Ereğli Sahilinden bir görüntü
Ereğli Sahil Karamürsel

Merhabalar, bu yazımızda “Tarihi Konaklarıyla Ünlü Balıkçı Kasabası : Ereğli” başlığı altında sizlere Karamürsel ve Gölcük ilçelerimize çok yakın, sakin, güzel ve balıkçılarıyla ünlü bir mahallemiz hakkında bilgiler vereceğiz.

Ereğli Hakkında

Ereğli, Karamürsel ilçesinin doğu sınırında konuşlu küçük, şirin bir mahalledir. Merkez ilçeye yani Karamürsel’e uzaklığı yaklaşık 3 km olan Ereğli’nin geçim kaynağı genel olarak balıkçılıktır. Balıkçılığın yanında tarım faaliyetleri, bağcılık, meyvecilik, arıcılık da yapılmaktadır.

Ereğli son yıllarda oldukça fazla yerel ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Gez Gör Kocaeli projesi güzergahları arasında bulunmaktadır.

Ereğli’nin Tarihi Konakları

Ereğli balıkçıları kadar, tarihi konaklarıyla da ünlenmiştir. Son yıllarda adeta yıkılmaya yüz tutmuş, köhneleşmiş konaklar Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarıyla yenilenmektedir. Bu çalışmadan dolayı belediyemize teşekkürü bir borç biliriz.

REKLAM

Her yerde olduğu gibi, Ereğli sokaklarını adım adım dolaşmanızı ve karşınıza çıkacak bir birinden güzel tarihi konakları görmenizi, sokaklarındaki o güzel doğa kokusunu içinize çekmenizi ve güzel fotoğraflar çekmenizi tavsiye ederiz.

Ereğli’ye Ulaşım

Ereğli Gölcük ve Karamürsel ilçelerinin ortasında kalmaktadır. Detaylı yol tarifi yapmıyoruz, akıllı telefonlarımızı kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Ereğli’de Ne Yapmalı?

  • Sahilde yürüyüş yapabilirsiniz
  • Sahildeki çay bahçelerinde çay-kahve içebilirsiniz.
  • Balıkçılarıyla ünlüdür, hem balık yiyebilir hem de balık satın alabilirsiniz.
  • Sokakları arasında gezebilir, tarihi konaklar önünde fotoğraf çekebilirsiniz.
  • Sahildeki çay bahçelerinin içindeki köfteciden ekmek arası köfte yiyebilirsiniz. (Köfteci artık meşhur olduğundan öğlen 15:00 gibi kapatmaktadır.)

Ereğli Fotoğrafları

Ereğli Sahilinde Yürüyüş Yapabilirsiniz.
Sahilde yürüyüş yaparak gün batımını izleyebilirsiniz
Ereğli Tarihi Konakları Yenileniyor
Ereğli’nin Tarih Kokan Eski Konakları, Karamürsel, Kocaeli
Karamürsel Ereğli’de Gezginleri Bekleyen Canavar!
Ereğli Sahil yolu ve sahildeki balıkçı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz