İşletmenizin Reklamı Burada Olabilir

Ana Sayfa Blog

Gölcük Taksi Durakları Telefon Numaraları

0
gölcük kocaeli taksi durakları
gölcük kocaeli taksi durakları telefon numaraları

Merhabalar, bu yazımızda sizlere Gölcük ilçemizde bulunan taksi durakları telefon numaralarını paylaşıyoruz.

Gölcük Taksi Durakları Telefonları

Bizim Taksi Durağı
Merkez Mah. 19 Mayıs Cad. 38 Gölcük, Kocaeli
02624131390

Hastane Taksi Durağı
Çiftlik Mah. Hastane Cad. İhsaniye, Gölcük, Kocaeli
02624355390

Emek Taksi Durağı
Dumlupınar Mah. Atatürk Blv. Gölcük, Kocaeli
02624145609

Deniz Taksi
Merkez Mah. Mareşal Fevzi Çakmak Cad. 2 Gölcük, Kocaeli
02624125000

Belsa Taksi Durağı
Merkez Mah. Preveze Cad. Gölcük, Kocaeli
02624121777

Çınar Taksi Durağı
Yalı Mah. Dere Sok. Değirmendere, Gölcük, Kocaeli
02624263080

Huzur Taksi Durağı
Merkez Mah. Amiral Sağlam Cad. Gölcük, Kocaeli
02624141058

Saray Taksi Durağı
Merkez Mah. Amiral Sağlam Cad. Gölcük, Kocaeli
02624131690

Şirin Taksi Durağı
Şirinköy Mah. Ali Fuat Paşa Cad. 2 Gölcük, Kocaeli
02624221282

İhsaniye Merkez Taksi Durağı
Merkez Mah. Zorlu Cad. İhsaniye, Gölcük, Kocaeli
02624356262

Kolaylı Taksi
Donanma Mah. Donanma Cad. Gölcük, Kocaeli
02624149219

İzmit Taksi Durakları Telefon Numaraları

At Sırtında Yuvacık Turu

0
marangoz bahçe kafe, atlı spor kulübü
Yuvacık Atlı Spor, At üzerinde yuvacık turu

At sırtında Yuvacık’ın muhteşem doğasını keşfetmek ister misiniz? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. Kıymetli okurlar Yuvacık bölgesinin önemli kahvaltı mekanlarından birisi olan Marangoz Bahçe Kafe‘nin, Marangoz Atlı Spor Kulübü adıyla kurduğu yeni bir girişim vasıtasıyla bu hizmet sunulmakta.

Doğrusu bu konuda, bir sosyal medya veya bir web sayfasında detaylı bilgi sunulmuş değil. Ama at üzerinde Yuvacık turu yapmak, bölgeyi bir de at sırtında keşfetmek isterim derseniz en azından sizlere böyle bir hizmetin varlığından ve nerede olduğundan bahsetmiş olmak isteriz.

Yuvacık – Atlı Safari Turu

Bir haftasonu sevdiklerinizle birlikte Yuvacık’ta farklı bir etkinlik yapmak, hoş vakit geçirmek isterseniz Marangoz Bahçe Kafe’ye telefon ile ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Marangoz Bahçe Kafe tarafından hayata geçirilen proje adından çokça söz ettirecek gibi görünüyor.

Yuvacık Atlı Safari Fiyatları

Yuvacık Atlı Spor, At üzerinde yuvacık turu
Yuvacık Atlı Spor, At üzerinde yuvacık turu
At üzerinde Yuvacık'ı turlamak istermisiniz
At üzerinde Yuvacık’ı turlamak istermisiniz

Bir Günde Bursa Kültür Turu

0
Bursa'da Gezilecek Yerler Listesi
Bursa'da Gezilecek Yerler Listesi

Bursa, İzmit’e en yakın şehirler arasında. Özellikle yeni İzmir otobanı ile çok kısa sürede ulaşabildiğimiz kadim şehir. Hem doğası hem tarihi kültürel mirası ile ülkemizin en çok turist alan şehirleri arasında.

Buradan hareketle Bursa’da bir günde gezebileceğiz altı gezi noktası hakkında bilgiler veriyoruz bu yazımızda.

Temel Bursa turu olarak adlandırılan bu kültür turunda Bursa’nın doğusunda bulunan 700 yıllık Osmanlı Köyü Cumalıkızık’ın otantik sokaklarından başladığınız tarih yolculuğu; Bursa’da en fazla ziyaret edilen manevi değer olan Emirsultan Hz.’nin külliyesi, ardından duraklama döneminden sonra ortaya konulan bir şaheser niteliğindeki Yeşil Külliyesi ile devam eder.

Bursa kalesinde yer alan Tophane mevkiini gezdikten sonra Osmanlı’nın ilk Ulucami’si ve en büyük camisi Bursa Ulucami’sini ziyaret edip günü Uludağ yolundaki İnkaya Köyü içinde yer alan Türkiye’nin en büyük ağacı Ulu Çınar’ın devasa kolları altında çay içerek tamamlayabilirsiniz.

Bursa’da Bir Günde Gezilebilecek Yerler

1 Cumalıkızık Köyü

2 Emir Sultan Külliyesi

3 Yeşil (I. Mehmed) Külliyesi

4 Ulucami

5 Tophane Meydanı

6 Tarihi İnkaya Çınarı

Şimdi gezilecek yerler hakkında detaylı bilgilere geçelim. Sizler de görüş önerilerinizi yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Cumalıkızık Köyü

Cumalıkızık, Bursa’nın doğusunda, Bursa-Ankara karayolunun 12. km’sinde Uludağ’ın kuzeyinde yer alan erken dönem Osmanlı Vakıf köyüdür.

Kızık” ismi 11. yüzyılda Divan-ı Lugat-it Türk’te Anadolu ve Kuzey Suriye’deki “kızık” ismindeki Türkmen yerleşimlerini anlatan bir kelime olarak geçmektedir.

Bursa’daki Kızık Köyleri’nin 1300’lerin başında kurulduğu düşünülmektedir. Bunlar arasında en otantik ve en iyi muhafaza edilen köy olan Cumalıkızık, aynı zamanda orduya güvenli bir hinterlant oluşturmak amacıyla kullanılan bir Osmanlı stratejisi olan önce kırsal bölgenin, daha sonra kentlerin fethedilmesi stratejisini de yansıtmaktadır. Köy bir Vakıf Köyü’dür – bu da kalıcı olarak bir kamu kurumuna (külliyeye) ait olduğu, diğer külliyelerin ve yeni kentin yapımı için gelir oluşturma amacını taşıdığı anlamına gelir. Köyün oluşturulması, bir başkent olarak Bursa’nın kurulmasının bir parçası niteliğindedir.

Cumalıkızık Bursa – Gezilecek yerler

17. Yüzyılda kayıtlarda Ortakızık Köyü, Cumalıkızık veya Camilikızık olarak yer almıştır. Bulunduğu alanda diğer altı Kızık (Derekızık, Hamamlıkızık, Değirmenlikızık, Fidyekızık, günümüzde mevcut olmayan Bayındırkızık ve Dalkızık) arasında, minberi bulunan ve Cuma Namazlarının kılınabildiği camisi olması nedeniyle bu adla ifade edildiği düşünülmektedir.

Köyün kendisi, yapısı, ortamı ve evleri orijinal planlarını ve yapım tekniklerini muhafaza etmiştir; ve köyün bütünü Erken Osmanlı Dönemi’ne en yakın “hava”yı yaratmaktadır. Köyün etrafındaki arazi, ilk başlarda olduğu gibi hala tarım ve ormancılık için kullanılmaktadır.

2014 yılında UNESCO Dünya Mirası olarak ilan edilen  alan içerisinde yer almaktadır.

Emir Sultan Külliyesi

Yıldırım Bayezid’in kızı ve Emir Sultan Hazretleri’nin eşi olan Fatma Hundi Hatun tarafından Emir Sultan adına inşa ettirilmiştir.

Yıldırım Bayezid’in kızı ve Emir Sultan Hazretleri’nin eşi olan Fatma Hundi Hatun tarafından Emir Sultan adına inşa ettirilmiştir. Külliye;  erguvan ağacı çiçek açtığında Emir Sultan’ın etrafında toplanan dervişlerin, Emir Sultan’ın vefatından sonra da toplandığı yer olmuştur. Külliyenin hamamı günümüzde el sanatları atölyesi olarak kullanılmaktadır.

EMİR SULTAN CAMİ

Yıldırım Bayezid’in kızı ve Emir Sultan’ın eşi Hundi Hatun tarafından 15. yüzyılda inşa ettirilmiştir. Emir Sultan adına yaptırılan cami, Bursa camileri arasında en büyük kubbeye sahip olandır. 1795 ve 1855 depremlerinde hasar görmüş tekrar onarıldığında zemin yükseltildiği için temelleri aşağıda kalmıştır. Oldukça geniş bir avlusu olan Emir Sultan Camii, ziyarete gelenleri ilk olarak bu geniş avluda karşılamaktadır. Caminin duvarlarında çok sayıda kuş yuvası bulunmaktadır.

EMİR SULTAN CAMİ
EMİR SULTAN TÜRBESİ

Yıldırım Bayezid, Çelebi Mehmed ve II. Murad dönemlerinde yaşamış, hem devlet erkânı hem de halk tarafından manevi anlamda saygı ile kabul görmüş bir Allah dostu olan Emir Sultan’ın türbesi inanç turizmi açısından Bursa’da en fazla ziyaret edilen yerdir. Türbenin olduğu Emir Sultan mahallesinde Emir Sultan’a hürmet olarak asırlardan beri ramazan davulu çalınmaz. Asıl adı Muhammed Şemseddin olan ve Buhara kökenli Emir Sultan; Hz. Peygamber soyundan geldiği için Emir, gönüllere taht kurduğu ve sultan damadı olduğu için Sultan sıfatı ile anılır.

