsselam Camii hakkında bilgiler vereceğiz.

İzmit Tarihi İmaret Abdüsselam Camii dış görünüş fotoğrafı
İzmit Tarihi İmaret Abdüsselam Camii dış görünüş

Bu yazımızı okuduktan sonra İzmit İmaret Camii Nerede, İzmit Abdüsselam Camiiİmaret Cami Nerede Haritası, Tarihi İmaret Camii, İmaret Camisine nasıl gidilir, İzmit Tarihi Camileri gibi konu başlıkları hakkında bilgiler edineceksiniz.

İzmit denilince akla genellikle pişmaniye ve İzmit’in simge yapılarından İzmit Saat Kulesi gelir, oysa İzmit içinde barındırdığı, ev sahipliği yaptığı tarihi eserlerle de adından söz ettirebilecek, tarihi camiileri, tarihi hamamları, çeşmeleri, sarayları ve ahşap yapıları ile de önemli turizm potansiyeline sahip olan güzide bir şehirdir.

İzmit'in en eski camilerinden olan İmaret Camii aynı zamanda bir Mimar Sinan eseridir konulu fotoğraf
İzmit’in en eski camilerinden olan İmaret Camii aynı zamanda bir Mimar Sinan eseridir.

İzmit’in sokaklarında yürürken hiç beklemediğiniz anda karşınıza ya bir tarihi camii çıkar ya da tarihi bir çeşme. Hele ki; artık markalaşmış Kapanca Sokak gibi bilindik, buram buram tarih kokan bir sokağa düşmüşse yolunuz.

REKLAM

Bu güzel eserlerden birisi de İzmit Abdüsselam (İmaret) Camii, uzun süredir gidip ziyaret etme planı yaptığım bu güzel camiyi sonunda görme fırsatım oldu. Geniş bir meydanın yanında sanki yalnız kalmış bir ihtiyara benzettim doğrusu.

izmit imaret camii iç mekan fotoğrafı
Mimar Sinan’ın ilk eserlerinden birisidir. Yıllarca imaret camii adıyla anılmasına rağmen ismi son zamanlarda kitabesinde yazdığı gibi Abdüsselam Camii olarak değiştirilmiştir.
İmaret (Abdüsselam) camisi içinde bulunan sülüs hat eseri fotoğrafı
İmaret (Abdüsselam) Camisi içinde bulunan sülüs hat eseri.

İzmit İmaret Abdüsselam Camii Tarihçesi

İzmit’te bulunan bir çok eser gibi, İmaret Camii de bir Mimar Sinan eseridir. Miladi 1524, Hicri 931 yılında Defterdar Abdüsselam tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Miladi 1872, Hicri 1239 yılında büyük onarım görmüştür.

İzmit İmaret Camii Mimar Sinan’in ilk eserlerinden olduğu gibi; caminin dış çevre duvarları ile minaresi ilk kurulduğu dönemin özelliğini taşımaktadır. Zamanında kubbeli olarak yapıldığı fakat 1776 yılındaki depremde yıkılmış olup; 1872 yılında Altıncıoğlu Hatice hanim tarafından çatılı olarak yaptırılmıştır.

Normalde kubbeli olan yapılan İmaret Camii 1776 yılındaki depremde yıkılmış ve 1872 yılında çatılı olarak yeniden yapılmıştır.

Bu konuda şöyle bir hatırlatma yapmakta fayda var, İzmit’in yine tarihi camilerinden Fevziye Camii de toplam 6 kez yıkılmış/hasar görmüş ve yeniden inşaa edilmiş. Kiminde depremlerden, kimin de ise yangından hasar görmüş.

Caminin giriş kapısı üzerinde yapılış ve onarımı ile ilgili bir kitabe de bulunmaktadır. Kitabede: “İş bu İmaret Cami-i Şerifinin banisi Defterdar-ı Esbak Abdüsselam Bey Efendi Hazretlerinin sülale-i tahirelerinden El Hac Seyyid İsmail Zülkefil Bey’in halile-i muhteremesi Delail-i Şerif mezunesi merhume ve Makfurliha Hadice Firdevs Hanım ruhu için rızaen l’illah el Fatiha fi sene Zilhicce-tış Şerife fi 23 yevm-3 Cuma.

İzmit İmaret Camiinin dış cephesinde bulunan hat eseri fotoğrafı
İzmit İmaret Camiinin dış cephesinde bulunan hat eseri.

İzmit İmaret Abdüsselam Camii Nerede

İmaret Camii İzmit’in merkezinde olup, İzmit Saat Kulesi, İzmit Lisesi, Kapanca Sokak veya Fevziye Camii gibi İzmit gezilecek yerler listesinin başında olan mekanlardan yürüyerek bile gelinebilecek mesafededir.

İzmit İmaret Abdüsselam Camisine Nasıl Gidilir

İmaret Camiine gitmek için yukarıdaki haritayı kullanabilirsiniz. Kısaca tarif etmek gerekirse, İmaret Camii İzmit ilçe merkezinde eski valilik binasının yanında bulunmaktadır.

İmaret Camii Hakkında Diğer Kaynaklar :

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz