Değerli dostlar, Kasım ayının son günlerindeyiz. Havalar her ne kadar güzel gidiyor olsa da yavaş yavaş soğumaya başladı artık. Bu yazımızda “Bir Eskişehir Efsanesi Asırlık Lezzet KARAKEDİ BOZACISI” başlıklı haberimizde Eskişehir’de kış aylarında adeta efsane olan “Eskişehir Karakedi Bozacısı” hakkında bilgiler vereceğiz.

Bir Eskişehir Efsanesi Asırlık Lezzet KARAKEDİ BOZACISI

Boza sever misiniz? Soğuk kış günlerinde üzerine biraz tarçın döküp, üç beş leblebi ile de süsleyip vaz geçemeyenler misiniz? Geçtiğimiz senelerde Fiat Linea reklamında baklava için Gaziantep’e, Çi Börek için Eskişehir‘e gidiyorlardı. Siz de bu yazımızı okuduktan sonra arabanıza atlayıp Eskişehir’in yolunu tutabilirsiniz.

Eskişehir Şehir Merkezinden Bir Fotoğraf
Eskişehir Şehir Merkezinden Bir Fotoğraf

Bu arada Eskişehir’e gitmek için illa ki arabanızı tercih etmenize gerek yok. Hele ki; kış günlerinde araba yolculuğuna hiç gerek yok. Eğer kararınızı bir kaç gün öncesinden verir ve hızlı hareket edebilirseniz hızlı tren sizin için müthiş bir deneyim olabilir. Eşinize ve çocuklarınıza hızlı trenin ortasındaki karşılıklı koltuklardan bilet alabilir, güzel bir Anadolu şehrine yolculuğun keyfini ailecek sürebilirsiniz.

Özellikle kış günlerinde Eskişehir’in havası serttir, ayazı pek meşhurdur zaten. Haliyle; sizi İzmit’ten 1 saat 45 dk. gibi kısa bir sürede Eskişehir’e götürebilecek bir alternatif varken araba yolculuğunu tercih etmek pek doğru olmayabilir. Trene binip İzmit’ten ayrılıp Arifiye, Sapanca tarafında müthiş manzaralar çıkacak karşınıza. Sapanca Gölü’nün muhteşem manzarasına karşı çayınızı yudumlayabilir, sevdiklerinizle güzel güzel sohbet ederek an’ın keyfine keyif katabilirsiniz.

Hızlı tren business tarafındaki küçük ikramlarla yolculuğunuzu daha keyifli hale getirebilirsiniz
Hızlı tren business tarafındaki küçük ikramlarla yolculuğunuzu daha keyifli hale getirebilirsiniz. (Foto : raillife.com.tr)

Arabayla giderseniz hem doğanın bu güzelliklerinden mahrum kalır, hem de buzlanma, don gibi etkenlerle zor bir yolculuk geçirebilirsiniz. Ki; Eskişehir’de tren sizi zaten Eskişehir’in merkezinde indireceğinden arabaya ihtiyaç bile duymayacaksınız. Ayrıca şehir içi trafiğin çok kötü olduğu ve otopark konusunun koskoca bir sıkıntı olduğu Eskişehir’de araba derdiyle de uğraşmanıza gerek kalmaz.


Eskişehir gezisi için https://www.egeligezginege.com adresine de bir göz atmanızı öneririm.
Eskişehir gezisi için https://www.egeligezginege.com adresine de bir göz atmanızı öneririm.

Bu arada Eskişehir gezisi için www.egeligezginege.com’un “Eskişehir Gezilecek Yerler” başlıklı gezi yazısını da okumanızı öneririm. Bir şehir ancak bu kadar güzel anlatılabilir.


Eskişehir merkezindeki gezilecek yerler genelde şehir merkezinde yürüme mesafesinde ve birbirine çok yakın olduğundan arabaya ihtiyacınız olmayacağı hususunun altını çizdikten sonra değerli dostlar dönelim konumuza, Boza’mıza; “Bir Eskişehir Efsanesi Asırlık Lezzet KARAKEDİ BOZACISI“na…

Garip bir şehir Eskişehir. Havası çok soğuk olmasına rağmen insanı sıcak kanlı ve yardım severdir. Yalnız son yıllarda şehir bolca göç aldığından gerçek Eskişehirliye rastlama oranımız da her geçen gün düşüyor. Siz en iyisi çekik gözlü olanını kollayın, onlar gerçek Eskişehirlidir. Çekik gözlü insanların güzel yurdudur diye özetler kitaplar bu kadim Anadolu kentini…

