Yaz aylarının vaz geçilmezidir dondurma. Her şehrin sevilen ve en çok tercih edilen, önünde kuyruklar oluşan “meşhur” dondurmacıları vardır. İşte İzmit’in en iyi dondurmacısı da bence hiç şüphesiz Serbesler Dondurma.

41 Çeşit dondurmasıyla İzmit'in en çok tercih edilen dondurmacısı
41 Çeşit dondurmasıyla İzmit’in en çok tercih edilen dondurmacısı

Serbesler Dondurma | İzmit’in En İyi Dondurmacısı

Gölcük’den sonra İzmit merkezde de bir dükkan açarak faaliyetlerine başlayan Serbesler Dondurma, İzmit’in en çok sevilen ve en çok tercih edilen dondurmacıları arasında. Fevziye Camiinin hemen yanında bulunan dükkanında gecenin geç saatlerine kadar satış yapan Serbesler Dondurma adeta İzmit akşamlarına farklı bir renk kattı denilebilir.

serbesler dondurma'dan müthiş bir fotoğraf
Muhteşem bir kare. Bütün çocukların dondurma yiyebildiği güzel bir dünya Rabbimizden tek dileğimiz.

Her ne kadar son zamanlarda yine birer Gölcük kökenli firmalar olsalar da Madlen Kornet ve Ümit Usta da dondurma konusunda en çok tercih edilenler arasında olsalar da Serbesler’e yetişmeleri zor gibi duruyor.

Serbesler Dondurma’da Favori Dondurmam, Sade, Cevizli ve Hürrem Sultan

Serbesler Dondurma 41 farklı dondurma çeşidiyle İzmit'lilerin en çok tercih ettiği dondurmacısı
Serbesler Dondurma 41 farklı dondurma çeşidiyle İzmit’lilerin en çok tercih ettiği dondurmacısı

Herkesin damak tadı farklı olabilir elbette ve Serbesler’de İzmit’in plaka numarası kadar yani 41 farklı çeşit var. Benim favorim sade dondurma, cevizli dondurma ki Türkiye’nin bir çok şehrinde bulunmuş birisi olarak bu zamana kadar yediğim en güzel cevizli dondurma diyebilirim. Çocukluğumuzda yediğimiz o taze yeşil ceviz kokusunu alabiliyorum dondurma ki; bu beni çok mutlu ediyor.

İzmit'te 7'den 70'e herkesin tercihi Serbesler Dondurma
İzmit’te 7’den 70’e herkesin tercihi Serbesler Dondurma

Bir diğeri de Hürrem Sultan, o da içindeki hafif tarçın kokusuyla çok sevdiğim dondurmalar arasında. Merak ettiğim ve hiç almaya cesaret edemediğim galiba isminden dolayı ön yargıyla yaklaştığım çeşit ise peynirli dondurma.

Bu arada Serbesler Dondurma’da bir top dondurma 2,5 TL

Serbesler Dondurmaya çalışmalarında başarılar dilerken, Serbesler Dondurma‘nın arkasındaki o müthiş hikayeyi de sizlerle paylaşıyoruz.

İzmit akşamlarına farklı bir renk katan dondurmacı Serbesler Dondurma
İzmit akşamlarına farklı bir renk katan dondurmacı Serbesler Dondurma
Serbesler Dondurma'da tam 41 çeşit var
Sizin Favoriniz Hangisi? Balbadem?

Serbesler Dondurmanın Müthiş Hikayesi

17 Ağustos 1999 depreminde tüm mal varlıklarını kaybeden Hakan Serbes ve ailesi, 16 yılda sıfırdan bir dondurma markası oluşturdu.

Asrın depremi olarak nitelendirilen 17 Ağustos 1999 depreminin acıları halen unutulmuş değil. Depremde bütün mal varlıkları denize gömülen Serbes ailesi de, geçen 16 yıl içerisinde yaralarını sarmaya çalıştı. Ailenin en küçük ferdi olan Hakan Serbes ve ailesinin 1952 yılından beri Gölcük Değirmendere Sahili’nde işlettikleri dondurmacı dükkanı, 17 Ağustos 1999 depreminde sulara gömüldü.

45 SANİYEDE FAKİR OLDU

Bütün mal varlıklarını 45 saniye içerisinde kaybeden Serbes ailesi, depremden sonra sıfırdan tekrar başlayarak 16 yıl içerisinde bir dondurma markası oluşturdu.

EVİ KALDI, İŞYERİ BATTI

 Depremin ardından yaşadıklarını anlatan Hakan Serbes, “Deprem gecesi aşırı bir sıcak vardı burada. Saat 02.30 sularında kapattık dükkanı. Normalde üç gibi kapatıyoruz, Allah’tan o akşam biraz erken kapatmışız. Bir tane florasan vardı dondurma dolaplarının üzerinde, onun tamiratı olması gerekiyordu. Onunla uğraşmak için kalsak bir yarım saat sürerdi.

Bende çalışan arkadaşlara, ‘Arkadaşlar bu gece aşırı derecede sıcak var. Çok yorulduk. Yarın sabah hallederiz’ dedim. Eğer onunla uğraşmış olsaydık belki de şu anda hayatta bile değildik. Gerçi orasını Allah bilir de. Gece dükkanı kapattık. Eve gittim. Yüzyılın felaketini yaşadık. Sonra çok şükür evimiz yıkılmadı iki katlı olduğu için. Ama tüm iş yerlerimizi, imalathanemizi, yani ticari anlamda her şeyimizi kaybettik. Ticari olarak sıfıra düştük” dedi.

YENİDEN BAŞLADI

Depremin ardından dondurma işine ailecek tekrar başladıklarını söyleyen Serbes, “Çok şükür ki babam önderliğinde abimle beraber sırt sırta verip tekrardan her şeyimizi geri kazandık.

O günlerde hayal bile edemiyordum, yani bir evim olacak, kendime ait bir arabam olacak, bir iş yerimiz olacak kendimize ait. Ama çalışınca Allah veriyor. Bizde helalinden çalıştık, üç kardeş sırt sırta verdik. Her şeyimizi tekrardan geri aldık.

ELİMDE SADECE ANAHTAR KALDI

Depremden hemen sonra bize haber geldi. ‘Sizin oralar su doldu‘ falan dediler. Bizim de dondurma makinalarımız var, onlar da pahalı malzemeler. Babam, ‘Bari çocuklar onları kurtaralım sudan etkilenmesinler‘ dedi. Biz de koştuk işte.

Bir geldik karşıda TÜPRAŞ cayır cayır yanıyor. Bizim dükkandan eser yok. Bizim dükkanın oralar tamamen su dolmuş. Dükkan ortada yok. Elimde sadece bir tane anahtar kaldı işte. Şöyle bir anahtara baktım. ‘Bari onu da dükkanın bulunduğu noktaya doğru atayım‘ dedim. Böyle bir hatıra oldu benim içinde” diye konuştu.

DENİZİN İÇİNE GİTTİ

Dükkanlarının denizin içine gittiğini anlatan Serbes, “Değirmendere’nin tam merkezinde Çınarlık Meydanı’nın bulunduğu bölgede bizim dükkanımız vardı. Şu anda denizin içerisinde, kıyıdan yaklaşık 20 metre açıkta bulunan bölgede de bizim dükkanımız vardı o zamanlar.

Şu anda eski dükkanımızın yerini belirlemek için mavi bir duba koydurduk oraya. Orada önceden dükkanlar, kokoreççiler, dondurmacılar vardı. Çay bahçeleri vardı. Hep tek katlıydı oradaki iş yerleri. ‘Burada yıkım olmadı’ diyor bilim adamları. Bize öyle dediler.

22 METRE YERİN DİBİNE OTURDU

Bir kara parçasının kayması ve 22 metre yerin dibine oturması olayı var. Orada kaldı bizim iş yerimiz de.

Depremden 10-15 gün sonra Değirmendere’de DESSAT Sualtı Topluluğu’nun yapmış olduğu araştırmalarda çıkan dondurma kepçemiz bizim için inanılmaz bir sürpriz olmuştu. Enkazdan çıkan tek hatıra olarak bu kepçeyi saklıyoruz.

Allah bir daha yaşatmaz diye tahmin ediyorum inşallah. Şu an o DESSAT’taki dalgıç arkadaşlar halen haftanın her günü buraya gelip hem dalış hem de eğitim yapıyorlar. Başka bir şeyler daha çıkar diye tahmin ediyoruz ama bu zamana kadar hiçbir şey çıkmadı. Çıkma ümidi ile bekliyoruz işte” şeklinde konuştu.