Orhan Camii (Gazi Süleyman Paşa Camii)

Kıymetli okular, bu yazımızda sizlere İzmit’in tarihi camilerinden birisi olan Orhan Camii hakkında bilgiler vereceğiz. Orhan Camii hem tarihi olması, hem diğer tarihi kültürel noktalara yakın olması ve İzmit’i, İzmit körfezinin eşsiz manzarasını muazzam bir noktadan görebilme imkanı sunduğu için özellikle ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz bir eser.

Eski İzmit’in merkez noktalarından biri olan Orhan Mahallesi’nde hâkim bir tepe üzerine inşa edilmiş ilk camiidir. Bağçeşme meydanının hemen arkasındaki yoldan ‘Tarihi Orhan Cami’ tabelalarını takip ederek kolayca ulaşabileceğiniz bu kıymetli eserin bahçesinden İzmit’in önemli bir kısmını görebilir, İzmit Körfezi üzerinde güneşin batışının o doyumsuz seyrine dalabilirsiniz…

Osmanlı Devleti’nin ilk kurulduğu yıllarda Orhan Gazi’nin şehzadesi Süleyman Şah tarafından ‘babası adına’ inşa ettirilmiştir. İzmit’in fethi ardından bölgeye inşa edilen ve günümüze kadar gelebilmiş olan ilk cami olma unvanına da sahip olan bu kıymetli eser, aynı zamanda fethin simgesi olarak da manevi bir değeri ifade eder.

Orhan Camii (Gazi Süleyman Paşa Camii)
Orhan Camii (Gazi Süleyman Paşa Camii) yukarıdan görünüş kaynak:vikipedi

Kılıçla Hutbeye Çıkılan Camii

Cuma günleri camide imam hutbeye kılıçla çıkmaktadır. Bu âdet İttihat Terakki döneminden beri artan dış baskılara ve ayrılıkçı hareketlere tepki olarak 120 yılı aşkın bir süredir devam etmektedir.

Oysa İzmit, kuşatma sürerken yapılan antlaşma sonucu kendiliğinden teslim olarak Türk hâkimiyetine girdiği için kılıç zoruyla fethedilmemiştir. Eski bir Türk âdeti olan fethedilen şehirlerin merkez camiinde kılıçla hutbe verme geleneği İzmit’in geçmişinde İttihat Terakki dönemine kadar olmamıştır.

Hoca hutbe okumak için minbere kılıcı sağ eline alarak merdivenleri çıkar. İmam hutbeyi okurken de kılıcı elinden bırakmaz.Hutbe okunduktan sonra imam yine kılıçla aşağı iner.

Türkiye’de artık sadece birkaç camide yapılan bu uygulama aynı zamanda sembolik de bir değer taşımaktadır. Aynı zamanda önemli bir deprem bölgesi olan şehirde, cami çeşitli tamiratlarla da desteklenmiştir.

Orhan Camii (Gazi Süleyman Paşa Camii) iç mekan görüntüsü
Orhan Camii (Gazi Süleyman Paşa Camii) iç mekan görüntüsü

Orhan Camii (Gazi Süleyman Paşa Camii) Mimarisi Hakkında

Sultan Abdülmecit zamanında onarılan cami dörtgen planlı, taş ve tuğla duvarlı, dıştan ahşap çatılı, içten asma kubbeli olup bezemeleri Abdülmecit dönemi ampir üslup özellikleri göstermektedir. Camii içerisinde duvara asılı olan bir levhada; “Fatih İzmit Gazi Süleyman Paşa bin Orhan ve Fatih-i Herek ve Fatih-i Aydos ve Fatih-i Kocaeli Sancağı sene 728 Bina-i Camii şerif ve Medrese sene 1332” yazısı bulunmaktadır. 17 Ağustos depremi ardından ciddi hasara uğrayan cami, daha sonra tarihi dokusuna uygun olarak restore edilmiştir.

Tarihi Canfeda Kethüda Hatun Çeşmesi hakkında bilgiler
Tarihi Canfeda Kethüda Hatun Çeşmesi

Tarihi Canfeda Kethüda Hatun Çeşmesi

Kıymetli okurlar, Orhan Camii ile Tarihi Canfeda Kethüda Hatun Çeşmesi karşı karşıyadır. Buraya gittiğinizde bu tarihi çeşmemizi de ziyaret etmeyi unutmayın lütfen.

orhan camiinde izmit körfez manzarası
orhan camiinden izmit körfez manzarası