KOBİS Rehberi | Kocaeli İzmit Bisiklet Kiralama, Üyelik ve Ödeme
KOBİS Rehberi | Kocaeli İzmit Bisiklet Kiralama, Üyelik ve Ödeme

Merhabalar Sevgili İzmitliler, Sevgili İzmit Gezi Rehberi okurları, bu yazımızda sizlere “KOBİS Rehberi | Kocaeli İzmit Bisiklet Kiralama, Üyelik ve Ödeme” başlığı altında Kobis istasyonlarından bisiklet kiralama konusunda bilgiler vereceğiz.

KOBİS Rehberi, Bisiklet Kiralama Hakkında Herşey
KOBİS Rehberi, Bisiklet Kiralama Hakkında Herşey

Bu yazımızı okuduktan sonra Kobis Nedir, Kobis Üye Kartı ve Kent Kart ile bisiklet nasıl kiralanır, Kobis istasyonları nerelerde var? tarzındaki tüm sorularınızın cevaplarını bulabileceksiniz.

O zaman başlayalım.

KOBİS Rehberi – Tüm Detaylarıyla Bisiklet Kiralama

KOBİS Nedir? Kobis bisiklet kiralama hakkında bilgiler
KOBİS Nedir? Kobis bisiklet kiralama hakkında bilgiler

KOBİS Nedir?

kobis nedir, nasıl kullanılır
kobis nedir

Kobis Kocaeli sınırları içerisinde kent içi erişimi kolaylaştırmak, toplu taşıma sistemlerini besleyici nitelikte ara imkânlar oluşturmak, çevresel ve sürdürülebilir bir ulaşım aracının kullanılmasını özendirmek için bisiklet kiralama sisteminin ismidir.

İzmit’te 23, Kartepe 3, Başiskele 2, Darıca 1, Derince 1, Gebze 1, Gölcük 2, Karamürsel 1, Körfez 1 olmak üzere 35 adet istasyon bulunmaktadır.KOBİS İstasyonlarında  en az 12 en fazla 24 olmak üzere 444 bisiklet park ünitesi  ve 260 adet bisiklet bulunmaktadır.

Herhangi bir istasyondan kiraladığınız bisikleti istediğiniz bir başka istasyona teslim edebilirsiniz.

KOBİS – Kocaeli Bisiklet Kiralama Sistemi Nasıl Çalışıyor?

KOBİS – Kocaeli Bisiklet Kiralama Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Sistem,  Kobis Üye Kart, Kent Kart ve Kredi Kartı olmak üzere 3 farklı şekilde hizmet veriyor. Akıllı bisiklet sistemini kullanmak isteyen bisiklet severlerin kiralama ünitesinden veya park ünitelerinden şifreleri ile gerekli adımları izleyerek kiralama işlemi gerçekleştirilebilir.

Bisikletler üzerindeki GPS verici sayesinde bisikletin konum bilgisi takip edilmektedir. Bu sayede olması muhtemel sorunlara da müdahale edilebilmektedir.

Kobis İstasyonundan Nasıl Bisiklet Kiralarım?

Bisiklet kiralama Kobis üye kartı ve  Kişiselleştirilmiş Kent Kart ile yapılmaktadır. Kredi Kartı ile kiralama ileri tarihlerde devreye alınacaktır.

Kobis'i İzmitli Çocuklar da Tercih Ediyor

KOBİS Üye Kartı İle Bisiklet Kiralama

 • Kocaeli Fuarı içindeki Seyahat Kartları Bürosundan sisteme üye olarak 5 TL karşılığında  KOBİS üye kartlarınızı alabilir ve kontör yükleyerek bisiklet kiralayabilirsiniz. Üyelik için kimlik bilgileri gerekmektedir. (Nüfus cüzdanı)
 • Kobis Üye Kartı alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.(Yasa Gereği)
 • Üye kartınızı bisiklet park yerlerindeki panele okutup 4 haneli şifrenizi girerek giriş tuşuna basarak bisikletinizi alabilirsiniz.
 • Bisikleti teslim ederken boş ve hizmet dışı olmayan park yerine bisikleti bırakarak ekranda teslim alınmıştır uyarısını görmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sistemde bisikleti teslim etmediğiniz görülür.
 • Kayıtlı üye değil iseniz üye işlemleri sayfasından üye ol linkine tıklayarak üyelik formunda istenen bilgileri doldurarak anında sisteme üye olabilir.
 • Kart ücreti ve dolum işlemlerini kredi kartınız ile web sitesindeki Üye Kartı Al-Kredi Yükle linkinden yapabilirsiniz.
 • Kredi kartı kullanmadan  da üye kartınızı Fuar içi Toplu Taşıma Dairesi Başkanlığı Seyahat Kartları Biriminden sisteme internet üzerinden üye olduğunuzu belirterek 5 TL karşılığında alabilir ve dolum yapabilirsiniz.
Kocaeli kobis sistemi nasıl kullanılır, kobis üyelik

