Merhaba, bu yazımızda sizlere tarihi bir mekan hakkında bilgiler vereceğiz. Av Köşkü saray müzesi, nerede, nasıl gidilir, giriş ücretli mi gibi sorularınıza da cevaplar vereceğiz.

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde bulunan ünlü İzmit Saat Kulesinin hemen yanında bulunan Kocaeli Av Köşkü Saray Müzesi, İzmit Arkeoloji ve Etnografya müzelerine çok yakındır. Etrafı kırmızı, pembe ve beyaz güllerle ve asırlık ağaçlarla çevrilidir. Bu güzel yer yapı devrin padişahının kullanımı için özel olarak inşa edilmiştir.

kocaeli av köşkü
Kasr-ı Hümayun, İzmit’in merkezinde müştemilatı ile birlikte geniş bir alanda yer alır. İlk kez IV. Murat döneminde ahşap temeller üzerine inşa edilmiştir.

İlk olarak ahşaptan yapılan bu Saray depremle yıkılmıştır. Daha sonra Sultan Abdulaziz döneminde Mimarı Amira Korbat BALYAN olarak geçer. Bu yapının en önemli özelliği ise İstanbul dışında yapılan tek Saraydır.

İzmit’in tarihini anlatan ve görülmeye değer bir yer olan Av Köşkü Saray Müzesi şehrin turistik yerlerinden bir tanesidir. Kırmızı halılarla donatılmış olan müzeye ilk girişte normal şartlarda Atatürk Müzesinde bulunan fakat Restorasyon çalışmalarından dolayı Atatürk’ün şahsi eşyaları; baston, terlik, teşbih, ayakkabı, eldiven, çatal, bıçak, fincan, takım elbise ve piposu bu müzede bulunmaktadır.

izmit av köşkü
Atatürk Odası, Mustafa Kemal Atatürk’ün Savarona Gemisine ait eşyalarından böbrek şeklinde sehpa ve telefonu bulunur

İki katlı olan bu Sarayın içerisinde tarihin bütün kalıntıları yapısı bozulmadan sergilenmeye devam etmektedir. 17 Ağustos 1999 yılında Marmara depreminde ağır bir hasar gören Av Köşkü Saray Müzesi, 2005 yılında il özel idaresi tarafından 2005 yılında onarılmaya başlanmış ve 2007 yılında biten onarımla birlikte, tekrar halkın hizmetine sunulmuştur.

Kocaeli Av Köşkü Saray Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Haftanın yedi günü yirmi dört saat açık ve açılış – kapanış saatleri, yaz – kış sezonu olarak değişmektedir. Nisan ve Ekim ayları arası yaz saati uygulanmaktadır.

Açılış saati 09.00, kapanış saati 19.00 olarak belirlenmiştir. Kasım – Mart ayları arasında ise kış saati uygulaması yapılmaktadır. Açılış saati 09.00 ve kapanış saati 17.00 olarak belirlenmiştir. Yaz kış yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Av Köşkü Saray Müzesi Kocaeli merkeze yakınlığından dolayı konaklama sorunu bulunmayan bir bölgededir.

Av Köşkü Saray Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım
Av Köşkü Saray Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Uzak bir mesafeden göze çarpan bu güzel tarihi yere girişler yapılırken, güvenlik araması yapılmaktadır. İçeride fotoğraf çekilmesi yasak olduğu için telefonların girişte emanete bırakılması istenmektedir.

Giriş ücreti 12,5 TL olan gelen bu para ile müzenin çevre düzenlemesi ve tamir gerektiren kısımlarının yaptırılması gibi işlere kullanılmaktadır. Müzenin güncel ziyaret saatleri ve giriş ücretleri için muze.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sarayın Mimarı Balyan Kardeşlerden Amira Karabet Balyan!dır. Kasr-ı Humayun en önemli özelliği İstanbul dışında yapılan tek saray olmasıdır.
Sarayın Mimarı Balyan Kardeşlerden Amira Karabet Balyan!dır. Kasr-ı Humayun en önemli özelliği İstanbul dışında yapılan tek saray olmasıdır.

Av Köşkü Saray Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Büyük bir hayranlık duyulması gereken bu Saray, Kocaeli merkeze yaklaşık 2 km bir mesafededir. Herhangi bir otobüsle, beş dakikalık bir mesafededir. Merkezden geçen 127 numaralı otobüsleri tercihe edebilirsiniz. Bu otobüsler Müze’nin çok yakınında indirmektedir. Kocaeli Belediyesinin başlatmış olduğu sokaklarda kiralık bisikletlerle (kobis) yaklaşık olarak 10 dakikalık bir zaman içerisinde gidilebilmektedir.