Kocaeli'de Mutlaka Görülmesi Gereken 16 Tarihi Mekan fotoğrafları
Kocaeli'de Mutlaka Görülmesi Gereken 16 Tarihi Mekan

Sevgili İzmit Gezi Rehberi okurları, bu yazımızda Kocaeli’de Mutlaka Görülmesi Gereken 16 Tarihi Mekan hakkında bilgiler veriyoruz. Gezi yazımızı okuduktan sonra Kocaeli’de gezilecek tarihi yerler konusunda bilgi edinmiş olacaksınız.

Kocaeli ve çevresinde gezilecek tarihi mekanlar elbette sadece aşağıda belirtilen gezi noktaları ile sınırlı değil. Listemiz oldukça genişleyebilir, özellikle İzmit merkezdeki onlarca tarihi cami, tarihi konaklar eklenebilir.

Yarhisar Gemi Müzesi Gölcük

Türk Donanması’na keşif-karakol gemisi olarak 40 yıl hizmet eden ve 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na da katılan Yarhisar Gemisi, hizmet dışına ayrıldıktan sonra, Donanma Komutanlığı tarafından Gölcük’e hediye edildi, depremden sonra yeniden yapılan Kavaklı sahilinde halka açık müze haline getirildi.

Denizciliği sevdirmek, hem de gemiciliği öğretmek amacıyla müze olarak hizmet vermeye başlayan Yarhisar Gemisi, Kavaklı sahilinde yaklaşık 200 m²’lik bir alan üzerinde, kaidesinde yapılan çeşitli görsel düzenlemeler ile müze gemi olarak kullanılıyor. Yarhisar Gemisi, Kocaeli’nin TCG Gayret ve TCG Hızırreis’den sonra üçüncü Gemi Müzesi.

REKLAM

Gölcük Kavaklı sahilinde bulunan Yarhisar Müze Gemisi giriş ücretleri ise oldukça makul. Yanlış hatırlamıyorsam öğrenci indirimi de var ve fiyatlar 1 tl gibi makul rakamlar. Özellikle çocuklarınızla birlikte mutlaka gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Yarhisar Gemi Müzesi Gölcük Fotoğrafı
Yarhisar Gemi Müzesi Gölcük Kavaklı Sahilinde Sizleri Bekliyor

Kocaeli Kent Müzesi

Kocaeli’de, sanayi kenti kimliğinin her geçen gün bir kültür kenti kimliğine dönüşmesi yolunda önemli projelere imza atılmaktadır. İzmit’in tarihindeki kültür medeniyetlerinin, başta bu kentte yaşayanlar olmak üzere, kenti ziyaret edenler tarafından da anlaşılabilmesi için dijital kent müzesi kurulmuştur.

Ziyaretçilere kentin tarihi hakkında doyurucu bilgiler verecek donanıma sahip bu müze, 5000 yıllık tarihe tanıklık eden İzmit için, bu birikimini yansıtacak bir platform olmaktadır.

Dijital görüntüleme tekniklerinin yer aldığı müzede, 6 farklı ekrandan yapılan yayınlarla, sistemdeki bilgi kioskları sayesinde Türkçe ve İngilizce olarak bilgiler aktarılmaktadır.

İzmit’i hiç tanımayan birisi müzeye geldiğinde, bir rehbere ihtiyaç duymadan, kentin tarihsel, kültürel, sosyolojik ve fiziki özellikleri hakkında yeterli bilgiye sahip olabilmektedir.

İzmit’in 1 milyon 350 bin ölçekli bir maketinin de yer aldığı dijital kent müzesinde, kente sembol olmuş Saat Kulesi, Fevziye Camii., Eski Tren Garı, Av Köşkü, Kapanca Sokak gibi tarihi yapıtların maketleri ile liman kenti İzmit’in tarihi tersanesini yansıtan gemi maketlerini de görmek mümkündür.

Kaiser 2’nci Wilhelm Köşkü Hereke

Hereke’nin halısı gibi, tarihi eserleri de dünyada tanınan eserler arasında yer alır. Bunlardan biri de, Hereke kıyısında, eskiden Sümerbank’a ait olan dokuma ve halı fabrikasının sınırları içinde bulunan Kaiser 2. Wilhelm Köşkü’dür.

Köşkün yapılışı gibi ilginç bir hikayesi de var. Hereke halılarının uluslararası bir ün kazanmasından sonra Hereke’ye gelen yabancı misafirlerin barakalarda ağırlanmasının ayıp olduğu düşünülerek fabrikanın şerefi ile münasip bir köşk inşası uygun görülmüş ve Alman İmparatoru Kaiser 2. Wilhelm’in İzmit’i ziyareti öncesinde Sultan 2. Abdülhamit’in emriyle bu köşk yaptırılmıştır.

Yıldız Sarayı’nda üç haftada inşa edilen Köşk, deniz yoluyla parçalar halinde getirilerek bir günde yerine monte edilmiştir. Sultan 2. Abdülhamid’i ziyaret eden Alman imparatoru 2. Wilhelm, imparatoriçe Augusta Victoria, Bulgaristan Prensi ve Alman Sefiri Baron Marshal, İngiliz Sefiri İbn Reşit gibi yabancı misafirler bu ününden dolayı Hereke‘yi ziyaret etmişler ve bu köşkte ağırlanarak, kendilerine ipek seccade, halı, elbiselik kumaş, boyun atkısı, maşlah ve mendil gibi Hereke yapımı hediyeler verilmiş.

İmparator da köşke eşsiz bir böcek koleksiyonu hediye etmiş. Herhangi bir kesinlik içermemekle birlikte, İtalyan mimar Raimondo d’Aronco tarafından yapıldığı sanılan köşkün yapımında tekne yapım tekniği kullanılmış ve metal çivi hiç kullanılmamıştır.

Bütünüyle ahşap konstrüksiyonla oluşturulmuş ve ilginç bir tasarım özelliği olarak gerek deniz, gerekse kara tarafına açılan birçok kapı yapılmıştır. Köşkün tefrişinde Hereke dokuması halılar, ipekli döşemelik ve perdelikler kullanılmıştır.

Saraylardan getirilen eşyalarla döşenen köşkün salonunda yer alan bergere stilindeki koltuk takımının ise, 20. yüzyıl başlarında yapılmış olduğu sanılmaktadır.

Kaiser 2’nci Wilhelm Köşkü Hereke fotoğrafı
Kaiser 2’nci Wilhelm Köşkü Hereke

İzmit Saat Kulesi

İzmit’in Kemalpaşa Mahallesi’nde, Kasr-ı Hümayun (İzmit Sarayı) ile Atatürk Heykeli arasında yer alan Saat Kulesi, İzmit Mutasarrıfı Musa Kazım Bey tarafından, Sultan 2. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümü dolayısıyla yaptırılmıştır.

Hereke ve Tavşancıl’dan getirilen traverten taşlarla neoklasik üslupla inşa edilmiş olan kulenin dört tarafında çeşmeler bulunmaktadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden onarılan İzmit Saat Kulesi, İzmit’in önemli simgelerinden biri olmaya devam etmektedir.

İzmit Saat Kulesi Fotoğrafı
İzmit Saat Kulesi

İzmit Tren İstasyonu

Haydarpaşa’dan İzmit’e kadar uzanan 91 kilometrelik demiryolu hattı 4 Ağustos 1871’de başlamış, 1 Ağustos 1873’te İzmit’e kadar ulaşmıştır.

İzmit Tren İstasyonu ve çevresindeki yapıların her biri ayrı zamanlarda, ihtiyaç duyuldukça yapılmıştır. Bu binaların içerisindeki en eski yapı, yolcu salonunun zemin katındaki bölümdür. İzmit Garı’nın planlarını Alman mimar Otto Ritter çizmiştir.

Yapı, neo-klasik üslupta inşa edilmiştir. Atatürk ve daha birçok önemli devlet adamının karşılama törenlerine tanıklık etmiştir. Kocaeli Valiliği tarafından 2006 yılında restore ettirilen yapının bir bölümü restoran, bir bölümü ise müze olarak kullanılmaktadır.

İzmit Tren İstasyonu fotoğrafı
İzmit Tren İstasyonu

Hızır Reis Denizaltı Müzesi

İkinci Dünya Savaşı sonrası, 30 yıl süreyle ABD Deniz Kuvvetleri’nde görev yaptıktan sonra, 30 Eylül 1983 tarihinde California’da Türk Sancağı çekilen TCG Hızırreis, Türk Deniz Kuvvetleri‘ndeki aktif hizmeti 09 Şubat 2004 tarihinde sona erdikten sonra, Donanma Komutanlığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Müze Gemi yapılarak 29 Ekim 2004 tarihinden itibaren İzmit’te sergilenmeye başlandı.

87 metrelik boyu ve yaklaşık 2 bin tonluk ağırlığıyla TCG Gayret Muhribinin yanında iri bir balina gibi görünen denizaltının “battı şamandırası” ve pervaneleri müzenin girişinde TCG Gayret’in pervaneleri ile birlikte ziyaretçileri karşılar.

Denizcilerin gemilerdeki yaşam şartlarının zorluğunu göstermek amacıyla, gemilerde yaşam mahalleri orijinal şekilleriyle muhafaza edilmiş ve denizaltının çeşitli bölümlerine konan cansız mankenlerle dekor tamamlanmış.

Geminin tüm bölümlerinde kurulan ses düzeneğiyle ziyaretçiler interaktif olarak bilgilendirilmektedir. Sesli sunum içinde, torpidoların ateşlenmesi sırasında duyulan ses ve personel konuşmalarına da tanık olanlar, kendilerini adeta harp anında bir denizci gibi hissedebiliyorlar.

Hızır Reis Denizaltı Müzesi fotoğrafı
Gayret ve Hızır Reis Denizaltı Müzesi, İzmit TCDD karşısında

Gayret Gemi Müzesi

10 Mayıs 1946 tarihinde ABD tarafından yapılan ve USA Everson adı verilen gemi, Kore ve Vietnam savaşlarına katıldıktan sonra, 11 Temmuz 1973 tarihinde Panama, Portoriko, Azor Adaları ve İspanya limanlarına uğrayarak Türk Donanma Komutanlığı’na katılmış ve TCG Gayret ismini almıştır.

1975-1995 yılları arasında birçok tatbikata katılan TCG Gayret Gemisi, 5 Mayıs 1995 tarihinde hizmet dışına alınarak Poyraz Limanı’nda muhafaza edilmiştir.

1997 yılında Gölcük Donanma Komutanlığı, Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından sanat galerisi ve müze haline getirilen gemi, 13 Ağustos 1997 tarihinde İzmit Garı önüne getirilmiştir. Gayret Gemisi içerisinde, denizcilikle ilgili müze ve gösterim merkezlerinin yanı sıra, açık ve kapalı kafeteryalar da bulunmaktadır.

Gayret Gemi Müzesi
Gayret Gemi Müzesi

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Yaklaşık 3 bin yıllık geçmişinde pek çok medeniyete kucak açan, toprağının altından paha biçilmez tarih hazineleri fışkıran İzmit’te, 5 bin 250 eserin sergilendiği İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müzesi görenleri adeta büyülemektedir.

Tarihi Gar Binaları kompleks alanı içerisinde yer alan ve 2004 yılında restorasyon çalışmalarına başlanarak 2007 yılı başlarında ziyarete açılan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, teşhir salonlarının yanı sıra, 130 kişilik bir konferans salonuna da sahip.

Eserlerin bir bölümü bina içerisinde, bir bölümü de güvenlik önlemleri ile donatılan müze bahçesinde sergilenmektedir. Müze alanı içerisinde bulunan ve eskiden hangar olarak kullanılan bina aynı zamanda teşhir salonu olarak da kullanılmaktadır.

Binalardan bir diğeri tarihi eserlerin incelenmesinde kullanılmak üzere laboratuar olarak düzenlenmiştir. Eski tren raylarının gar binaları önünde kalan kısmı muhafaza edilerek, içi kafeterya ve lokanta olarak kullanılmak üzere yeniden dekore edilen eski tip orijinal bir lokomotif ve iki vagon ile hizmet vermektedir.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
Arkeoloji ve Etnografya Müzesi İzmit

Osman Hamdi Bey Müzesi Gebze

Kaplumbağa Terbiyecisi isimli tablosuyla istisnasız tüm sanatseverlerin yakından tanıdığı ünlü Türk ressamı, müzecisi ve arkeologu Osman Hamdi Bey’in 26 yıl boyunca yaz aylarını geçirdiği köşkü, bugün müze olarak kullanılmaktadır.

Osman Hamdi Bey Müzesi, Gebze’ye 5 kilometre uzaklıktaki Eskihisar sahilinde bulunmaktadır. Yurtdışında çeşitli görevlerde bulunan Osman Hamdi Bey, ülkeye döndükten sonra 1884 yılında köyün batı sahiline köşkünü, resim hanesini, kayıkhanesini ve müştemilatını inşa ettirmiştir.

Köşk, Birinci Dünya Savaşı’nda karargah komutanına tahsis edilmiştir. 1933 yılında Atatürk, köşkü ziyaret etmiştir. 1945 yılında resim hanede çıkan yangın nedeniyle ahşap üst kat yanmış, onarımdan geçmiştir.

1999 yılında meydana gelen depremde Osman Hamdi Bey Köşkü de büyük zarar görmüştür.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devredilene kadar harap halde bekleyen köşk, belediyenin çalışmaları sonucunda bugünkü haline kavuşturulmuş ve müze olarak sanatseverlerin hizmetine sunulmuştur.

Osman Hamdi Bey Müzesi fotoğrafı
Osman Hamdi Bey Müzesi Gebze

İzmit Sanat Sokağı

Ömerağa Mah. Sanat Sokağı No:2 de; 1 Büyük, 2 orta ve 1 küçük stant ile hizmet veren Sanat Sokağı 1995 yılında açılmıştır.

İzmit Sanat Sokağının Amacı, Kültürel ve Sanatsal Faaliyetlere ev sahipliği yapabilmek, sanatçıların kendi eserlerini sergilemelerine ve satışına imkân sağlamaktır. Ayrıca okul aile birlikleri, dernekler, kamu kurum ve kuruluşlarına kermes amaçlı tahsis edebilmek, ev hanımlarının kendi el emekleri ürünlerini satışa sunarak ev ekonomilerine katkıda bulunmalarına imkân tanıyabilmektir.

İzmit Sanat Sokağı fotoğrafı
İzmit Sanat Sokağı

İzmit Fethiye Caddesi

İzmit şehir merkezinde en bilindik caddedir. Dar sayılabilecek bir cadde olup hafif bayırdır. Mağazalarla dolu olan Fethiye Caddesi’nde zaman zaman özellikle de bayram ve tatil günlerinde iğne atsanız yere düşmez.

Özellikle öğrencilerin ve gençlerin mekânıdır. Gençliğini İzmit’te geçirmiş bir kişinin aklına gelince orada yaşanan dostluklar ve gezilecek mekânlar insanın burnunu sızlatır…

İzmit Fethiye Caddesi
İzmit Fethiye Caddesi

Mevlevî Evi Sekapark

Kocaeli Mevlevi Evi, Sekapark alanı içerisinde Seka Lojmanları olarak bilinen yapılardan birinin restorasyonu yapılarak Mevlevi Evine dönüştürülmüştür.

Ev iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Mevlevi zikrinin ve güzel sanatlardan ebru ve hat çalışmalarının canlandırıldığı yaşayan müze anlayışı içerisinde düzenlenerek ziyaretçilerin dikkatine sunulan alandan ve Mevleviliğin tanıtımının yapıldığı bir sunum odasından oluşmaktadır.

İkinci bölüm ise, bilim, sanat sohbet toplantılarının yapılabileceği, şiir, edebiyat ve anma gecelerinin düzenlenebileceği iki ayrı salon olarak düzenlenmiştir.

Mevlevî Evi Sekapark fotoğrafı
Mevlevî Evi Sekapark

Tökeli İmre Evi Sekapark

17 ve 18. yüzyıllarda Macaristan’da çıkan iç savaştan sonra Osmanlı himayesine giren ve Kocaeli’nde yaşayan Macar Kralı Tökeli İmre adına yapılan kültür evi, Macar Kültür Bakanlığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol gereği Sekapark alanı içinde inşa edildi.

Macaristan tarihinin en önemli figürlerinden birisi olan ve Katolik engizisyonuna karşı kaybettiği bir savaşın ardından Osmanlı’ya sığınarak İzmit’te yaşayan ve yaklaşık 300 yıl önce İzmit’te ölen Macar Kralı Tökeli İmre anısına yaptırılan, ”Anı Evi” o döneme ait pek çok belge ve eşyayı da barındırıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesince Seka Park alanında yaptırılan, ”Tökeli İmre Anı Evi”nin açılışını Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Bakan Ertuğrul Günay ile Macaristan Kültür ve Eğitim Bakanı Dr. Istvan Hiller beraber yaptılar.

Tökeli İmre Evi Sekapark fotoğrafı
Tökeli İmre Evi Sekapark

Brisa Lastik Müzesi: Türkiye’nin ilk ve tek lastik müzesi

Türkiye lastik sektörünün lideri Brisa tarafından 2013 yılında Kocaeli’de kurulan, Türkiye’nin ilk ve tek lastik müzesi Brisa Müze, 7’den 70’e tüm ziyaretçilerini lastik dünyasında eğlenceli bir gezintiye çıkartıyor.

