yuvacık gezi notları
yuvacık gezi rehberi

Yuvacık, eğer yolunuz Kocaeli’ye düşmüşse ve şehri gezmek için kendinize biraz zaman ayırmışsanız mutlaka Yuvacık ismini duymuşsunuzdur. Bu yazımızda “Yeşil, Doğa ve Göletin Muhteşem Buluşması : Yuvacık” başlığı altında sizlere İzmit’in en çok yerel turist ağırlayan ve çok önemli bir turizm değeri olan Yuvacık hakkında bilgiler vereceğiz.

Yuvacık gezilecek yerler
Yaz ve Bahar aylarının vazgeçilmez piknik mekanıdır Yuvacık Barajı.

Yuvacık gezi notları içerikli bu yazımızı okuduktan sonra aşağıdaki konu başlıkları hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Yuvacık hakkında merak ettiklerinizi ise yazının altındaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Bu yazıda Yuvacık Nerede?, Yuvacık’ta neler yapılır? Yuvacık’a nasıl gidilir? Yuvacık fotoğrafları ve Yuvacık kahvaltı mekanları hakkında bilgiler var.

Marangoz Kafe yuvacık
Yuvacık Marangoz Cafeden fotoğraflar

Yeşil, Doğa ve Göletin Muhteşem Buluşması : Yuvacık

Özellikle hafta sonu gezilerinin vazgeçilmez adresi. İstanbul’a olan yakınlığı ile yerli gezginlerin uğrak noktası. Muhteşem doğası, Karadeniz yaylalarını andıran yerel yerleşimi, balık ve kahvaltı restoranları ile gölet, barajın birleşmesiyle seyrine doyulmaz manzaralar sunmakta elbette.

Muhteşem coğrafyası, bir birinden güzel yaylaları, tertemiz havası ve eşsiz güzellikleri ile Yuvacık kendisine ziyarete gelecek ziyaretçilerinin bu güzellikleri keşfetmesini, paylaşmasını bekliyor.

REKLAM
izmit kahvaltı mekanları, gölcük, başiskele kahvaltı adresleri
İzmitte kahvaltı yapılacak en iyi mekanlar

Yine Kocaeli sınırları içerisinde bulunan Maşukiye‘ye alternatif olarak gösterilen ve son yıllarda bilinirliği oldukça artan şehrimizin önemli turistik değerlerinden birisi olan Yuvacık, özellikle belediyelerin de olumlu desteğiyle her geçen gün değerini arttırmaktadır.

İzmit’e yakın hafta sonu gezilecek doğal yerler listemizde en üst sıralarda yer alan Yuvacık tam bir doğa harikası. Bir hafta sonu sabahı Yuvacık barajının yanında, çınar ağaçlarının gölgesinde kuş seslerinin bir birine katıldığı muhteşem bir ortamda semaverde çayınızı demleyebilir, tadına doyum olmaz bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Yuvacık Gezi Rehberi
Hafta sonlarının vazgeçilmezi adresi Yuvacık

Muhteşem Manzara Eşliğinde Yuvacık Kahvaltısı

güne muhteşem bir Yuvacık kahvaltısı ile başlamak ister misiniz?
İzmit’in en iyi kahvaltı mekanları

Siz de eğer kahvaltıya ayrı bir önem verenlerdenseniz Yuvacık’ta Kahvaltı son aylarda çok popüler. Özellikle Yuvacık barajını yukarıdan gören Marangoz Cafe, Aytepe ve dere kenarındaki Gazi’nin Yeri, Saklıvadi gibi kahvaltı mekanları son yıllarda çok popüler. Marangoz Cafe paylaşımları sosyal medyada adeta rekora koşuyor.

Yuvacık Kahvaltı Mekanları İzmit’in en iyi kahvaltı mekanları arasında yer almaktadır. Bu konuda da sizler için Yuvacık’ın En İyi Kahvaltı Mekanları ve İzmit’in En İyi Kahvaltı mekanlarını anlatan bir kaç içerik hazırladık.

Yuvacık Marangoz Cafe, muhteşem manzarası ile Yuvacık'ın vazgeçilmezi
Yuvacık Marangoz Cafe, muhteşem manzarası ile Yuvacık’ın vazgeçilmezi

Yuvacık’da Ne Yapılır? Nereler Gezilir?

