gölcük gezilecek yerler
Keşfedilmeyi Bekleyen Güzellik : Gölcük Ulaşlı Saklıgöl

Bu yazımızda Keşfedilmeyi Bekleyen Güzellik : Gölcük Ulaşlı Saklıgöl başlığı altında Kocaeli Gölcük’te Gezilmesi Gereken En İyi 5 Yer listemizde de yer alan, Gölcük Ulaşlı’da bulunan saklı cennet Saklıgöl hakkında bilgiler vereceğiz.

Hafta sonu gezi planlarınıza dahil edebileceğiniz, hatta İzmit-Yalova güzergahına yakınsanız gelip geçerken bile kolayca uğrayabileceğiniz, kısaca ulaşımı kolay bir konumda Saklı Göl.

Yazımızı okuduktan sonra Ulaşlı saklı göl nerede?, saklı göle nasıl gidilir? Gölcük Ulaşlı saklı göl, Gölcük gezilecek yerler konulu aramalarınıza cevaplar bulabileceksiniz.

Gölcük ilçemize bağlı Ulaşlı’da bulunmasına rağmen yöre halkı tarafından da pek bilinmemesine rağmen son yıllarda sosyal medya vasıtasıyla oldukça fazla aranan yerler arasında Saklıgöl.

Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere, özellikle coğrafi açıdan Kocaeli ülkemizin en güzel şehirlerinden birisi ve hiç şüphesiz onlarca doğa harikasına ev sahipliği yapmakta.

İşte bunlardan birisi, Gölcük ilçesi Ulaşlı’da bulunan Saklıgöl. Saklıgöl ismi çok duyulsa da genelde yakın çevrede oturan insanların bile Saklıgöl hakkında fazla bilgiye sahip olmadıkları ve sıkça ziyaret etmediklerini gözlemledik.

Ben de özellikle sosyal medyadaki fotoğraflarını gördükten sonra Saklıgöl’e mutlaka gitmeliyim diye düşündüm ve bir hafta sonu düştük Saklıgöl yoluna.

Gölcük Ulaşlı Saklıgöl Keşfedilmeyi Bekliyor

İlk Saklıgöl İzlenimlerim

Öncelikle Gölcük-Karamürsel istikametinde ilerleyerek Ulaşlı’ya geldiğimde Saklıgöl levhalarını gördüm ve levhaları takip ederek ulaştım Saklıgöl’e. Yollar oldukça dar ve tehlikeliydi.

Doğrusu Saklıgöl’e giderken acaba bu yola değecek mi diye de düşünmedim değil. Fakat Saklıgöl’e ulaştığımda iyiki gelmişim diye düşündüm.

Saklıgöl maalesef çok iyi konumda değildi. Muhteşem bir manzarası olmasına rağmen, genellikle çevre halkının alkol almak için kullandıkları bir mekana dönüşmüş olduğunu gözlemledim.

Ayrıca çevre düzenleme faaliyetleri devam etmekteydi, hava da yağışlı olduğundan fazla kalmadım. Piknik için veya gezi için çok müsait bir ortam olmadığından kısa sürede Saklıgöl’den ayrıldım.

Yalnız özellikle bahar aylarında mutlaka gidilerek Saklıgöl’ün muhteşem manzarası görülmeli, o güzel hava teneffüs edilmeli…

Gölcük Ulaşlı Saklı Göl Hakkında;

Saklıgöl gerçekten keşfedilmeyi bekleyen adeta cennetten bir köşe gibi. Muazzam güzellikte. Fakat maalesef biz insanlar, doğaya gerekli ilgi ve alakayı göstermediğimiz için Saklıgöl de bu durumdan nasibini almış durumda.

Bizim gittiğimizde inşaat çalışmaları vardı, genelde çevre pis, alkol şişeleri ve çöpler çevreye atılmış durumdaydı.

Saklı Göl’e Ailecek Gidebilir miyiz? Piknik Yapabilir miyiz?

Yukarıda da yazdığım gibi, şu an için ailecek gidilecek ve piknik yapılacak bir yer değil. Eğer ileride belediye yada yetkililer her kimlerse, buraya gerekli ilgi ve alakayı göstererek bu doğa harikası ortamı turizme kazandırma noktasında gayret gösterirlerse müthiş bir yer olabilir. Fakat şimdilik zor.

Yine de aklınızda yer etmesi açısından bir kaç resmi sizlerle paylaşıyoruz.

Gölcük Ulaşlı Saklıgöl’e Nasıl Gidilir?

Saklıgöl’e gitmek için öncelikle Ulaşlı’ya geliyorsunuz ve Saklıgöl dağ tarafında kalıyor. Ulaşlı‘nın neredeyse tüm yollarında Saklı Göl yön levhaları var. Levhaları takip ederek kolayca bulabilirsiniz.

Ulaşlı merkezden bir kaç kilometre yukarıda. Yolu asfalt ve tek şeritli bir yol. Çift araç geçmesi biraz zor.

Yürüme açısından elverişli fakat çok ıssız. Yürüyerek gidilmesini doğrusu önermiyorum.

Yeni Kocaeli Gazetesinden Fulya KÜÇÜKAKSOY‘un Ulaşlı Saklıgöl Notları :

Yeni Kocaeli Gazetesi yazarı Fulya KÜÇÜKAKSOY Hanım Efendinin Ulaşlı Saklıgöl hakkında müthiş tespitleri ve mükemmel tasviri var. Saklıgöl‘un Fulya Hanım’ın hayatında başka bir yeri varmış, çocukluğunun, genç kızlığının bu bölgede geçtiğini, Saklıgöl‘ün kendisi için çok şey ifade ettiğini yazmış.

Yazarın Saklıgöl’ü tasvir ettiği yazısı da bence müthiş, Saklıgöl için şunları yazmış;

“Saklıgöl’e karşı oturup kitap okuyabilir, çayınızı kahvenizi içebilir, sevdiklerinizle hoş sohbetler edebilirsiniz. Huzuru iliklerinize kadar hissedeceğinize inanıyorum. Göle bakıp manzaranın tadını çıkarırken, sanki biri sizin için biri doğa resmi çizmiş, tuvali önünüze koymuş, size de o resmi incelemek kalmış. Haliyle Saklıgöl, bence müthiş bir sanat yapıtı. (Alıntı, İçerik Sahibi: Fulya KÜÇÜKAKSOY, Yeni Kocaeli Gazetesi Yazarı)

Gölcük Ulaşlı Saklıgöl Resimleri

Gölcük Ulaşlı Saklıgöl İnşaat Çalışması Devam Ediyor
Gölcük Ulaşlı Saklıgöl Manzara Fotoğrafı
Gölcük Ulaşlı Saklıgöl Manzara Fotoğrafı
Gölcük Ulaşlı Saklıgöl Fotoğrafı
Gölcük Ulaşlı Saklıgöl Fotoğrafı

>> Yaz Aylarının Vazgeçilmezi : Ulaşlı Sahili

>> İzmit’te Baharda Gezilmesi Gereken En Güzel Yerler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz