SON EKLENENLER

Sultan Baba Türbesi, Nerededir, Nasıl Gidilir

- R E K L A M -

19 Mayıs’ın Cuma gününe denk gelmesi ve resmi tatil olmasını da fırsat bilerek güneşli, yumuşak, kuşların cıvıl cıvıl öttüğü, bir birinden güzel çiçeklerin çevresindeki insanları adeta meşk ettiği, güllerin rengarenk açtığı güzel bir Gölcük sabahında tuttuk Sultan Baba Türbesinin yolunu…

Hiç gidilmeyen yollar zihninde uzak gelirmiş insana. Ben de Sultan Baba Türbesini dağın tepesinde, uzak bir yerde sanırdım ki; gittiğimde aslında ne kadar yakın olduğunu gördüm.

Sultan Baba Türbesi Dış Mekan Fotoğrafı
Sultan Baba Türbesi Dış Görünüm

Sultan Baba Kimdir?

Asıl ismi İbrahim Ethem’dir. Lakabı ise Sultan Baba’dır. Halveti Tarikatı’nın Şemsi Kolu’nun bir üyesidir. Osmanlı döneminde Fatih Sultan Mehmet Han zamanında Sinop’tan gelerek türbenin bugünkü bulunduğu yere yerleşerek bir zaviye ev, hamam, hamamcık yaptırmış ve bağlar yetiştirmiştir.

Çocuk İsteyenlerin Uğrak Noktası

Sultan Baba Türbesi özellikle yaz ve bahar aylarında ziyaretçi akınına uğramakta. Özellikle çocuğu olmayan evli çiftlerin ve hastalıklarına şifa arayan kişilerin uğrak noktalarındandır. Elbette ki; dua alemlerin Rabbi olan Allah’a yapılır, dualarımızda Allah’ın sevgili kullarının hürmetine diye dua ederiz. Duaları kabul eden de, etmeyen de yüce Mevlamızdır. Sırası gelmişken düzeltmek istedim.

Sultan Baba Türbesine Ulaşım Resmi
Sultan Baba Türbesine Ulaşım

Sultan Baba Türbesine Ulaşım

Türbe, Gölcük ilçemize bağlı Örcün Köyü sınırları içinde bulunmaktadır. Değirmendere Topçular semtinin üst tarafında bulunmakta olup, toplu taşıma araçlarıyla da ulaşım sağlanabilir. Telefonlarımızın haritalarını kullanarak kolay bir şekilde türbemize ulaşabilirsiniz.

Örcün Köyü Sultan Baba Türbesi Yolu Fotoğrafı
Örcün Köyü Sultan Baba Türbesi Yolu

Türbeye ulaşmak için öncelikle Örcün Köyü’nün içinden geçmeniz gerekmekte. Örcün, Gölcük ilçe merkeziyle adeta birleşmesine rağmen, köy olma vasıflarını tam olarak yitirmemiş durumda. Köyün girişindeki ana yoldan Sultan Baba’ya doğru ilerlerken öncelikle köy merkezine geleceksiniz. Mükemmel kokusuyla ıhlamur ağaçları karşılayacak sizleri. Türbeye doğru devam ettiğinizde, birbirinden güzel rengarenk çiçeklerin açarak duvarlardan taştığını göreceksiniz. Aracınızı bir köşeye park edip, bu eşsiz güzelliklerin fotoğraflarını çekmenizi tavsiye ederim.

Sultan Baba Türbesi Küçük Ev Fotoğrafı
Sultan Baba Türbesine Giderken Küçük Evi Mutlaka Görmelisiniz.

Yine bahçelerde erik, kiraz, elma gibi meyve ağaçlarını görecek, dallarında birer inci tanesi gibi sallanan kirazları gördükçe tarifi imkanız bir keyif yaşayacaksınız.

Köy içindeki yolda sizin Sultan Baba Türbesini kolayca bulmanıza yardımcı olacak trafik levhaları göreceksiniz. Bu yönlendirme levhalarını da takip ederek kolayca Sultan Baba’ya ulaşabilirsiniz.

Aracınızı müsait bir yere bıraktıktan sonra, harabe durumdaki eski köy hamamının yanından türbeye doğru ilerlerken, yolun sağında terk edilmiş birkaç müstakil villa tarzında evler göreceksiniz.

Sonra önünüze mezarlık çıkacak, mezarlığın içinden geçecek ve tahminen 50-60 merdiven çıkarak tepedeki türbeye ulaşacaksınız. Mezarlıktaki büyük ağaçlar yürüdüğünüz yolu gölgeleyecek. Merdivenleri çıkarken sağınızda ve solunuzda bulunan mezarlardaki mezar taşları yazıları dikkatinizi çekecek. Bu arada türbe girişinin sağ tarafında yer alan hazirede 1879 tarihli Osmanlı Mezarı da bulunmaktadır.

Osmanlı dönemi mezarları
Türbeye çıkarken eski Osmanlı mezarlarını görebilirsiniz

Sultan Baba Türbesinin İçi ve Çevresi Hakkında

Sultanbaba Türbesi selvi ve çam ağaçlarıyla çevrili orman içinde bir tepede bulunmaktadır. Küçük bir bahçesi bulunmakta ve bu bahçe içerisinde bayanlar ve erkekler için birer odalık küçük mescit ile türbadarın kullandığı küçük bir ev bulunmakta.

Türbe tek oda Osmanlı yapısıdır. Duvarları beton, çatı, giriş ve pencereleri ahşaptır. Türbenin içinde Sultan Baba’ya ait bir sanduka ile III.Selim’den kaldığı belirtilen Hicri 1203 (Miladi 1787) yıllarına ait berat bulunmaktadır.

Sultan Baba Türbesinden Manzara Fotoğrafı
Sultan Baba Türbesinden Gölcük ve İzmit Manzarası

Örcün Köy Kahvesinde Çay Molası

Türbe ziyaretinizi bitirdikten sonra Örcün köyü sokaklarında bir müddet yürüyüş yapabilir ve yorulduğunuzda dinlenmek üzere ıhlamur ağaçlarının gölgesi altındaki köy kahvehanesinde mola verebilirsiniz.

Özellikle mayıs ayının sonu ve haziran ayı başlarında, ıhlamur ağaçlarının çiçek açtığı dönemde ziyaret etmenizi ve buradaki çay bahçesine uğrayarak çayınızı içmenizi tavsiye ederim. Ihlamur çiçeklerinin müthiş kokusu adeta yüreğinize işleyecek ve tüm yorgunluğunuzu da attığınızı hissedeceksiniz.

Örcün Köyü Tarihi Hamamı

Gölcük’ün Örcün Köyünde Sultanbaba Türbesine çıkan yokuşun hemen yanı başında yer alan tarihi Örcün Köy Hamamı adeta kaderine terk edilmiş. İlk inşası Sultan baba Zaviyesinin müştemilatı olarak, Sultan baba ile aynı döneme denk gelmektedir.

Örcün Köyü Tarihi Hamamı, gölcük, kocaeli fotoğrafı
Örcün Köyü tarihi hamamı, kaderine terk edilmiş, adeta yıkılmayı bekliyor. Sultan baba türbesinin hemen yanında ziyaretçilerine selam veriyor.

Zamanla yıkılmış, 18.ve19. Yüzyıllarda yıkılmış alan yerine yenisi yaptırılmış olan tarihi Örcün hamamı, 1999 depreminde ağır hasar aldı. Tarihi bir simge olan hamam, hala yetkililerin el atmasını bekliyor. Tıpkı Kazıklı Kervansarayı gibi veya tıpkı İzmit’teki Porkakal Hafız Mescidi gibi.

Örcünlüler onarılsın istiyor

Örcün Sultan Baba Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği tarafından, Örcün Köy hamamı için, fay hattının tam ortasından geçtiği ve tamiratının çok zor olduğu belirtilerek,  2012 yılında yıkılma kararı verilerek, yerine pazar yapılacağı açıklanmış. Örcün mahallesi sakinleri, kullanılmasa bile geçmişi yansıtan tarihi hamamın onarılmasını istediklerini belirterek, Sultan Baba Türbesi ile özdeşleşen bu tarihi yapının yok olmasını istemediklerini dile getirdiler.

Belediyenin Yetersizliği

Eğer Gölcük Belediye Başkanının birazcık da olsa ilgisi ve turizm değerlerimiz konusunda bilgisi olsa, günde yüzlerce belki binlerce insanın önünden geçtiği böylesine tarihi değeri olan bir yapıyı restore ederek ilçenin turizmine kazandırırdı. Maalesef tarihi hamam kaderine terk edilmiş, yıkılmayı bekler gibi. 

Konuyla ilgili diğer kaynaklar: 

Gölcük Sultan Baba Türbesi Resimleri

Sultan Baba Türbesindeki Hiç Mezar Taşı Fotoğrafı
HİÇ : Sultan Baba Türbesindeki Güzel Bir Mezar Taşı
Sultan Baba Türbesi Mezarlık Fotoğrafı
Sultan Baba Türbesi Osmanlı Mezar Resimleri
Sultan Baba Türbesi Mezar Yazısı Fotoğrafı
Sultan Baba Türbesi Mezar Yazıları
Sultan Baba Türbesi Çiçek Fotoğrafı
Sultan Baba Türbesindeki Güzel Çiçekler
Sultan Baba Türbesi Fotoğrafı
Sultan Baba Türbesindeki Osmanlı Mezarları
- R E K L A M -

Latest Posts

ÇOK OKUNANLAR