yuvacık gezi notları
yuvacık gezi rehberi

Yeşil, Doğa ve Göletin Muhteşem Buluşması : Yuvacık. Özellikle hafta sonu gezilerinin vazgeçilmez adresi. İstanbul’a olan yakınlığı ile yerli gezginlerin uğrak noktası. Muhteşem doğası, Karadeniz yaylalarını andıran yerel yerleşimi, balık ve kahvaltı restoranları ile gölet, barajın birleşmesiyle seyrine doyulmaz manzaralar sunmakta elbette.

Muhteşem coğrafyası, bir birinden güzel yaylaları, tertemiz havası ve eşsiz güzellikleri ile Yuvacık kendisine ziyarete gelecek ziyaretçilerinin bu güzellikleri keşfetmesini, paylaşmasını bekliyor…

Yine Kocaeli sınırları içerisinde bulunan Maşukiye‘ye alternatif olarak gösterilen ve son yıllarda bilinirliği oldukça artan şehrimizin önemli turistik değerlerinden birisi olan Yuvacık, özellikle belediyelerin de olumlu desteğiyle her geçen gün değerini arttırmaktadır.

İzmit’e yakın hafta sonu gezilecek doğal yerler listemizde en üst sıralarda yer alan Yuvacık tam bir doğa harikası. Bir hafta sonu sabahı Yuvacık barajının yanında, çınar ağaçlarının gölgesinde kuş seslerinin bir birine katıldığı muhteşem bir ortamda semaverde çayınızı demleyebilir, tadına doyum olmaz bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Yuvacık Gezi Rehberi
Hafta sonlarının vazgeçilmezi adresi Yuvacık

Yuvacık’da Ne Yapılır? Nereler Gezilir?

 1. Piknik Yapabilirsiniz : Özellikle havaların müsait olduğu yaz ve bahar aylarında piknik için tercih edilen yerlerden birisidir. Muhteşem doğası, cıvıl cıvıl kuş sesleri ve çınar ağaçlarının gölgesinde piknik yapabilir, Kocaeli Belediyesinin piknik için oluşturduğu özel mekanda gününüzü geçirebilir, mangal ve semaverinizi yakabilirsiniz.
  Yuvacik Barajı Piknik Fotoğrafı
  Yuvacik Barajı Çevresinde Piknik Yapabilir, Mangal Yakabilirsiniz.

  Yuvacık
  Yuvacık Tepelerinde Piknik Yapmak İçin Müthiş Yerler Var.
 2. Doğa Yürüyüşleri : Yuvacık doğa yürüyüşlerinin de vazgeçilmez adresidir. Muhteşem ormanlık Karadeniz yaylalarını andıran bir yapısı vardır. Kendinizi bir an Karadeniz yaylalarındaymış gibi hissedebilirsiniz.
 3. Kahvaltı ve Alabalık Tesisleri : Yuvacık bölgesinin kahvaltı ve alabalığı meşhurdur. Özellikle hafta sonları buradaki restoranlarda yer bulmanız oldukça zordur. Dereler üzerinde oluşturulmuş ahşap varendalarda sevdiklerinizle birlikte tadına doyulmaz kahvaltılar yapabilirsiniz.
  yuvacık kahvaltı fotoğrafı
  Fotoğraf : aqaratturkey.net – Yuvacık’da tadına doyulmaz kahvaltılar yapabilirsiniz.

  Kahvaltı ve Alabalık için bölgede tesisler bulunmaktadır. En bilindik olanlar, Eraslan Tesisleri, Karaaslan Alabalık ve Konaklama Tesisleri

 4. Doğa Yürüyüşleri : Yuvacık ve Yuvacık Barajı çevresi yürüyüş yapabileceğiniz, yeşil doğası ve tertemiz havasıyla en güzel yürüyüş alanlarından birisidir. Yürüyüşünüz esnasında hem Yuvacık Barajının muhteşem manzarasını ve biraz yukarılara çıktıkça İzmit’in eşsiz manzarasını seyrederek güzel zaman geçirebilirsiniz.

Not : Yuvacık Barajı yakınında Kocaeli Büyükşehir Belediyesince oluşturan Kirazlıdere Mesire Alanında piknikçilerin kullanabilmesi masa ve oturaklar, tuvaletler, bay/bayan mescitleri de bulunmaktadır.

Yuvacık’a Nasıl Ulaşılır? Yuvacık Nerede?

Artık hepimiz telefonlarımızı ve telefonlarımızın haritalarını etkin olarak kullanıyoruz. Onun için Yuvacık’a nasıl ulaşılır kısmını uzun uzun anlatmak istemiyorum. İstanbul, İzmit veya Sakarya  istikametinden gelirken Gölcük-Yalova yoluna devam edebilir, Yuvacık levhalarını takip edebilir ve Yuvacık-Başiskele sapağından içeri girebilirsiniz.

Yuvacık Barajına Ulaşım
Yuvacık Barajına Ulaşım

Yuvacık Fotoğrafları

Yuvacık Doğa Fotoğrafları
Yuvacık Doğa Fotoğrafları
Yuvacık Doğa Fotoğrafları
Yuvacık Doğa Fotoğrafları
yuvacık ve çocuk fotoğrafları
Siz piknik yaparken çocuklarınız da hoş zaman geçirebilirler

1 YORUM

 1. Yuvacık muhteşem bir yer. Yalnız insanlar maalesef temizlik konusuna çok dikkat etmiyor. her yer poşet ve piknik malzemesi atıklarıyla dolu. Onun haricinde tam bir doğa harikası.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here