Kahvaltı Yapabilirsiniz

Yuvacık sevdiklerinizle buluşup güzel bir kahvaltı yapabileceğiniz en güzel yerlerden birisidir. Yuvacık baraj göleti ve orman manzarasına karşı muhteşem, unutulmaz bir kahvaltı yapabilir ve anı hatıralamak adına bir birinden güzel profil fotoğrafları çektirebilirsiniz.

Piknik Yapabilirsiniz

Özellikle havaların müsait olduğu yaz ve bahar aylarında piknik için tercih edilen yerlerden birisidir. Muhteşem doğası, cıvıl cıvıl kuş sesleri ve çınar ağaçlarının gölgesinde piknik yapabilir, Kocaeli Belediyesinin piknik için oluşturduğu özel mekanda gününüzü geçirebilir, mangal ve semaverinizi yakabilirsiniz.

Yuvacik Barajı Piknik Fotoğrafı
Yuvacik Barajı Çevresinde Piknik Yapabilir, Mangal Yakabilirsiniz.
Yuvacık
Yuvacık Tepelerinde Piknik Yapmak İçin Müthiş Yerler Var.

Doğa Yürüyüşleri : Yuvacık doğa yürüyüşlerinin de vazgeçilmez adresidir. Muhteşem ormanlık Karadeniz yaylalarını andıran bir yapısı vardır. Kendinizi bir an Karadeniz yaylalarındaymış gibi hissedebilirsiniz.

Kahvaltı ve Alabalık Tesisleri : Yuvacık bölgesinin kahvaltı ve alabalığı meşhurdur. Özellikle hafta sonları buradaki restoranlarda yer bulmanız oldukça zordur. Dereler üzerinde oluşturulmuş ahşap varendalarda sevdiklerinizle birlikte tadına doyulmaz kahvaltılar yapabilirsiniz.

yuvacık kahvaltı fotoğrafı
Fotoğraf : aqaratturkey.net – Yuvacık’da tadına doyulmaz kahvaltılar yapabilirsiniz.

Kahvaltı ve Alabalık için bölgede tesisler bulunmaktadır. En bilindik olanlar, Eraslan Tesisleri, Karaaslan Alabalık ve Konaklama Tesisleri

Doğa Yürüyüşleri : Yuvacık ve Yuvacık Barajı çevresi yürüyüş yapabileceğiniz, yeşil doğası ve tertemiz havasıyla en güzel yürüyüş alanlarından birisidir. Yürüyüşünüz esnasında hem Yuvacık Barajının muhteşem manzarasını ve biraz yukarılara çıktıkça İzmit’in eşsiz manzarasını seyrederek güzel zaman geçirebilirsiniz.

Not : Yuvacık Barajı yakınında Kocaeli Büyükşehir Belediyesince oluşturan Kirazlıdere Mesire Alanında piknikçilerin kullanabilmesi masa ve oturaklar, tuvaletler, bay/bayan mescitleri de bulunmaktadır. Her taraf tertemiz, bu konuda Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ne kadar teşekkür etsek az doğrusu.

Yuvacık’a Nasıl Ulaşılır? Yuvacık Nerede?

Artık hepimiz telefonlarımızı ve telefonlarımızın haritalarını etkin olarak kullanıyoruz. Onun için Yuvacık’a nasıl ulaşılır kısmını uzun uzun anlatmak istemiyorum. İstanbul, İzmit veya Sakarya  istikametinden gelirken Gölcük-Yalova yoluna devam edebilir, Yuvacık levhalarını takip edebilir ve Yuvacık-Başiskele sapağından içeri girebilirsiniz.

Yuvacık Barajına Ulaşım
Yuvacık Barajına Ulaşım

Yuvacık Fotoğrafları

Yuvacık Doğa Fotoğrafları
Yuvacık Doğa Fotoğrafları
Yuvacık Doğa Fotoğrafları
Yuvacık Doğa Fotoğrafları
yuvacık gezi rehberi
Bir başka açıdan Yuvacık
Yuvacık Yolu fotoğrafı
Son baharda Kocaelide gezilebilecek en iyi gezi güzergahları
Yuvacık İzmit Fotoğrafı
Fotoğraflarla Sonbaharda YUVACIK, Dağların Tepesinde Renk Cümbüşü
yuvacık ve çocuk fotoğrafları
Siz piknik yaparken çocuklarınız da hoş zaman geçirebilirler

1 Yorum

  1. Yuvacık muhteşem bir yer. Yalnız insanlar maalesef temizlik konusuna çok dikkat etmiyor. her yer poşet ve piknik malzemesi atıklarıyla dolu. Onun haricinde tam bir doğa harikası.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz