Selim Sırrı Paşa Konağı Nerede, Nasıl Gidilir, Tarihçesi
Selim Sırrı Paşa Konağı Nerede, Nasıl Gidilir, Tarihçesi başlıklı gezi yazımız

Selim Sırrı Paşa Konağı İzmit’in önemli turistik değerlerinden birisi olup, İzmit Gezilecek Yerler listesinin başında gelmektedir. Selim Sırrı Paşa Konağı İzmit‘in merkezinde olup, yürüyerek bile kolayca ulaşabilirsiniz. Yazımızın okuduktan sonra Selim Sırrı Paşa Konağı nerededir, nasıl gidilir, tarihçesi, Selim Sırrı Paşa Kimdir? gibi sorularınıza cevap bulabileceksiniz.

Selim Sırrı Paşa Konağı, Kocaeli’nin merkez ilçesi olan İzmit’e bağlı Hacı Hasan Mahallesi Sırrı Paşa Caddesi üzerinde bulunur.

Gelin-Damatların Uğrak Noktası : Selim Sırrı Paşa Konağı

Her şehirde bazı mekanlar vardır ki; fotoğrafçılar için uğrak noktası haline gelmiş ve şehirle adeta özdeşleşmiştir. İşte Selim Sırrı Paşa Konağı da onlardan birisidir. Özellikle yaz aylarında bu konak gelin ve damatların düğün fotoğrafları çekimi için uğrak noktası haline gelmiştir.

Konağın bahçesine girdiğinizde elinde duvağıyla bir çok gelin-damat çiftini, konağın bahçesinde ömürlük pozlarını verirken görebilirsiniz.

Selim Sırrı Paşa Konağı – İzmit

Osmanlı’nın ilk yol ve köprü gezici mühendisi unvanına sahip, 1888-1894 yılında İzmit’te Mutasarrıf (günümüz valisi) olan Selim Sırrı Paşa’nın, çizimini bizzat kendisinin yaptığı Selim Sırrı Paşa Konağı 1892 yılında inşa edilmiştir.

19. yüzyıl sivil mimarlık örneği olan Sırrı Paşa Konağı, 2 katlı ve ahşaptan yapılmış olup konağın iç duvarları antik heykel ve mimari parçaları ile süslenmiştir. Konağın müştemilatı, Fransa’dan özel olarak getirilen tuğlalarla örülmüştür.

Sırrı Paşa Konağı’nın iç mekân duvar bezemelerinin, Dolmabahçe Sarayı’nın restorasyonunu yapan ressamlar tarafından tezyin (süsleme) edildiği rivayet edilir. Mutasarrıf Sırrı Paşa tarafından yaptırılan ve Kocaeli şehrinin en görkemli yapılarından birisi olan konak, zarif mimarisi ve zengin kalem işi süslemeleriyle dikkat çekmektedir.

Kocaeli Selim Sırrı Paşa Konağı İç Mekan Resimleri
Selim Sırrı Paşa Konağı İç Mekan Resimleri

Selim Sırrı Paşa Kimdir?

Asıl adı Selim olup Sırrı mahlasını kullanmıştır. Vidinli (Bulgaristan) Balcı Kenanoğulları olarak tanınmış bir aileye mensuptur. 1851 yılında Vidin’de doğmuştur. İptidaî ve rüştîye eğitimini Vidin’de yapmış, ardından Rumeli, Anadolu ve Suriye’de yapılan şose yolları denetlemiş, yapımlarını sağlamıştır.

Gösterdiği başarı üzerine 1888’de İzmit mutasarrıflığına atanmıştır. Bu sırada yol yapım işlerine hız vermiş, göreve başlar başlamaz Ankara’ya doğru yapılmakta olan yol bitmemiş olduğundan sancak içinde yol seferberliği ilan etmiş ve 35 binden fazla köylüyle yolları sona erdirmiştir.

Demiryolu boyunca sıralanan ve İzmit’in simgesi olan çınar ağaçlarını bu esnada diktirmiştir. İzmit ovası bataklıklarının kurutulması için Tavşantepe yöresinden toprak getirterek kısmen kurutulmasını sağlamıştır.

Selim Sırrı Paşa Konağı İç Mekan Resmi
Selim Sırrı Paşa Konağı İzmit’te Mutlaka Görülmesi Gereken Eserler Arasında

1894 yılında Fransız Koleji’nin yapımı sırasında kulesine Fransız bayrağı çekildiğinde bayrağı indirtmiş ve inşaata engel olmuştur. Bu olay üzerine Fransız elçisinin şikâyeti ile görevinden açığa alınmıştır; ta ki 1913 yılında Balkan Harbi sırasında yeniden iskân işleriyle görevlendirilmiştir.

Selim Sırrı Paşa 1924 yılında vefat etmiş, cenazesi Fevziye Camii yanına defnedilmiştir. 1943’te Belediye Başkanı Kemal Öz’ün çabalarıyla naaşı Namazgâh Şehitliği’ne kaldırılmıştır.

Selim Sırrı Paşa Konağının Önemi

Mutasarrıf Sırrı Paşa tarafından yaptırılan ve Kocaeli şehrinin en görkemli yapılarından birisi olan konak, zarif mimarisi ve zengin kalemişi süslemeleriyle dikkat çekmektedir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Sırrı Paşa Konağı restorasyon uygulamasıyla “Tarihi Kentler Birliği 2011 Uygulama Ödülü”nü kazanmıştır.

Sırrı Paşa Kimdir? Asıl adı Selim olup Sırrı mahlasını kullanmıştır. Vidin kasabasında Balcı Kenanoğulları olarak anılmış bir aileye mensuptur.
Selim Sırrı Paşa Konağından Resimler

Selim Sırrı Paşa Konağı Nerede?

Selim Sırrı Paşa Konağı, Kocaeli’nin merkez ilçesi İzmit’e bağlı Hacı Hasan Mahallesinde Sırrı Paşa Caddesi üzerinde bulunur. İzmit’in diğer önemli gezi noktalarından Yeşil Konak, Kapanca Sokak, Akçakoca Dere Camiine çok yakındır.

Selim Sırrı Paşa Konağı Nasıl Gidilir?

Şehir merkezine yaklaşık 900 metre uzaklıkta bulunan Selim Sırrı Paşa Konağı’na yürüyerek ya da şehir merkezinden kalkan özel halk otobüsleri ile gitmek mümkündür. Yalnız Konağın hemen altında bulunan esnaf dahi burayı bilemeyebiliyor. Maalesef acınacak durumdayız. Böylesine güzel değerlerden, tarihimizden bi’haber yaşıyoruz…

Kaynak : Selim Sırrı Paşa Konağı Nerede, Nasıl Gidilir, Tarihçesi başlıklı, konulu yazımızı yazarken kulturportali.gov.tr ‘nin Selim Sırrı Paşa Konağı – Kocaeli başlıklı yazısından yararlandık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here