İzmit'in En Güzel Camilerinden FEVZİYE CAMİİ
İzmit'in En Güzel Camilerinden FEVZİYE CAMİİ

Sevgili okurlar, bu yazımızda sizlere İzmit’in en eski ve simge mekanlarından İzmit Fevziye Camii hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızı okuduktan sonra aşağıdaki konu başlıkları hakkında bilgiler edinmiş olacaksınız.

İzmit’in En Güzel Camilerinden FEVZİYE CAMİİ Başlıklı Yazı İçeriği

  • İzmit Fevziye Camii hakkında bilgiler,
  • Fevziye (Mehmet Bey) Camii Tarihçesi,
  • Fevziye Camii resimleri
  • Fevziye camii nerede, nasıl gidilir?

Fevziye Camii hakkında bilgiler

Fevziye (Mehmet Bey) Camii hiç şüphesiz İzmit‘in en eski ve en güzel camilerinden birisidir. Özellikle Ramazan aylarında bambaşka bir havaya bürünür. Adeta Ramazan ayları için özellikle inşa edilmiş gibidir. Ramazan aylarında Fevziye Camii‘ni özel kılan etken bence son on gün kılınan hatimli teheccüd namazlarıdır.

Hani her şehrin kendine özgü mekanları vardır ya; Fevziye Camii de İzmit’in simge mekanlarından birisidir diye düşünüyorum. Yaz kış, hangi zaman diliminde giderseniz gidin o havayı teneffüs edebilirsiniz. Özellikle bahar aylarında cami çevresindeki ıhlamur ağaçlarının çiçeklerini açmasıyla müthiş bir havaya bürünür Fevziye Camii.

Bütün camiler gibi Fevziye Camiinin de halkı bütünleştirici, toplayıcı bir yapısı vardır elbette. Camiye girdiğinizde adeta yıllarca özlemini duyduğunuz özel bir mekana girmiş gibi hissedersiniz kendinizi. Caminin içindeki müthiş atmosferi, işlemeli camlarından süzülen ışığı adeta mest eder sizi.

REKLAM

Duvarlarındaki müthiş hat yazıları, kubbesindeki incelik, güzellik, camii içindeki ahşap süslemelerin güzelliği gönlünüze başka bir renk katar elbette.

Fevziye Camisinin Dışından Görüntü
Fevziye Camisinin Dışından Görüntü

Fevziye güzel ilçemiz İzmit’in en önemli değerleri arasındadır. Özellikle inanç, yani dini değerler turizmi açısından vazgeçilmez bir noktasıdır. İzmit’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Mimari yapısının güzelliği, iç süslemeleri, iç tasarımı Fevziye Camiinin değerini daha da arttırmıştır.

Fevziye Camisine Ulaşım

Fevziye Camii bir diğer ismiyle Mehmet Bey Camii İzmit’in merkezinde yer almaktadır. İlçemizin tarihi camilerinden Yeni Cuma Camisine de oldukça yakındır. Tren garına, İzmit Saat Kulesine ve Pertev Mehmet Paşa Camisine oldukça yakındır. Yakın ilçelerden veya İzmit’in diğer semtlerinden toplu ulaşım ile de kolayca ulaşabilirsiniz.

Fevziye Camisinin Tarihçesi

İzmit Fevziye Camisinin Tarihçesi
İzmit Fevziye Camisinin Tarihçesi

Fevziye Camisine Mutlaka Gitmelisiniz

Eğer İzmit‘de yaşıyorsanız ve ya İzmit’e yolunuz düşecekse Fevziye Camiine mutlaka gitmenizi, camii içine girerek iki rekat da olsa namaz kılmanızı, atalarımızın yadigarı bu güzel camiinin tarih kokusunu yüreğinizin en diplerine çekmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Fevziye Camisi fotoğrafı
Fevziye Camisinin İçindeki Müthiş Havayı Teneffüs Etmelisiniz.

Ramazan aylarının son on gününde hatimle teheccüd namazı kılınan camide eşşiz bir hazza ulaşabilirsiniz. Yine teravih namazları aynı şekilde kılınmaktadır.

Namaz çıkışında camiinin yakınında bulunan çay ocaklarından, Fevziye çay bahçesinden çayınızı içebilir, yeşillik alanda oturabilir, şırıl şırıl akan suların yanındaki alanda çayınızı yudumlayarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

İzmit Fevziye Camii fotoğrafları
İzmit Fevziye Camiinin Çevresinde Bulunan Çay Bahçeleri

Fevziye Camisi Hakkındaki Diğer Kaynaklar :

  1. İzmit Belediyesinin FEVZİYE CAMİİ başlıklı haberi
  2. Kültür Portalı Fevziye Camisi başlıklı yazısı

Fevziye Camisi Resimleri

izmit fevziye camiinin giriş kapısı
izmit fevziye camiinin giriş kapısı
izmit fevziye camiinin muhteşem kubbesi
izmit fevziye camiinin muhteşem kubbesi
izmit fevziye camii
izmit fevziye camii
izmit fevziye camiinin içinden görüntüler
izmit fevziye camiinin içinden görüntüler
izmit fevziye camiinin dışından bir görünüş
izmit fevziye camiinin dışından bir görünüş

 

 

 

 

aa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz