SON EKLENENLER

Muhteşem Doğasıyla İzmit’in Cennet Köşesi : Maşukiye

- R E K L A M -

Bu yazımızda ” Muhteşem Doğasıyla İzmit’in Cennet Köşesi : Maşukiye ” başlığı altında muhteşem doğası, güldür güldür akan şelaleleri ve dağların zirvesinden gelen coşkun dereleri ile İzmit’in cennet köşesi, değeri her geçen gün yükselen turizm değeri Maşukiye hakkında bilgiler vereceğiz.

Kocaeli’nin yükselen yıldızı Kartepe’nin eteklerinde kurulu bu belde yılın her mevsimi yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Özellikle son yıllarda yabancı, çoğunluğu Arap turistlerin en çok tercih ettikleri, mülk satın aldıkları yerler arasındadır.

Muhteşem Doğasıyla İzmit’in Cennet Köşesi : Maşukiye

İstanbul’a yakın ve kolay ulaşılabilir olmasından dolayı her geçen gün bilinirliği artmakta ve binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul-Ankara otoyolunun çok yakınında bulunması nedeniyle ulaşımı beldeyi avantajlı hale getirmiştir.

Dere kenarında güzel bir köy kahvaltısı yapmadan dönmeyin Maşukiye’den

Dört mevsim ziyaretçilerini ağırlayan Maşukiye, ziyaretçilerine her mevsim farklı güzellikler sunmaktadır. İlk baharda doğanın, ağaçların, çiçeklerin uyanışına tanık olabilir, yaz aylarında muhteşem serin havasının tadını çıkarabilir, atv turlarına katılarak sevdiklerinizle hoş vakit geçirebilirsiniz. Sonbaharda ağaçların ve tabiatın muhteşem renk şölenine şahitlik ederken ve kış aylarında Kartepe’ye çıkarken mutlaka uğrak noktanız olacaktır Maşukiye…

Cennetten Bir Köşe : Maşukiye

Maşukiye, muhteşem doğasıyla adeta cennetten bir köşe gibidir. Güldür güldür akan çağlayanları, dereleri, şelaleleri size eşşiz bir şölen yaşatır. Her köşesi kartpostal karesi gibidir adeta. Gençlerin gözde mekanı, aşıkların uğrak noktasıdır Maşukiye…

Şehrin gürültü patırtısından, trafiğininden ve şehir hayatının stresinden uzakta az da olsa zaman geçirmek isterseniz gezi noktalarınızı oluştururken mutlaka eklemelisiniz bu güzel doğa harikası beldeyi.

Maşukiye’nin ismi âşık anlamına gelen mâşuktan gelir. İsminden de anlaşılacağı üzere, özellikle gençlerin en çok tercih ettiği yerler arasındadır.

Maşukiye’ye Ulaşım

Maşukiye’ye ulaşım noktasında uzun uzun anlatmak istemiyorum. Artık telefonlarımızın haritalarını kullanarak gitmek istediğimiz yerlere kolayca ulaşabiliyoruz. Maşukiye, Kocaeli’nin Kartepe ilçesine bağlı küçük bir mahalledir. İstanbul istikametinden gelenler, otoban veya D100 karayolunu kullanabilirler, İzmit’i geçtikten sonra Sapanca yol ayrımından içeri girerek tabelaları takip edebilirler.

Maşukiye, İstanbul’a yaklaşık 120 kilometre ve İzmit’e 20 kilometre uzaklıktadır. Yine Eskişehir, Ankara tarafından gelmek isteyenler otobüs veya hızlı treni kullanabilirler. Özellikle Eskişehir’den hızlı tren kullanılarak günü birlik bile gelinip gezilebilecek mesafededir.

Maşukiye’de Ne Yapılır?

Serpme Maşukiye Kahvaltısı

Kahvaltı ve Ala balık mekanları Maşukiye’nin Vaz Geçilmezi

Maşukiye, serpme köy kahvaltısı tarzında hizmet veren kahvaltı mekanları bakımdan oldukça zengindir. Maşukiye’nin ismi son zamanlarda iyice kahvaltı ile anılır hale gelmiştir. Özellikle İstanbul ve çevre illerden günübirlik turlar düzenlenmektedir. Doğası, kuş sesleri, ıhlamur ağaçlarının kokusu, tertemiz havası ve güldür güldür akan dereleri üzerine ahşap varendalarda sevdiklerinizle birlikte kahvaltı yapabilir, ortamın keyfini sürebilirsiniz.

Şu hususu özellikle belirtmekte fayda var ki; Maşukiye kahvaltısını değerli kılan, restoranların sundukları kahvaltılıkların çeşitliliği veya kalitesi değil, içinde bulunduğunuz ortamın adeta bir doğa harikası olmasından kaynaklanmaktadır.

Maşukiye Şelalesi Önünde Fotoğraf

Maşukiye Şelalesi Önünde Fotoğraf Çektirebilirsiniz

Fotoğraf çekmeyi, özellikle doğa, manzara fotoğrafları çekmeyi seviyorsanız Maşukiye tam size göre bir yer. Özellikle bir yer var ki; orada mutlaka fotoğraf çektirmelisiniz. Maşukiye girişinde bulunan ve güldür güldür akan şelale tam fotoğaflık. Burada çekilen ve paylaşılan fotoğraflar sanal medyada oldukça beğeni alıyor.

Doğa Yürüyüşü ve Zipline

Maşukiye Zipline

Kahvaltınızı yaptıktan sonra bulunduğunuz bölgede, doğanın, tabiatın tam göbeğinde yürüyebilir, hem ruhunuzu hem bedeninizi dinlendirebilirsiniz. Yürüyüşünüz esnasında irili ufaklı şelaler görebilir, yaz aylarında dağdan gelen buz gibi suyun içerisinde girerek bir süre yürüyebilirsiniz.

ATV Turları

Maşukiye ATV turlari

Maşukiye’de ATV kiralayabilir, dağ tepe dolaşabilirsiniz. Özellikle gençlerin tercih edebilecekleri bu etkinlik son zamanlarda oldukça gözde..

Maşukiye Pazarı

Maşukiye Köy pazarından doğal ürünler alabilirsiniz.

Maşukiye merkezde her pazar köy pazarı kurulmaktadır. Bölge halkının kendi doğal ürünlerini sattıkları bu pazardan doğal köy ürünleri, meyveler vs. satın alabilirsiniz. Yine Maşukiye bölgesindeki köy ekmekleri de oldukça meşhur…

Maşukiye’ye Ne Zaman Gidilir?

Maşukiye’ye her zaman gidilebilir. Maşukiye yılın dört mevsimi ziyaretçilerine farklı güzellikler sunar. Her mevsimin tadı, imkanları farklıdır. Fakat bana sorarsanız ve bir seçim yapmamı isterseniz ben ilk baharı seçerdim. Doğanın uyanışı, ağaçların yeşile bürünmesi, rengarenk çiçeklerin adeta bir şölen havasına bürünerek yüreğinizin en derinine hitap ediyor olması elbette ilk baharı farklı kılan hususlar.

Maşukiye’yi Mutlaka Görmelisiniz

Maşukiye, muhteşem doğası, ağaçları, dereleri, şelaleleriyle gerçekten Cennet’ten bir köşe gibi. Gezi planlarınıza mutlaka eklemenizi ve bu güzel beldeyi ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Üzerinde yaşadığımız bu topraklar gerçekten çok değerli, çok güzel, değerini bilmeli ve bol bol gezmeliyiz. Yolunuz düşerse değil, yolunuzu bir gün düşürün Maşukiye’ye…

 

- R E K L A M -

Latest Posts

ÇOK OKUNANLAR