Sürdürülebilir tasarımıyla da dikkat çeken Brisa Müze’de, dünyayı değiştiren buluşlar arasında gösterilen tekerleğin yolculuklara kattığı değer ve Lassa’nın 42, Brisa’nın 28 yılı geride bırakan yolculuğu paylaşılıyor.

Brisa Müze, çevre dostu olarak tasarlanmış LEED sertifikalı Brisa Akademi binasının içerisinde yer alıyor. Bina, güneş enerjisinden ve yağmur sularından faydalanarak harcadığı enerjinin %20’sini kendisi üretebiliyor.

Brisa Müze, Pazar ve Pazartesi hariç her gün 09.00-16.00 saatleri arasında açık. Önceden başvurulması halinde ücretsiz rehberli gezi imkânı da sunuluyor.

Türkiye’nin ilk ve tek lastik müzesi Brisa Müze fotoğrafı
Türkiye’nin ilk ve tek lastik müzesi Brisa Müze

Gazi Akça Koca Anı Evi Sekapark

Kocaeli’ne ismini veren Gazi Akça Koca ve Osmanlı Devletinin kuruluş aşamaları ve günümüze kadar gelen sürecin temsili olarak anlatıldığı Gazi Akça Koca Anı Evi; SEKA Kültür Alanı içerisinde bulunan eskiden kâğıt fabrikası lojmanı olarak kullanılan binalardan birisi restore edilmesi sureti ile 04.05.2014 tarihinde hizmete açılmıştır.

Anı Evi’nde Kocaeli’nin Osmanlı, Milli Mücadele ve Cumhuriyet sonrası dönemi, fotoğraf ve belgelerle gözler önüne serilmektedir.

Gazi Akça Koca’nın hayatı, ailesi ve kahramanlıklarıyla ilgili bilgilerin ve Kocaeli’nin dünü ve bugünü de fotoğraflarla sergilendiği anı evinde ayrıca Kocaeli’nin kurucularından Karamürsel Alp, Konur Alp, Yahya Kaptan gibi önemli tarihi kişiliklerle ilgili notlar da bulunmaktadır.

Adres: Yeni Doğan mahallesi Mehmet Ali Kağıtçı Sokak SekaPark Otel arkası – İZMİT

Tel: 0262 332 0636

Gazi Akça Koca Anı Evi Sekapark fotoğrafı
Gazi Akça Koca Anı Evi Sekapark

Gazi Akça Koca Anı Evi Sekapark fotoğrafı
Gazi Akça Koca Anı Evi Sekapark

SEKA Kağıt Müzesi

Yaşamımızın her anına dokunan kâğıt, dilin yayılma aracı, iletişim ve aidiyet zeminidir. Medeniyetin ve kültürün taşıyıcısıdır. Kâğıt, ilk aşk mektubumuz, kimliğimiz, günlüğümüz, evimizin tapusu, uzaktaki yakınlarımızdan aldığımız haber, evlilik cüzdanımız, yüzdürdüğümüz gemi, uçurduğumuz uçak, sınav sorularımız, sevdiğimiz roman, abajurumuz, dünya atlasımızdır.

SEKA Kâğıt Müzesi, Türkiye’de kâğıt üretimi dendiğinde akla gelen en önemli kurum olan SEKA’ya ve tüm SEKA’lılara adandı.

Çalışanların bir zamanlar alın teri döktükleri mekanlarda, yaşadıklarına ilişkin geçmişe yolculuk yapmalarını istedik. Bu müzede, her yönüyle kâğıdı, kâğıdın tarihini ve üretim süreçlerini keşfedecek; idealist bir adamın, Mehmed Ali Kâğıtçı’nın düşlerine, bir sosyal dönüşüm modeli ve endüstri mirası olan SEKA fabrikasının hikâyesine tanıklık edeceksiniz.

SEKA Kâğıt Müzesi, ziyaretçiyi odağına alan, Türkiye’nin en büyük endüstriyel mirasının müzeye dönüşüm projesidir. Müze, farklı yaş gruplarından oluşan ziyaretçileri için çağdaş bir sergileme yaklaşımıyla unutulmaz bir deneyim sunuyor.

SEKA Kağıt Müzesi Fotoğrafı
SEKA Kağıt Müzesi

Kaynak : Kocaeli Büyükşehir Belediyesi | Kocaeli Gezilecek Yerler Tarihi Mekanlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz