Değerli İzmit Gezi Rehberi okurları, bu yazımızda sizlere “Kocaeli Kent Kart HES Kodu Tanımlama” başlığı altında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi toplum ulaşım araçlarına binebilmek için tanımlamak zorunda olduğumuz Kent Karta HES kodu tanımlama konusunda bilgiler vereceğiz.

Kent Kart HES kodu içerikli bu yazımızı okuduğunuzda Kent Kart HES kodu tanımlama, Kent Karta hes kodu nasıl tanımlanır, hes kodu nasıl alınır, hes kodu olmadan otobüslere binilebilir mi, Kocaeli Kent Kart ekleme gibi sorularınıza, aramalarınıza cevaplar bulabileceksiniz.

Kent Karta HES kodu nasıl yüklenir? haberleri ve gelişmeleri- İçerik Haber
Türkiye genelinde otobüs, metrobüs, metro tarzı toplu ulaşım araçlarına binmek için artık hes kodunun kartımıza tanımlı olması gerekiyor.

HES Kodu Nedir?

Sağlık bakanlığı sisteminde HES kodu ile ilgili olarak şöyle der; HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod sadece toplu taşıma araçları, toplu kullanım alanları gibi yerlerde geçirilecek süre boyunca bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu alabilmek için üç yöntem vardır. Bunlar;

  • SMS ile
  • Hayat Eve Sığar Uygulaması ile
  • E-devlet üzerinden

Hayat Eve Sığar Üzerinden HES Kodu Alma

eon-87pxeaayjhm.jpg
Hayat Eve Sığar Üzerinden HES Kodu Alma

Akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazınıza Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını indirmeniz gerekiyor.

* Uygulamayı kurduktan sonra telefon numaranızı girerek doğrulama işlemini gerçekleştirmelisiniz.

* Uygulamaya giriş yaptıktan sonra karşınıza ilk çıkan ekranda yer alan seçenekler içerisinde “HES Kodu İşlemleri” başlığına tıklamalısınız.

* Daha sonra gelen ekranda “Yeni Kod Ekle” başlığını seçmelisiniz.

SMS ile HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu almanın ikinci yolu ise kısa mesaj göndererek başvuruda bulunmaktır. SMS ile HES kodu almak için;

SMS ile HES kodu alma işlemi
eon-9-qwmamyc5g.jpg
SMS ile HES kodu alma

E-Devlet Vasıtasıyla HES Kodu Alma

HES KODU BAŞVURUSU E-DEVLET’TEN NASIL YAPILIR?

HES kodunu e-Devlet portalından almak da mümkün. İnternetten e-Devlet’e girmek için www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapabilirsiniz. Bu sayfa üzerinden kendiniz veya 18 yaşından küçük çocuğunuz için HES kodu başvurusunda bulunabilir, aldığınız HES kodlarını kurum ya da kişilerle paylaşabilir ve HES kodlarının detaylarını sorgulayabilirsiniz. HES kodu için, e-Devlet mobil uygulaması üzerinden de başvuruda bulunmak mümkün.

eon-ncxyaarw9h.jpg

KOCAELİ Kent Karta HES Tanımlama

Bir çok belediyenin kent kartlarına HES kodu tanımlama işlemleri zor olsa da, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin sistemi oldukça kolay ve bir o kadar da pratik. Aşağıdaki web sitesine girerek işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

https://hes.kocaeli.bel.tr/

KentKart'a HES kodu nasıl yüklenir? KentKart'a HES kodu tanımlama - En  Kocaeli

Konu hakkında detaylı bilgi için : https://hes.kocaeli.bel.tr