İzmit Saat Kulesi Fotoğrafı
İzmit Saat Kulesi

İzmit adı geçtiğinde ilk olarak aklınıza gelecek şehrin en önemli bir kaç simgesinden birisidir İzmit Saat Kulesi. Eğer İzmit‘e yolunuz düşerse değil, bu müthiş eser için yolunuz düşmeli kesinlikle…

İzmit Saat Kulesi, İzmit’te Mutlaka Görülmesi Gereken Şehrin Simge Noktalarından Birisidir. Eşsiz Körfez Manzarasına Karşı Sevdiğinizle Kahvenizi Yudumlayabilir, Unutulmaz Anlar Yaşayabilirsiniz.

Eşinizle, ailenizle kısacası sevdiklerinizle baş başa güzel zaman geçirmek isterseniz günün her saatinde İzmit Saat Kulesine çıkabilir, İzmit Körfezini ayaklarınız altına seren mükemmel manzarasına karşı çayınızı, kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Merdivenleri birer birer çıkarken şelalenin suyu ve çevrenizdeki bir birinden güzel çiçeklerin, ağaçların kokusu da yüreğinizi mest edecek. Saat Kulesine çıktığınızda eşşiz manzara karşısında hem fotoğraf çekerek sevdiğinizle geçirdiğiniz bu güzel zaman dilimini adeta kaydedecek ve tarihinin dokunun keyfini çıkaracaksınız.

İzmit Saat Kulesi Gece Görünümü Fotoğrafı
Fotoğraf: dunyabizim.com – İzmit Saat Kulesi Gece Görünümü

Gündüz başka, gece bambaşka atmosferi vardır bu güzel mekanın. Özellikle gece için yapılan özel ışıklandırması sayesinde orada geçirdiğiniz her anın farkını, hazzını hissedeceksiniz.

REKLAM

İzmit Saat Kulesine Ulaşım

İzmit’te bir çok tarihi noktaya şehir merkezinden yürüyerek gidebilirsiniz. İşte İzmit Saat Kulesi de yürüyerek ulaşabileceğiniz turistik noktalardan bir tanesi. Şehir merkezinden, Yeni Cuma veya Fevziye Camiinden tren istasyonu yönünde yürürseniz, çok geçmeden sağ tarafınızdaki o müthiş eseri görebilirsiniz…

İzmit Saat Kulesinin Haritadaki Konumu
İzmit Saat Kulesinin Haritadaki Konumu

Eğer il dışından trenle gelmişseniz ki; trenle gelmenizi tavsiye ederim, İzmit tren garına da çok ama çok yakın bir noktadadır.

İzmit Saat Kulesinin Tarihçesi

Şehrimizin önemli simgelerin birisi olan İzmit Saat Kulesi Sultan II.Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır. II.Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıl dönümü münasebetiyle İzmit Mutasarrıfı Musa Kazım Bey tarafından 1902 yılında yaptırılmış ve yapımında Hereke ve Tavşancıl’ dan getirilen traverten taşlar kullanılmıştır. Neoklasik tarz tercih edilmiştir.

Saat Kulesinin Yapılış Hikayesinin tamamını okumak için tıklayınız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz