Trafik Kazası Tazminatlarınız İçin Grup Merkez Hasar Yanınızda
Trafik Kazası Tazminatlarınız İçin Grup Merkez Hasar Yanınızda

Sevgili İzmitliler bu yazımızda sizlere trafik ve iş kazaları sonraları yaşanan mağduriyetler ve mağduriyetlerin telafisi, trafik kazası tazminatlarının alınması konusunda bilgiler vereceğiz.

Trafik Kazası Tazminatlarınız İçin Grup Merkez Hasar Yanınızda

Trafik kazaları maalesef her yıl yüzlerce insanımızı yitirdiğimiz, yine binlerce insanımızın yaralanarak sakat kaldığı alanlardan birisi. Alınan önlemler, yolların gelişmesi ve güzelleşmesi ölümlü kazaların sayısını azaltsa da maalesef kazalar yaşanmaya devam ediyor.

Grup Merkez Hasar (GMH) Kocaeli trafik kazası tazminatlarınızı en kısa sürede almanızı sağlıyor
Grup Merkez Hasar (GMH) Kocaeli trafik kazası tazminatlarınızı en kısa sürede almanızı sağlıyor

Grup Merkez Hasar (GMH) Kocaeli‘de bir ilke öncülük ederek trafik kazaları başta olmak üzere; deprem, yangın, iş yeri, araç sigortaları gibi tüm sigortalar kapsamında oluşan zararları ortadan kaldırmak amacıyla uzman kadrosuyla hizmet vermektedir.

Siz ya da bir yakınınız trafik kazası geçirmişseniz, bir yakınınızı kazada kaybetmişseniz zaman kaybetmeden Grup Merkez Hasar yetkilisine ulaşarak tazminatlarınızı alma konusunda ilk adımınızı atabilirsiniz.

Grup Merkez Hasar İzmit'te Hizmetinizde
Grup Merkez Hasar İzmit’te Hizmetinizde

Grup Merkez Hasar İletişim : 0 507 379 6163 

Trafik Kazası Tazminatı Nedir? Nasıl Başvurulur?

Trafik kazası sonrası maddi ve manevi tazminat hakkımız olabilir, trafik kazası tazminatı en az bir motorlu aracın katıldığı bir kazada ölüm, yaralanma gibi bedensel zararlar ile üçüncü kişilere ait ev, araba, arazi gibi mal varlıklarında meydana gelen zararlarının giderilmesi amacıyla zarara uğramış kişiler tarafından trafik kazasında sorumluluğu bulunanlara karşı açılan bir tazminat davası türüdür.

Trafik Kazası Tazminat Hakkı
Trafik Kazası Tazminat Hakkı

Trafik Kazası Tazminatlarında Zamanaşımı Süresi Nedir?

Trafik kazalarında zamanaşımı konusu önemli hususlar arasındadır. Trafik kazasının meydana geldiği gün, tazminat davası zamanaşımı süresi işlemeye başlar. Trafik kazalarında iki zamanaşımı süresinden hangisi davacının lehine ise, o zamanaşımı süresi uygulanır. Trafik kazaları nedeniyle tazminat davası zaman aşımı süreleri aşağıda belirtilmiştir ;

 • Tazminat Davası Esas Zamanaşımı Süresi: Trafik kazası nedeniyle zarar görenin, zararı ve faili öğrendiği tarihten itibaren başlayacak 2 yıllık zamanaşımı süresi vardır. Zarara uğrayan, faili ve zararı daha geç öğrense bile her halukarda fiilin işlenmesinden itibaren 10 yıllık zamanaşımı süresi söz konusudur (KTK md.109).
 • Ceza Zamanaşımı Süresi: Trafik kazası nedeniyle bir suç işlenmişse ceza zamanaşımı süreleri de uygulanır (KTK 109/2).
İş kazalarında da tazminat hakkınız olduğunu unutmayın
İş kazalarında da tazminat hakkınız olduğunu unutmayın

Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davasında Hangi Zararlar İstenebilir?

Ölümlü trafik kazası tazminat davası, maddi ve manevi tazminat davasının bir türüdür. Ölümlü trafik kazaları nedeniyle açılan tazminat davalarında tazminat sorumlularından aşağıdaki zararlar talep edilebilir (BK md.53):

 • Manevi tazminat: Ölenin yakınları (anne, baba, eş, çocuklar, kardeşler, nişanlı) ölüm neticesinde duydukları elem, acı ve ızdırap duyguları nedeniyle manevi tazminat talep edebilirler.
 • Ölenin her türlü cenaze giderleri,
 • Ölüm hemen gerçekleşmemişse tedavi giderleri,
 • Destekten Yoksun Kalma Tazminatı: Trafik kazasında ölen kişinin yakınları (anne, baba, eş, çocuklar, nişanlı veya destek verdiği herhangi bir kişi) kaza nedeniyle destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilirler. Destekten yoksun kalma tazminatı, ölenin hayat boyu desteğinden mahrum kalan kişilerin açtığı bir maddi tazminat davası türüdür. Destekten yoksun kalanlar, muhtemel destek süresi boyunca ölenden elde edecekleri mali menfaati tazminat sorumlularından talep edebilir.
Trafik-Sigortası
Trafik kazası tazminatı nasıl alınır

Yaralamalı Trafik Kazası Tazminat Davasında Hangi Zararlar İstenebilir?

Yaralanmalı trafik kazası tazminat davası, yaralanan kişinin tazminat sorumlularına karşı açtığı bir maddi ve manevi tazminat türüdür. Yaralanan kişinin yakınları hiçbir şekilde maddi tazminat talebinde bulunamazlar. Ancak, yaralanan kişi ağır bedensel bir yaralanma veya uzuv kaybına maruz kalmışsa; yaralanan kişinin yakınları manevi tazminat talebinde bulunabilirler.

Yaralanmalı trafik kazası tazminat davalarında tazminat sorumlularından aşağıdaki zararlar talep edilebilir (BK md.54):

 • Manevi Tazminat: Yaralanan kişinin bizzat kendisinin manevi tazminat isteyebileceği hususunda tereddüt yoktur. Yaralanan kişinin yakınları ise ancak ağır bedensel bir yaralanma veya uzuv kaybı söz konusu ise manevi tazminat isteyebilirler. Aksi takdirde, yaralının yakınları manevi tazminat talep edemezler.
 • Yaralanan kişinin her türlü tedavi gideri,
 • Yaralanan kişinin kazanç kaybı,
 • Çalışma gücünün azalmasından ya da yitirilmesinden doğan kayıplar,
 • Ekonomik geleceğin sarsılmasından doğan kayıplar.

Grup Merkez Hasar Kocaeli Hizmetinizde

Değerli okurlar, eğer sizler de trafik kazası geçirerek sakatlanmış ya da bir yakınınızı kaybetmişseniz bizlere ulaşabilir ve hak ettiğiniz tazminatı en kısa sürede banka hesabınızda görebilirsiniz.

Unutmayın, trafik kazası tazminatınız banka hesabınıza yatana kadar hiç bir ücret ödemeyeceksiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here