Boza Eskişehir’de Vazgeçilmez Bir Kış Lezzeti Olmuş

Fotoğraf Kaynak : www.egeligezginege.com
Fotoğraf Kaynak : www.egeligezginege.com

Kış aylarının vazgeçilmezi boza, eski Türk içeceklerinden biri olarak biliniyor. Bozanın, eski Osmanlı coğrafyası yörelerinde yapılıp tüketildiği tarihi kayıtlarda belirtiliyor olsa günümüzde maalesef çok az şehrimizde boza kültürü devam ettiriliyor.

Eskişehir’de Boza Karakedi Bozacısı’nda İçilir?

Değerli dostlar, İzmit Gezi Rehberi sitemizin kıymetli okurları. Eğer yolunuz bu güzel Anadolu şehrine düşmüş, soğuk bir kış gününde elleriniz ceplerinizde şehri gezmeye başladığınızda ve şehir merkezine geldiğinizde muhtemelen bir kaç dükkanın önünde sıra göreceksiniz. Önünde sıra olan bir dükkan varsa o dükkan ya Eskişehir’in Meşhur Helvacısı Tanınmış Helvacı‘dır ya da asırlık lezzeti Karakedi Bozacısı‘dır.

Eskişehir'de Boza Karakedi Bozacısı'nda İçilir?
Eskişehir’de Boza Karakedi Bozacısı’nda İçilir?

60 Yıllık Doğal Lezzet Eskişehir Karakedi Bozacısı

Karakedi Bozacısı‘nda bozalar genelde nostaljik dükkanlarda, mermer tezgahın üzerinde cam (dışarıya götürecekseniz plastik bardaklarda) bardaklara doldurulmuş şekilde bulundurulur. Tezgahta bir de tarçın bulunur, dileyen bardaktaki bozasına tarçın da ilave ederek, genelde tezgahın hemen yanındaki taburelere oturarak bozasını içer. Dükkanlar genelde dolu olduğundan ve hatta sıra olduğundan her zaman oturma imkanı olmayabilir.

Karakedi Bozacısı, Mermer tezgah ve bozalar (Foto:BizEvdeYokuz)
Karakedi Bozacısı, Mermer tezgah ve bozalar (Foto:BizEvdeYokuz)

Bu arada “boza içmek” ifadesini kullanıyoruz ama Eskişehir Karakedi Bozacısı‘ndaki bozaların kıvamı içilecek su, kahve tarzında akışkan değil, bir muhallebi tatlısı kıvamındadır. Akıllarda farklı bir profil canlanmasın diye bilgilendirme yapalım istedim. Zaten fotoğraflardan da bu hususu görebilirsiniz.

Eskişehir Kalabak Suyu, Eskişehir Pancar Şekeri ve Yerli Mısır Kullanılıyor

Eskişehir Kalabak Suyu, Eskişehir Pancar Şekeri ve Yerli Mısır Kullanılıyor
Eskişehir Kalabak Suyu, Eskişehir Pancar Şekeri ve Yerli Mısır Kullanılıyor

İşletme sahiplerinin 60 yıldır bozadaki aynı lezzet ve standardı korumak için titizlikle uğraş verdikleri ve bu hususta da başarılı oldukları aşikar. Ham madde olarak kullanılan malzemeler tamamen Eskişehir bölgesinden karşılanıyor.

Bir Eskişehir Efsanesi Karakedi Bozacısı
Bir Eskişehir Efsanesi Karakedi Bozacısı, Eskişehir’in mutlaka tadılması gereken lezzetleri arasında

Bozanın temel ham maddesi olan mısır yine Eskişehir köylerinden yetişen yerli mısır, ithal GDO’lu mısır kesinlikle kullanılmıyor. Üretimde yerli mısır yanında Eskişehir Şeker Fabrikasının şeker pancarından elde edilen şekeri ve bu şehrin has Kalabak suyu kullanılıyor. Öyle; tatlandırıcı, katkı maddesi veya mısır şurubu glikoz veya genetiğiyle oynanmış mısır bu mekana asla girmiyor. 60 sene önce ne kullanılıyorsa aynen sürdürmeleri, bu doğal bozayı, aynı lezzetiyle müşterilerinin daha çok tercih etmesini ve hatta önünde uzunca kuyruklar oluşmasını sağlıyor.

Bir Eskişehir klasiğidir kış günlerinde boza içmek. Eskişehir'de bozanın en güzeli de Köprübaşında bulunan Karakedi Bozacısında yapılır.
Bir Eskişehir klasiğidir kış günlerinde boza içmek. Eskişehir’de bozanın en güzeli de Köprübaşında bulunan Karakedi Bozacısında yapılır.

Bir Eskişehir klasiğidir kış günlerinde boza içmek. Eskişehir’de bozanın en güzeli de Köprübaşında bulunan Karakedi Bozacısında yapılır.

Eskişehir merkezde sıcak sular (çarşı) Değirmen Sokak’ta 5/B. Ayrıca Yediler yolunda ve Köprübaşı caddesinde birer şubesi daha var. TEL:0222 231 1231

Boza Nasıl Yapılıyor

Bozanın yapılışı elbette yöreye göre  değişebiliyor. Türkiye’de genelde darıdan yapılan boza, o yörenin başlıca ürününe göre mısır, arpa, kara buğday, bulgur, bazen de pirinç ve ekmekten mayalandırılarak da yapılıyor.

Bir Eskişehir Efsanesi Asırlık Lezzet KARAKEDİ BOZACISI
Bir Eskişehir Efsanesi Asırlık Lezzet KARAKEDİ BOZACISI

Su ve şeker ayrıca mamul mayalı boza ilavesi ile kaynatılmış soğumuş tahıl lapası belli bir kıvamda mayalandırılmaya bırakılıyor. Belli bir sıcaklıkta bekletilen boza içindeki canlı bakterileri harekete geçiriyor. Sıcaklığa bağlı olarak süre uzadıkça mayalanma da hızlanıyor ve ekşimesi de artıyor. Onun için muhafaza şartları çok önemli. Bakterilerin fermantasyonu devam eden bu bozanın çok hızlı tüketilmesi gerekiyor. Bozanın bünyesinde tüm B vitaminleri kompleks olarak mevcut. Bunun yanında laktik asit de bulunmakta.

Video: Merlin Mutfakta‘nın anlatımıyla Eskişehir yerel lezzetleri

Bozaaaa
Bozaaaa

Bozanın Faydaları Nelerdir?

Soğuk havalarda ısınmak için başvurulan en temel yöntemlerden biri sıcak içecekler. Özellikle kış aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alan salep ve bitki çaylarının yanı sıra boza da önemli kış içecekleri arasında yer alıyor. Boza bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek kanser gibi ciddi hastalıklar başta olmak üzere pek çok rahatsızlığın önüne geçilmesinde rol oynuyor.

Bozanın içeriğinde neler var? Karakedi Bozacısı Muhteviyatı

Bozanın Muhteviyatı
Bozanın içeriğinde neler var?

Boza, ilk ortaya çıkışı binlerce yıl öncesine dayanan geleneksel bir Türk içeceğidir. Darı irmiği, su ve şekerden üretilen bu içecek, genellikle kışın tercih edilir. İnsan vücudu havalar soğudukça metabolizmayı koruma altına almak ister.

Enerji harcaması azalır ve gıdalardan alınan enerjiyle vücut ısısı korunmaya çalışılır. Ortaya çıkan bu enerji ihtiyacından dolayı, özellikle kışın yoğun karbonhidrat içerikli, yüksek kalorili, tatlı ve şekerli gıdalara düşkünlük artar.

Kısa kısa bozanın faydaları:

  • Enerji verir.
  • Hazmı kolaylaştırır.
  • Emziren kadınlarda süt yapıcı özelliği vardır.
  • Vitamin kaynağı bol olduğundan sporculara tavsiye edilir.
  • Probiyotik özelliği vardır.
  • Kilo almak isteyenlerin iştahını açar.
  • Zihin açıcı özelliği vardır.
  • Öksürüğü yok eder.
  • Sinirleri dinlendirici etkisi vardır.

Yeni bir yazıda buluşmak dileğiyle, esen kalın…

Kaynaklar 
Fotoğraf : RAYLARIN GÜLEN YÜZÜ: HOSTESLER
İçerik : ESKİŞEHİR’İN GELENEKSEL TADI KARAKEDİ BOZACISI