izmit kocaeli tren garı

Değerli okurlar, bu yazımızda İzmit’in en çok tercih edilen ulaşım araçlarından birisi olan tren ve İzmit Tren Garı, İzmit Tren İstasyonu hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın içinde İzmit Tren İstasyonu nerede, İzmit Tren Garına nasıl gidilir, İzmit Tren İstasyonu telefon numarası, Ankara-İstanbul hızlı treni nerede durur gibi genel sorularınıza da cevaplar bulabileceksiniz.

izmit tren garı
Günümüzde kullanılan tren garı, tarih kokan eski tren garının hemen yanına son derece modern ve konforlu şekilde inşa edilmiştir. Raylı sistem bağlantısı, engelli erişimi ve seyahat kartı satışı bulunan İzmit Tren Garı’na, 3 km uzaklıktaki ilçe merkezinden özel araçlar ve çeşitli toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşım sağlanmaktadır.

İzmit Tren İstasyonu Nerede

İzmit tren istasyonu oldukça merkezi bir konumda, ulaşım oldukça kolay. Önünden otobüsler ve İzmit Akçaray tramway hattı geçmekte. Yani trenden indikten sonra istediğiniz yere kolayca, fazla beklemeden ulaşımınız mümkün.

İzmit Tren İstasyonu Telefonu : 0262 321 10 39

Adres : Kozluk Mah. Eski Demir Yolu Cad. İzmit, Kocaeli

İzmit Tren Garı ve Tarihçesi Hakkında

İzmit Tren Garı, Kocaeli’nin İzmit ilçesinde bulunan bir tren garıdır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kocaeli’nde, zamanla eski deve kervanlarının yerini trenler almıştır. Dönemin padişahı II. Abdülhamit ulaşım alanında ciddi bir adım atmış ve dönemin başkenti İstanbul ile Kocaeli arasında demiryolu döşeme çalışmalarını başlatmıştır.

izmit gar
izmit gar

Osmanlı Devleti ve Almanlar arasında gerçekleşen stratejik işbirliği ile ulaşım sektörü de hız kazanmıştır. 91 kilometrelik İstanbul Haydarpaşa’dan İzmit’e uzanan demiryolu hattının yapımına 1871’de başlanmış ve demiryolunun 1873’te İzmit’e ulaşmasıyla demiryolu inşası tamamlanmıştır. Sonraki yıllarda İstanbul – Bağdat Demiryolu ve daha sonra da İstanbul – Hicaz Demiryolu hattı adıyla, trenin İstanbul’dan Kutsal Topraklara kadar ulaşımı sağlanmıştır.

İlk olarak Anadolu’dan gelen malların kısa sürede ulaşması için yapılan demiryolu projesi, daha sonra ihtiyaç duyuldukça farklı alanlarda da faaliyet göstermeye başlamıştır. Planlarını Alman mimar Otto Ritter’in çizdiği tren garı, neo klasik üslupla tasarlanmıştır.

Gar; önemli birçok devlet adamının, başta Atatürk olmak üzere karşılama törenlerine ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde kullanılan tren garı, tarih kokan eski tren garının hemen yanına son derece modern ve konforlu şekilde inşa edilmiştir.

Raylı sistem bağlantısı, engelli erişimi ve seyahat kartı satışı bulunan İzmit Tren Garı’na, 3 km uzaklıktaki ilçe merkezinden özel araçlar ve çeşitli toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşım sağlanmaktadır.