SON EKLENENLER

Kaderine Terk Edileni Hatırlamak: Portakal Hafız Mescidi

- R E K L A M -

Sevgili İzmitliler, bu yazımızda sizlere “Kaderine Terk Edileni Hatırlamak: Portakal Hafız Mescidi” başlığı altında; üzerinde yaşadığımız bu güzel topraklar üzerine inşa edilmiş ve yıllar sonra kaderine terk edilmiş tarihi bir mekan hakkında bilgiler sunacağız.

Portakal Hafız Mescidi, eğer İzmit’in tarihi mekanlarına, ecdad yadigarı, asırlara şahitlik etmiş mübarek mekanlarını gezmek isterseniz listenize mutlaka Portakal Hafız Mescidi’ni eklemenizi tavsiye ederiz.

Portakaloğlu Mustafa Ağa Mescidi

Maalesef ülkemiz genelinde ve İzmit’te de olduğu gibi bir çok tarihi mekana sahip çık(a)mamışız ve onları makus kaderlerine terk etmişiz. İşte onlardan birisidir Portakal Hafız Mescidi, bir diğer adıyla Portakaloğlu Mustafa Ağa Mescidi.

Osmanlı Dönemi Mahalle Mescitlerinin Önemli Bir Örneği

Kocaeli’nin en fazla tarihi mekanı bünyesinde barındıran eski, tarihi mahallelerimizden birisi olan Akçakoca Mahallesinde inşa edilmiş olan Portakal Hafız Mescidi, Osmanlı zamanında İzmit’te ve ülkemizin bir çok şehrinde yapılan küçük ebatlı mahalle mescitlerinden birisidir. Aynı zamanda bu tarz küçük mahalle mescitlerinin önemli bir örneğidir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yeniden Yaptırılmış

Kocaeli’mizin unutulmuş, sahipsiz kalmış, gerekli özen gösterilmeyerek çürümeye terk edilmiş önemli tarihi eserlerinden, mübarek mekanlarından birisi olan Portakal Hafız Mescidi, asıl mimarisine zarar verilmeden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden yaptırılmış ve 2009 yılı Kadir Gecesinde ibadete açılarak Kocaeli halkının istifadesine sunulmuş.

Portakal Hafız Mescidi Tarihçesi (Fotoğraf : https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/kocaeli/gezilecekyer/portakaloglu-mustafa-aga-mescidi—portakal-hafiz)

Portakal Hafız Mescidi’nin Mimarisi Hakkında

Portakal Hafız Mescidi ahşap iskelet üzerine yığma tuğla ile yapılmış olup, her biri 45’er metre kare olan iki kattan oluşmaktadır. İlk mimarisine yani aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir. Maalesef yeniden inşası gerekecek kadar çürümüş ve zarar görmüştü. Mescit yanındaki parseller de belediye tarafından istimlak edilerek yeşillendirilmiştir.

Portakal Hafız Mescidine Nasıl Gidebilirim?

Portakal Hafız Mescidi İzmit’in Akçakoca Mahallesinde bulunmaktadır. Kendi aracınızla, toplu taşıma araçlarıyla gidebileceğiniz gibi İzmit merkezden yürüyerek de gidebilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz; bir hafta sonunuzu Akçakoca Mahallesine ayırmanız ve buradaki tarihi mekanları bir bir ziyaret etmeniz.

Kaynak : Kocaeli Büyükşehir Belediyesi‘nin Portakal Oğlu Mustafa Ağa Mescidi Konulu Yazısı

Fotoğraf Kaynak : Türkiye Kültür Portalı, Portakaloğlu Mustafa Ağa Mescidi – (Portakal Hafız) – Kocaeli başlıklı yazı

- R E K L A M -

Latest Posts

ÇOK OKUNANLAR