Kişiselleştirilmiş Kent Kart İle Kobis Bisikleti Kiralama

 • Sadece kişiselleştirilmiş seyahat kartları ile üyelik işlemleri yapılabilmektedir.
 • Kişiselleştirilmiş kartlar; 18 yaş üzeri Öğrenci Kartları, Öğretmen Kartları ve 60-65 yaş üzeri seyahat kartı sahiplerini ifade etmektedir.
 • Kent kartınızla Akıllı Bisiklet İstasyonlarında bulunan kiosktaki adımları takip ederek bisiklet kiralayabilirsiniz. İşlem adımları, istasyonda bulunan kiosk panellerinin yan kısımlarındaki görsellerde anlatılmaktadır.
 • Üyelik işlemi ve hesap işlemlerinden kredi aktarımı tamamlandıktan sonra bisiklet park yerlerindeki panele 4 haneli şifrenizi girip, giriş tuşuna basarak bisikletinizi alabilirsiniz.
 • Bisikleti teslim ederken, boş ve hizmet dışı olmayan, yeşil ışığı yanan park yerine bisikleti bırakarak, ekranda teslim alınmıştır uyarısını görmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kiralama işlemi sonlandırılamamış olabilir. Şüpheli teslim işlemleri ile ilgili 444 11 41 numaralı çağrı merkezi hattını arayabilirsiniz.

KOBİS ile Bisiklet Kiralarsam Ne Kadar Öderim?

Kullanım ücreti bisiklet park yerinden alındıktan sonra başlayıp tekrar her hangi bir istasyondaki park yerine başarılı bir şekilde bırakılıncaya kadar geçen süreyi kapsamaktadır. Ücretlendirme saat bazında yapılmaktadır.

KOBİS Ücret Tablosu

  • 0-60 Dk         1 TL
  • 1-2 Saat Arası 2 TL
  • 2-3 Saat Arası 3 TL
  • 3-4 Saat Arası 4 TL
  • 4-5 Saat Arası 5 TL

* Ücretlendirme saat bazındadır. Her saat için 1 TL ücret alınır.

KOBİS Bisikletimi Nasıl Teslim Ederim?

KOBİS Bisikletimi Nasıl Teslim Ederim?
KOBİS Bisikletimi Nasıl Teslim Ederim?

Herhangi bir istasyondan kiraladığınız bisikleti istediğiniz bir istasyonda boş ve online olan bir park ünitesine bırakarak teslim edebilirsiniz. Bisikleti teslim ettiğinizde park ekranında bisikletin teslim alındığına dair uyarı mesajını görmeyi bekleyiniz.

Şayet teslim etme işlemi gerçekleşmezse tarafınıza ücret yansımaya devam edecektir. Ayrıca bisiklet güvenlik tehdidiyle karşı karşıya kalacaktır. Bu tür durumlarda derhal 444 11 41 destek hattını arayınız.

Kent Kart ile bisiklet kiralayan üyelerimizin bisikleti teslim ettikten sonra kiosk ekranından Hesap İşlemleri menüsünden Bloke Çözme işlemini yapmaları gerekmektedir. Aksi taktirde, bloke edilen tutar toplu taşımada bu kent kartın kullanılması durumunda üyenin kobis hesabına kredi olarak aktarılmaktadır. Kent karta iadesi mümkün olmayıp sadece bisiklet kiralamada kullanılabilir.

Detaylı bilgi için Kobis Resmi Web Sitesini ziyaret edebilirsiniz.

KOBİS Çağrı Merkezi 444 11 41

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here