SON EKLENENLER

İzmit’in İlk Camisi Akçakoca Dere Camii

- R E K L A M -

İzmit’in İlk Camisi Akçakoca Dere Camii. İzmit, tarihi konakları, Osmanlı’dan kalma eserleriyle turizm anlamında müthiş değerler taşıyan bir şehir. İşte bu eserlerden birisi, Akçakoca yani yeni ismiyle Dere Camii.

İzmit Gazi Lisesinin önündeki yoldan İstanbul istikametinde yürümeye başlayacak ve bir müddet yürüdükten sonra Sırrı Paşa Sokağından içeri gireceksiniz. İzmit’in bir birinden güzel eserleriyle, tarih kokan sokaklarında harikulade zaman geçireceksiniz.

İzmit Akçakoca Camii Dışarıdan Görünüm Resmi
İzmit Akçakoca Camii Dışarıdan Görünümü

Akçakoca Dere Camii’nin Tarihçesi

Akçakoca Camii İzmit’in ilk yani en eski camisidir. İzmit fatihi Akçakoca Bey’in büyük katkılarıyla İzmit fethedilerek Osmanlı topraklarına katılması münasebetiyle bir zafer nişanesi olarak tahminen 1255 yılında yaptırılmıştır. Zafere büyük katkısından dolayı Akçakoca Bey’in ismi camiye verilmiştir. 

Farklı bir kaynakta Akçakoca camii hakkında şu bilgilere yer verilmiştir. Akçakoca Camii Cami kalenin eteklerinde, İzmit Akçakoca Mahallesi’nde bulunmaktadır. Mimarı belli olmamakla birlikte yapının Akçakoca tarafından 1327-1328 yıllarında yaptırdığı düşünülmektedir.

Akçakoca Dere Camii’nin Mimari Yapısı

Dere camii eğimli bir arazi üzerine yapılmış olan caminin cephelerinde farklı yükseklikler meydana gelmiştir. Cami aynı zamanda kapalı bir son cemaat yerine sahiptir.

İzmit’in en eski camiilerinden Akçakoca Dere Camiinin iç kısmı düz ahşap çatı ile örtülmüş, dışarıdan kırma çatılıdır. Tarihi caminin minaresinde ise kırmızı küçük tuğla kullanılmıştır. Minare yapısı o dönem yapılan bir çok minareyle benzerlik göstermektedir.

Örneğin; Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde bulunan tarihi Ulu Camii ve Afyonkarahisar’da bulunan tarihi camiler. Cami giriş cephesinin batısı tarafında mahfile çıkış bulunmaktadır. Cami içinde girişin iki yanında müezzin mahfilleri ve üst kısımda bayanlar mahfili bulunmaktadır. Mihrap ise dışarıdan görülebilecek şekilde özellikle vurgulanmıştır.

Caminin alt kısmında bulunan Akçakoca Bey anıtının fotoğrafı
Caminin alt kısmında bulunan Akçakoca Bey anıtı

Depremler, doğal felaketleri gibi sebeplerden dolayı bir çok kez onarım gördüğünden ilk yapıldığı mimari yapıdan uzaklaşıldığı bilinmektedir. Akçakoca Camii ve yeni adıyla Dere Camii kare yapıda olup, iç kısımlarında yoğun olarak ahşap kullanılmıştır.

Sevgili Ziyaretçiler, Sevgili İzmitliler ve yolu bu güzel coğrafyadan geçen güzel insanlar… Kendinize mutlaka ama mutlaka zaman ayırıp bu güzel camiyi görmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Akçakoca mahallesine girdiğinizde, daha caminin minaresini gördüğünüzde bile müthiş bir haz alacak, o manevi huzuru adeta yüreğinizde hissedeceksiniz.

Camii resmi
Akçakoca Dere Camii İzmit Belediyesi Tarafından Yenilenerek bugünkü muazzam haline gelmiştir

Caminin içinde yoğun olarak ahşap kullanılmıştır. Pencere kenarları oldukça süslü ve güzeldir. Adeta tezhip sanatını anımsatır. Ayrıca caminin yan tarafında (bitişiğinde) iki kişilik mezar da bulunmaktadır. Mezar taşlarından Osmanlı dönemine ait olabileceği değerlendirilmektedir. Yine bu noktada müthiş bir manzara sizi bekler.

Akçakoca Camii‘nin Yenilenmeden Önceki Hali

Yenileme çalışmalarından dolayı İzmit Belediyesine ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Yenilenme sonrası mükemmel bir görüntü kazanmış ve şehrimize değer katmıştır.

Akçakoca cami eski hali fotoğrafı
Akçakoca camisinin yenilenmeden önceki halinin fotoğrafı

İzmit’in en eski camisini en kısa zamanda ziyaret etmeniz temennisiyle…

Akçakoca Dere Camii Resimleri

cami süslemeleri fotoğrafı
Akçakoca Camisinin iç süslemeleri sadeliğiyle dikkat çekmektedir.
Tarihi izmit camileri fotoğrafı
İzmit Akçakoca Caminin içi ve çevresi de temizliğiyle dikkat çekmektedir.
İzmit Akçakoca Camii fotoğrafı
Akçakoca Camisinin içinde yoğun ahşap kullanılmıştır.

İzmit Akçakoca Camii hakkında İzmit Belediye Başkanlığı sitesinde bilgiler için tıklayınız.

- R E K L A M -

Latest Posts

ÇOK OKUNANLAR