SON EKLENENLER

İzmit Yeşil Konak

- R E K L A M -

Merhabalar, bugün “İzmit Yeşil Konak” başlığı altında ilçemizde bulunan eski konaklarımızdan Yeşil Konak hakkında bilgiler vereceğiz. İzmit Yeşil Konak başlıklı yazımızı okuduktan sonra, İzmit’te Yeşil Konak Nerededir, Nasıl Gidilir, Ne Yapılır gibi sorularınıza cevap bulacak, İzmit Yeşil Konak fotoğraflarını görebileceksiniz.

İzmit Yeşil Konak muhteşem yapısı, körfeze karşı heybetli duruşu ve ihtişamlı mimarisiyle adeta İzmit’in gezginleri için önemli yer teşkil etmekte ve İzmit Gezilecek Yerler listemizin başında yer almaktadır.

Eskilerin bir sözü vardır, “Yapılan işin kötüsü olmaz” diye… İzmit‘in tarihi dokusunu yeniden canlandıran, harabe, virane olmuş binaları yıllar önceki ihtişamına yeniden kavuşturan ve bu çalışmada katkısı olan herkese teşekkür ederiz öncelikle…

Yazımız içerinde İzmit Kapanca Sokaktaki Yeşil Konak‘ın yenilenmeden önceki halini de görecek ve ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

İzmit Yeşil Konak Nerede? Yeşil Konak’a Nasıl Gidilir?

Yeşil Konak merkezi bir yerde ve İzmit merkezden yürüyerek de gidebilirsiniz. Bütün tarihi konutları, mekanları olduğu gibi İzmit’in tarihi konaklarını da kesinlikle yürüyerek gezmenizi tavsiye ederim, çünkü bir yere giderken bambaşka yerler görebilirsiniz.

İnönü Caddesinden İstanbul istikametine yürüyüp, Sırrı Paşa Caddesine döndükten sonra hafif bir yokuş çıkacaksınız. Yokuş devam edecek, ilk soldan devam ettiğinizde Yeşil Konak‘ı göreceksiniz.

Yeşil konak ulaşım haritası
Yeşil Konak Haritada İşaretlenmiştir.

Yeşil Konak’ın Tarihçesi

Yeşil Konak, 1927 yılında Osman Zeki Akköseoğlu tarafından yaptırılmıştır. Yıllar sonra terk edilmiş, harabe haline dönüşmesiyle birlikte 2009 yılında istimlak edilerek İzmit Belediyesinin “Tarih Koridoru” projesi kapsamında yapılan işbirliği neticesinde TOKİ vasıtasıyla 2011-12 yıllarında aslına uygun olarak yenilenmiştir.

Yenilenmesiyle birlikte ilçemize bir değer katmış, eski günlerindeki ihtişamına, güzelliğine yeniden kavuşmuştur. Günümüzde belediye müzesi ve halı dokuma kursu olarak kullanılmaktadır.

Yeşil Konak’ın Eski Hali

izmit yeşil konak fotoğrafı
Yeşil Konak’ın yenilenmeden önceki hali (Fotoğraf : izmit.bel.tr)

İzmit Yeşil Konak Fotoğrafları

İzmit Yeşil Konak, Ahşap kagir bina olarak 1927 yılında Osman Zeki Akköseoğlu tarafından yaptırılmıştır.
İzmit Yeşil Konak'ın restorasyon öncesi fotoğrafı
İzmit Yeşil Konak, tarih koridoru projesi kapsamında yenilenen konaklar arasındadır.

İzmit Yeşil Konak’la İlgili Diğer Kaynaklar

- R E K L A M -

Latest Posts

ÇOK OKUNANLAR