Kocaeli Gölcük Kazıklı Kervansarayı Tanıtım Filmi

1739

KOCAELİ GÖLCÜK TARİHİ KAZIKLI KERVANSARAYI

Kocaeli’nin Gölcük ilçesi sınırları içinde bulunan “Gölcük Kazıklı Kervansarayı” Kanuni döneminde, muhtemelen 1150’li yıllarda Hacı Hamza Bin İvaz tarafından yaptırılmıştır. Kocaeli ve Gölcük’ün yakın çevresinde, 1500’lü yıllardan yani onaltıncı yüzyıldan günümüze ulaşan tek yapısı olan Gölcük Kazıklı Kervansarayı, ahşap örtülü olarak Osmanlı İpek yolu güzergahı üzerindeki bir menzil yapı halindedir.

Yıllar önce İstanbul’dan yola çıkarak kervan ve hacıların önemli bir menzili olan Kazıklı Kervansaray aynı zamanda Osmanlı ordusunun Anadolu cihetine sefere çıktığı dönemlerde kaldığı/konakladığı bir mekan olma özelliğini taşımaktadır.

Gölcük Kazıklı Kervansarayı Restorasyonu

Geçen zamanla birlikte içerisinde tahrip olan Gölcük Kazıklı Kervansarayını mevcut tahrip halinden kurtarıp korumak ve halk yararına yeniden kullanımını sağlamak amacı ile Gölcük Belediyesi tarafından restore ettirilmiştir.

Bu proje kapsamında yapının orjinal özgün duvarları restore edilmiş, duvarlardan 2,5 m. içeride ek bir kültür yapısı planlanarak, 343 kişilik oturma yerleşkesi olan çok amaçlı bir salon, yapının tarihi duvarına bakan yarı açık oturum alanı da oluşturularak 2010 yılı itibari ile proje tamamlanarak kullanıma sunulmuştur.

Gölcük Kazıklı Kervansarayı bugün bir çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Böylesine eski bir yapıyı yıkılıp yok olmaktan kurtararak insanların kullanımına, kamu yararına sunan Gölcük Belediyesi’ne ve hizmeti geçen herkese İzmit Gezi Rehberi olarak teşekkür ederiz.

Gölcük Kazıklı Kervansarayı hakkında bilgi edinebileceğiniz diğer kaynaklar;

Gölcük Kazıklı Kervansarayı Fotoğrafları

Kazıklı kervansaray 2010 yılında Gölcük belediyesince restore edilerek kamu yararına kullanıma sunulmuştur.
“Gölcük Kazıklı Kervansarayı” Hacı Hamza Bin İvaz tarafından Kanuni döneminde (1550’lerde) yaptırılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here