Yeşil (I. Mehmed) Külliyesi

Bursa Yeşil Türbe – Gezilecek yerler

Sultan I. Mehmed (Çelebi) tarafından 1419 yılında yaptırılan külliye, Ankara Savaşı’nda (28 Temmuz 1402) Timur karşısında alınan mağlubiyetin ardından, Osmanlı hâkimiyetinin yeniden doğuşunu sembolize etmektedir. Külliye; cami, medrese,han, türbe, hamam ve imaretten oluşmaktadır. Türbenin içinde Çelebi Sultan Mehmed’in, oğulları ve kızlarının ve dadısının sandukaları bulunur.

Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Yeşil Camii için:”Bu cami letafeti ve güzelliği yönüyle öyle bir camidir ki, yeryüzünde bunun gibi bir bina yapılmamıştır” der. 

Bursa Yeşil Türbe, muhteşem mimarisi

Caminin mihrabı, mahfili döneminin İznik çinileriyle kaplanmış olup, olağanüstü bir süslemeye sahiptir. Çiniler %80 oranında kuvars, diğer bir deyişle yarı değerli maden taşları içermektedir. Külliyenin yapıları öncelikle mimarı Hacı İvaz Paşa başta olmak üzere, Bursalı Nakkaş Ali İbn İlyas Ali, çini ustası Mecnun Mehmed, tahta oymacısı Tebrizli Hacı Ali ve kiremitçi Pir Mehmed Çelebi gibi sanatkârların olağanüstü gayretleriyle oluşturulmuştur.

Yapıdaki süsleme elemanlarında sanatçı imzalarına yer verilmesi yapının banisi Sultanın sanata ve sanatçıya verdiği değeri de göstermektedir.  

Külliye içindeki yapılar ve süslemeleri araştırmacı ve sanatçıların tarih boyunca ilgisini çekmiş, onların farkındalığı Bursa’nın tanınırlığını arttırmıştır. Bursa Valisi Ahmet Vefik Paşa tarafından 1864-67 yılları arasında Bursa’ya davet edilen Fransız mimar Leon Parvillé, Yeşil Cami’nin cephe, iç mekân, taş işçiliği ve çini süslemelerini detaylı biçimde çizerek günümüze yapıyı tanıtıcı önemli belgeler bırakmıştır.  

İlk Türk arkeoloğu kabul edilen, müzeci ve ressam Osman Hamdi Bey (1842-1910) Türk resminde figürlü kompozisyon kullanan ilk ressam olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) ve İstanbul Arkeoloji Müzesi kurucusu olan Osman Hamdi Bey’in en tanınmış eserlerinden biri olan “Kaplumbağa Terbiyecisi”(1906) tablosundaki figür, mekân olarak Bursa Yeşil Cami’nin üst katındaki odada gösterilmiştir.

İki Müzisyen Kız (1880), Yeşil Türbe’de Dua (1882) adlı tablolarında da çiniler gerçekçi görünüşleriyle dikkat çekmektedir. Ressamın tablolarına konu olan Yeşil Cami ve Türbe çinileri günümüzde de aynı etkilerini sürdürmektedir. 

Fatih Sultan Mehmed döneminde, 1480 yılında Türbedar Köse Ali Paşa (Sofu Bedreddin) tarafından tek hamam tipolojisinde yaptırılan ve kapısı üzerindeki kitabesinde devrengeç suyu kullanıldığı yazılı olan hamam’ın çapraz karşısında Sultaniye Medresesi ismi ile zamanın en saygın medreselerinden biri olan Yeşil Medrese ise Türk İslam Eserleri Müzesi olarak faaliyet göstermektedir. İmarethane aynı işlevini korumaktadır.

2014 yılında UNESCO Dünya Mirası olarak ilan edilen  alan içerisinde yer almaktadır.

Ulucami

Ulu Cami

Ulu Cami, Yıldırım Bayezid tarafından 1396-1399 yılları arasında yaptırılmıştır. Yıldırım Bayezid 1396 Niğbolu zaferi sonrasında Bursa’da 20 adet mescit yaptırmak istemiş ancak dönemin önemli âlimlerinden olan damadı Emir Sultan’ın önerisiyle 20 kubbeli Ulu Cami’yi yaptırmıştır. Mimarı kesin olarak bilinmemekle birlikte bazı kaynaklarda Ali Neccar ismi üzerinde durulmaktadır.

Osmanlı mimarisinde, çok kubbeli cami formunun en büyük örneği olmuştur. Ulu Cami, İslam dinindeki kutsal mekânlar içinde, dönemin âlimleri tarafından 5. makam (Mekke, Medine, Kudüs ve Şam’dan sonra) olarak kabul edilmektedir. Dikdörtgen planlı olan Ulu Cami ’nin doğu, batı ve kuzey cephelerinde üç kapısı bulunmaktadır. Kuzey cephesindeki taç kapısı diğerlerine göre daha görkemli olup mermerden yapılmıştır.

Cami, kalın beden duvarları ile 12 adet kare planlı yığma fil ayaklarını birbirine bağlayan kemerler ve pandantiflere oturan 11 metre çapındaki yirmi adet kubbe ile örtülüdür. Caminin orta kısmındaki kubbenin üstü camlı olup, altında 16 köşeli büyük bir şadırvan bulunmaktadır.

Cami’nin içinde bulunan ve bazıları Abdülfettah Efendi, Kazasker Mustafa İzzet Efendi, Sami Efendi, Şefik Efendi gibi meşhur hattatlara ait olan 129 adet yazı, hat sanatının özgün örnekleri olarak gösterilmektedir. Fil ayakların her yüzünde celî sülüs ve kûfî hatlarla Esmâü’l-Hüsnâdan örnekler yazılmıştır. Ayrıca camide Sultan II. Mahmud’a ait bir levha da bulunmaktadır.

Ulu camii bursa

Caminin kündekârî tekniğinde, çivi veya bir başka bağlayıcı kullanmadan, birbirine geçme parçalardan oluşan minberi bir sanat eseri niteliğinde olup, Hacı Muhammed bin Abdülaziz bin İbnü’d-Devâkî tarafından yapılmıştır. Minberin doğu yüzünde güneş sistemi, batı yüzünde ise Samanyolu galaksisi tasvir edilmiştir. Ayrıca minberin kapısı üzerinde bulunan kitabede, Yıldırım Bayezid’in emriyle caminin H.802 (1399) yılında tamamlandığı belirtilmektedir.

Cami’nin kuzey cephesinin köşelerinde, kaidesi mermerden, gövdeleri tuğladan örülmüş birer minaresi vardır.

Tophane Meydanı

Osmangazi türbesi – bursa

İsmini geçmişte ramazan aylarında iftar ve sahur vaktini haber vermek amacıyla patlatılan toplardan alan Tophane Meydanı’nda tarihi savaş toplarının yanı sıra, saat kulesi, Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri, seyir terası, Kurtuluş Savaşı Şehitliği, asırlık çınar ağaçları ve çay bahçeleri yer alır.

Tarihte Bursa’nın kurulduğu yer olan meydan, 1855 depremine kadar Bursa Sarayı’na da ev sahipliği yapmaktaydı. Bursa’nın en güzel seyir teraslarına sahip olan Tophane Meydanı’ndan dilerseniz Bursa Ovası’nı dilerseniz bir kahve eşliğinde Uludağ manzarasını ve Hanlar Bölgesi’ni seyredebilirsiniz.

Tophane Bursa

Tarihi İnkaya Çınarı

Bursa’nın dört bir tarafı asırlara meydan okuyan anıt ağaçlarla doludur. Bu ağaçlardan en bilineni, Çekirge semtine 4 km uzaklıkta ve Uludağ Yolu üzerinde bulunan İnkaya Köyü’ndeki 600 yılı aşkın yaşı ile İnkaya (Ulu) Çınarı’dır.

İnkaya Çınarının gölgesinde – Bursa gezilecek yerler

Fiziksel olarak Türkiye’nin en büyük ağacı olan bu Çınar’ın Çapı 3 metre, çevresi 10 metre, yüksekliği 37 metredir. 13 ana dalı vardır ve dallarının her biri ağaç gövdesi kalınlığındadır.

kaynak : bursa.com.tr

Gölyazı Gezi Rehberi için tıklayın..

Kocaeli Atatürk Redif Ve Etnografya Müzesi

0
KOCAELİ ATATÜRK, REDİF VE ETNOGRAFYA MÜZE
KOCAELİ ATATÜRK, REDİF VE ETNOGRAFYA MÜZE

Kıymetli okurlar bu yazımızda sizlere tarihi kültürel değeri olan bir mekan hakkında bilgiler vereceğiz. Atatürk Redif Ve Etnografya Müzesi nerede, nasıl gidilir, içinde neler var gibi sorularınıza bu yazımızda cevaplar bulabileceksiniz.

KOCAELİ ATATÜRK, REDİF VE ETNOGRAFYA MÜZEMİZ YENİ TEŞHİRİYLE ZİYARETE HAZIR

Redif Teşkilatının birinci merkezi İzmit’tir. İzmit Redif Daire’sinin ilk olarak İzmit Mutasarrıfı Hasan Paşa Tarafından Sultan Abdülaziz Dönemi’nde (1861-1876) Kasr-ı Humayun ile birlikte yaptırıldığı belirtilir. Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nde H.17 Ra 1304/M.

Kocaeli Atatürk Redif Ve Etnografya Müzesi
Kocaeli Atatürk Redif Ve Etnografya Müzesi

13 Aralık 1886 tarihli belgede İzmir’teki askeri depoda meydana gelen yangında depo ve bitişiğindeki evin yandığı ifade edilmektedir. H. 13 S. 1307/M. 8 Ekim 1889 tarihli belgede ise , inşa edilen yeni depo , cephanelik ve askerlik dairesinin resmi açılışlarının yapılması istenmektedir. Yapının kitabesi de H. 1307/M. 1889-1890 tarihlidir.

Yapının mimarı bilinmemektedir. Eski kent haritalarında işaretlenen ve Yıldız Fotoğraf Albümleri’ndeki fotoğrafında görülen yapının gerisindeki depo ve cephanelik, günümüzde mevcut değildir. Yapı 1999 depremine kadar 15. Kolordu Komutanlığı’nca Askeri Mahkeme binası olarak kullanılmıştır.

Depremde büyük hasar gören binanın restorasyonu 2011 yılında sonlanmış ve 2012 yılında Atatürk ve Redif Müzesi olarak ziyarete açılmıştı. 2020 yılında yapısal sorunları ve teşhir vitrinlerindeki sorunlarından dolayı  2020 yılında restorasyon ve teşhir-tanzim çalışmaları nedeniyle tekrardan geçici süreliğine ziyarete kapatılmıştı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Kocaeli’nde katıldığı 10. Açılış Töreni kapsamında 06.08.2020 tarihinde tekrardan ziyarete açılmıştır.

Mimari ve Bezeme Özellikleri:

Avlu duvarlarıyla çevrili kagir sistemde inşa edilen yapı, doğu-batı doğrultusunda dikdörtgen planlıdır. Yapının tek katlı yan kanatları, Cumhuriyet Dönemi’nde iki kata çıkarılmıştır. Giriş sahanlığının önünde, dilimli gövdeli kompozit başlıklı dört sütun yer alır.

Kocaeli Atatürk Redif Ve Etnografya Müzesi
Kocaeli Atatürk Redif Ve Etnografya Müzesi

Girişin üzerindeki çıkma, alttaki sütunlara oturmaktadır. Çıkmanın caddeye bakan duvarlarına alttaki açıklıklarla aynı hizada dikdörtgen açıklıklı pencereler yerleştirilmiştir. Cephede dışa taşkın giriş aksı, üstte Osmanlı armalı dikdörtgen kitabeyle dikeyde de vurgulanmıştır.

Giriş aksının bir kademe gerisindeki duvarlarda, her katta aynı eksende, dikdörtgen açıklıklı iki pencere sıralanmaktadır. Yapıyı çevreleyen avlu duvarları kuzeyde , yapıya giriş hizasında ,yarın daire şeklindedir. Bu kısmın ortasında avluya giriş kapısı yer almaktadır.

Orijinalinde lentonun ön yüzündeki Osmanlıca Daire-i Askeriye yazısı ile Osmanlı arması, bugün mevcut değildir. Avluya giren diğer kapı güneydoğudadır.

19. Yüzyılın sonuna tarihli İzmit Redif Dairesi, kitlesel tasarımı ve sade cephe düzenlemesi dışında, Neo-Klasik sütun başlıkları ,parapetli üst örtüsü, Osmanlı armalı kitabeleri ile bu yıllarda inşa edilen kamu yapılarında tercih edilen Ampir üslubun tipik bir örneğini teşkil etmektedir. Yapının iç mekanındaki tavan bezemeleri de 19. Yüzyılın beğenisini taşımaktadır.

Müzede Sergilenen Eserler

 • 19. yüzyıl Hereke halısının en seçkin örneği,
 • Geleneksel halı dokuma kültürüne ait eserler,
 • Milli mücadele döneminin ölümsüzleşen kahramanları Kara Fatma, İpsiz Recep ve Yahya Kaptan’a ait bilgiler,
 • Haziran 1921’de şehit düşen milli mücadelede kahramanının fotoğraf ve isimleri, 
 • Redif askerini temsil eden silikon heykel, Redif teşkilatına ait bilgi, belge ve eşyalar,
 • Osmanlı dönemi silahlar,
 • Osmanlı’nın seçkin etnografik kültürüne ait saat, şamdan, hamam eşyaları, mutfak ve kahve gereçleri, çeşitli tekstil eserler, kadın ve erkek kıyafetleri,
 • Günümüze kadar Kocaeli’nde tespit edilen en eski Osmanlı Mezar taşı (1493),
 • Atatürk’ün Askeri üniformasıyla 1923 tarihinde İzmit’e geldiği anı temsil eden silikon heykeli,
 • Kocaeli’nin somut olmayan kültürle mirasına ait bilgilerin yanı sıra Kandıra bezi, Karamürsel Sepeti, Kandıra Sandığı ve Nüzhetiye bez bebeği gibi Kocaeli’nin geleneksel el sanatlarına ait örnekler,
 • Kocaeli’yle özdeşleşmiş bir tür tel helva olan pişmaniyenin hikayesi vb konular çağdaş müzecilik kapsamında ziyaretçilerimizin beğenisine sunulmuştur.  

Kocaeli Av Köşkü Saray Müzesi

0
Av Köşkü Saray Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım
Av Köşkü Saray Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Merhaba, bu yazımızda sizlere tarihi bir mekan hakkında bilgiler vereceğiz. Av Köşkü saray müzesi, nerede, nasıl gidilir, giriş ücretli mi gibi sorularınıza da cevaplar vereceğiz.

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde bulunan ünlü İzmit Saat Kulesinin hemen yanında bulunan Kocaeli Av Köşkü Saray Müzesi, İzmit Arkeoloji ve Etnografya müzelerine çok yakındır. Etrafı kırmızı, pembe ve beyaz güllerle ve asırlık ağaçlarla çevrilidir. Bu güzel yer yapı devrin padişahının kullanımı için özel olarak inşa edilmiştir.

kocaeli av köşkü
Kasr-ı Hümayun, İzmit’in merkezinde müştemilatı ile birlikte geniş bir alanda yer alır. İlk kez IV. Murat döneminde ahşap temeller üzerine inşa edilmiştir.

İlk olarak ahşaptan yapılan bu Saray depremle yıkılmıştır. Daha sonra Sultan Abdulaziz döneminde Mimarı Amira Korbat BALYAN olarak geçer. Bu yapının en önemli özelliği ise İstanbul dışında yapılan tek Saraydır.

İzmit’in tarihini anlatan ve görülmeye değer bir yer olan Av Köşkü Saray Müzesi şehrin turistik yerlerinden bir tanesidir. Kırmızı halılarla donatılmış olan müzeye ilk girişte normal şartlarda Atatürk Müzesinde bulunan fakat Restorasyon çalışmalarından dolayı Atatürk’ün şahsi eşyaları; baston, terlik, teşbih, ayakkabı, eldiven, çatal, bıçak, fincan, takım elbise ve piposu bu müzede bulunmaktadır.

izmit av köşkü
Atatürk Odası, Mustafa Kemal Atatürk’ün Savarona Gemisine ait eşyalarından böbrek şeklinde sehpa ve telefonu bulunur

İki katlı olan bu Sarayın içerisinde tarihin bütün kalıntıları yapısı bozulmadan sergilenmeye devam etmektedir. 17 Ağustos 1999 yılında Marmara depreminde ağır bir hasar gören Av Köşkü Saray Müzesi, 2005 yılında il özel idaresi tarafından 2005 yılında onarılmaya başlanmış ve 2007 yılında biten onarımla birlikte, tekrar halkın hizmetine sunulmuştur.

Kocaeli Av Köşkü Saray Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Haftanın yedi günü yirmi dört saat açık ve açılış – kapanış saatleri, yaz – kış sezonu olarak değişmektedir. Nisan ve Ekim ayları arası yaz saati uygulanmaktadır.

Açılış saati 09.00, kapanış saati 19.00 olarak belirlenmiştir. Kasım – Mart ayları arasında ise kış saati uygulaması yapılmaktadır. Açılış saati 09.00 ve kapanış saati 17.00 olarak belirlenmiştir. Yaz kış yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Av Köşkü Saray Müzesi Kocaeli merkeze yakınlığından dolayı konaklama sorunu bulunmayan bir bölgededir.

Av Köşkü Saray Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım
Av Köşkü Saray Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Uzak bir mesafeden göze çarpan bu güzel tarihi yere girişler yapılırken, güvenlik araması yapılmaktadır. İçeride fotoğraf çekilmesi yasak olduğu için telefonların girişte emanete bırakılması istenmektedir.

Giriş ücreti 12,5 TL olan gelen bu para ile müzenin çevre düzenlemesi ve tamir gerektiren kısımlarının yaptırılması gibi işlere kullanılmaktadır. Müzenin güncel ziyaret saatleri ve giriş ücretleri için muze.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sarayın Mimarı Balyan Kardeşlerden Amira Karabet Balyan!dır. Kasr-ı Humayun en önemli özelliği İstanbul dışında yapılan tek saray olmasıdır.
Sarayın Mimarı Balyan Kardeşlerden Amira Karabet Balyan!dır. Kasr-ı Humayun en önemli özelliği İstanbul dışında yapılan tek saray olmasıdır.

Av Köşkü Saray Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Büyük bir hayranlık duyulması gereken bu Saray, Kocaeli merkeze yaklaşık 2 km bir mesafededir. Herhangi bir otobüsle, beş dakikalık bir mesafededir. Merkezden geçen 127 numaralı otobüsleri tercihe edebilirsiniz. Bu otobüsler Müze’nin çok yakınında indirmektedir. Kocaeli Belediyesinin başlatmış olduğu sokaklarda kiralık bisikletlerle (kobis) yaklaşık olarak 10 dakikalık bir zaman içerisinde gidilebilmektedir.

Gölcük Ali Vasfi İzmidî Hüsn-i Hat Müzesi

0

Kıymetli İzmit Gezi Rehberi okurları, bu yazımızda sizlere Gölcük ilçemiz Örcün Köyünde bulunan bir hüsn-i hat eserleri müzesinden yani Ali Vasfi İzmidî Hüsn-i Hat Müzesinden bahsedecek, bu güzide mekan hakkında bilgiler vereceğiz.

Gölcük Ali Vasfi İzmidî Hüsn-i Hat Müzesi

Eğer hat sanatı veya görsel sanatlara ilginiz varsa bu mekanı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca bu müzenin yanında Gölcük gezilecek yerler listesinin başında yer alan Sultan Baba Türbesi‘ni de gezebilir ve sonrasında Örcün’ün önemli kahvaltı mekanlarından birisi olan Bahçe Patara‘da bir çay-kahve molası verebilirsiniz.

Bahçe Patara Gölcük Örcün Köyü Kahvaltı Mekanı

GÖLCÜK’E MÜSTESNA BİR SANAT MÜZESİ

Gölcük Belediyesi, tarihi ve kültürel değerlerimizi genç kuşaklara aktarmak ve ilçe turizmine önemli katkılar sağlamak hedefiyle, Örcün’de 15. yüzyıla tarihlenen ve 1999 depreminde büyük hasar gören tarihî hamamı aslına uygun olarak restore etti.

Tarihi Örcün Hamamının restorasyon, hat müzesine dönüşmeden önceki hali

Restorasyon sonrasında tarihi hamama farklı bir anlam kazandırmak ve gelecek kuşaklara hat sanatını aktarmak ve sevdirmek amacıyla hamam,
Ali Vasfi İzmidî Hüsn-i Hat Müzesi’ne dönüştürüldü. 

KOCAELİ VALİSİ SEDDAR YAVUZ’UN DESTEĞİ BÜYÜK

Seddar Yavuz – Kocaeli Valisi

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer; “Millî ve mânevi değerlerimize verdiği önemin somut bir nişanesi olarak; Örcün Sultan Baba Türbesi yanındaki Osmanlı Döneminden kalan ecdat yadigarı tarihî hamamın aslına uygun olarak yeniden ihyâsı ve Hattat Ali Vasfi Efendi Hüsn-i Hat Müzesi olarak faaliyet göstermesini sağlayan, bu projeye destek olan ve katkıda bulunan Kocaeli Valisi Sayın Seddar Yavuz’a ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Vali Seddar YAVUZ

MÜZEDE 170 HÜSN-İ HAT ESERİ BULUNUYOR

Ali Vasfi İzmidî Hüsn-i Hat Müzesi ile ilgili de bilgi veren Başkan Sezer; Müzemizin içeriği öncelikle hüsn-i hat sanatının tarihsel gelişimi ile başlıyor. Müze; ziyaretçilerini, Emeviler ve Abbasiler dönemi kufi yazı örnekleriyle karşılıyor. Devamında ise; Osmanlı dönemi izleriyle ve özgün istifler ile müzenin sanat yolculuğu devam ediyor. En son bölümde, ebru sanatı örnekleri ve Hattat Ali Vasfi İzmidî Efendi’nin yaşam alanı sanatseverlerle buluşuyor.

Müzede toplam 170 eser bulunmaktadır.

Müzede; Kufi, Makıli-kufi, Sülüs, Celi Sülüs, Nesih, Ta’lik, Celi Talik, Rik’a, Divani, Celi Divani, Şikeste Talik ve Muhakkak yazı çeşitleri ile 130 ‘ü hüsn-i hat, 40’ı ebru ve minyatür olmak üzere toplam 170 eser mevcut.

Müzede ayrıca Osmanlı Devleti’nin sekizinci padişahı 2. Bayezid döneminden kalma, külçe bakırın levha haline getirilip perçinlemesi ile yapılmış kazan da bulunuyor. Müzenin hazırlanmasında; 74 hattat, 13 müzehhip, 34 ebru sanatçısı, 1 naht, 1 kat’ı, 1 yaprak oymacı, 1 çinici olmak üzere toplam da 134 kişi katkıda bulundu” dedi.

ALİ VASFİ İZMİDÎ KİMDİR?

Ali Vasfi Efendi 19. yüzyılda İzmit’te yaşamış bir hattattır. Hicri 1307 (miladi 1890) yılında vefat eden Ali Vasfi Efendi’nin mezarı lzmit Bağçeşme Namazgah Şehitliği’nde bulunmaktadır.

ALİ VASFİ İZMİDÎ KİMDİR?

Ali Vasfi Efendi’nin Hüseyin Paşa Camii ve Orhan Camii hazirelerinde 1304 (1887) tarihli iki adet mezar taşında imzası bulunmaktadır. 1305 (1888) tarihli Kandıra Sultan Orhan Cami kitabesi ve Gölcük Örcün’de bulunan Hacı Mehmedin Çeşmesi’nin 1301 (1883) tarihli kitabeleri de Hattat Ali Vasfi Efendi’nin imzasını taşımaktadır.

Örcün Köyü Hat Müzesi ve çevresinden genel bir görüntü

İzmit Taksi Durakları – Telefon Numaraları

0
İzmit Taksi Durakları
İzmit Taksi Durakları

Kıymetli okurlar, bu yazımızda İzmit merkezde bulunan taksi durakları adres ve telefon numaralarına ulaşabilirsiniz.

Taksi Durakları

Adliye TaksiKarabaş Mah. Hafız Binbaşı Cad. Kocaeli Adliye Sarayı Yanı324 40 16
Atakan TaksiKarabaş Mah. Cengiz Topel Cad. Sanat Okulu Karşısı321 17 01
Avcılar TaksiÇukurbağ Mah. Küçük Hamam Sok. İnönü Cad. Girişi321 37 70
Bağdat TaksiKadıköy Mah. Bağdat Cad.321 10 56
Bağyolu Çiçek TaksiYeni Mah. İstiklal Cad. No:3226 54 90
Barış TaksiMustafa Kemal Bulvarı Kanal Yanı322 76 70
Başaran TaksiBekirdere Mah. Turan Güneş Cad. Polis Karakolu Yanı321 61 28
Belsa Taksiİstiklal Cad. Belsa Plaza Önü321 46 47 – 325 55 04
Birlik TaksiŞahabettin Bilgisu Cad. Halkevi Yanı321 18 54
Bozkurt Taksi28 Haziran Mah. Eski İst. Yolu Cad.321 88 40
Bulvar TaksiKadıköy Mah. Atatürk Bulvarı Anıtpark Yanı322 03 94
Carrefour TaksiKörfez Mah. Oramiral Salim Dervişoğlu Cad. Carrefour Alışveriş Merk.335 19 61
Çınarlı TaksiCedit Mah. Musa Kazım Cad. İnönü Cad. Girişi321 63 15 – 322 43 29
Deniz TaksiHacı Hasan Mah. Kapanca Sok. İnönü Cad. Girişi Kolordu Karşısı321 95 23 – 321 36 34
İzmit Devlet Hast. Taksiİzmit Cedit Mah. Turan Güneş Cad. Baç Polis Karakolu Yanı322 43 34
Kuruçeşme Doğan TaksiDoğan Mah. 1. Sok. Nikah Salonu Yanı Kuruçeşme326 11 90
Emek TaksiÖmerağa Mah. Fethiye Cad. Cumhuriyet Cad. Girişi321 53 89
Gar TaksiKemalpaşa Mah. İstasyon Cad. İzmit Tren İstasyonu322 44 72
Gündoğdu TaksiGündoğdu Mah. Bayındırlık Konutları 9 Nolu Büfe Yanı326 11 90
Heykel TaksiKozluk Mah. Ruşen Hakkı Cad. D-100 Karayolu Kenarı Tünel Girişi324 34 89
Seka Devlet Hast. TaksiSerdar Mah. Seka Devlet Hast. Yanı Belediye Dükkanları321 49 48
Kandıra Sapağı TaksiM. Alipaşa Mah. D.100 Bağdat Cad. Girişi325 41 82
Kırkiki Evler Taksi42 Evler Körfez Mah. Atatürk Cad. No:10335 18 14 – 335 12 64
Kocaeli TaksiTepecik Mah. İstiklal Cad. No:2322 92 01
Köprü TaksiSerdar Mah. Mümtaz Tarhan Cad. D.100 Girişi321 27 58
Körfez TaksiKarabaş Mah. Cumhuriyet Cad. Rauf Orbay Sok. Girişi321 66 37
Kuruçeşme TaksiYeni Mah. Atatürk Cad. No:17 Kuruçeşme Merkez326 19 11
Metropol TaksiKemalpaşa Mah. İstasyon Cad. Merkez Bankası Yanı321 70 69
Mikro TaksiTepecik Mah. Feridun Özbay Cad. No:20 Acısu Parkı Önü321 45 41 – 321 45 42
N-City TaksiOramiral Salim Derviş Oğlu Cad. Fuar Yanı331 03 06
Oğuz TaksiHacı Hasan Mah. Hacı Kasım Sok. İnönü Cad. Girişi321 84 18
Outlet TaksiSanayi Mah. Sefa Sirmen Bulvarı Outlet Alışveriş Merk.335 46 61
Ömür TaksiÇukurbağ Mah. Veli Baba Sok. İnönü Cad. Girişi321 50 56
Park TaksiAlemdar Cad. No:50 İzmit Lisesi Yanı321 37 06 – 325 88 27
Paşa TaksiM. Alipaşa Mah. Bağdat Cad. No:116 Doğu Kışla Parkı Girişi321 36 83 – 324 15 61
Plaj Yolu TaksiCumhuriyet Mah. Karayolu Sok. SGK İl Müd. Yanı226 45 86 – 226 00 43
Real TaksiKadıköy Mah. Şehit Rafet Karaca Bulvarı Real Alışveriş Merkezidres332 33 97
Santral TaksiCedit Mah. Yeni Umuttepe Bulvarı Turan Güneş Cad. Girişi324 27 13
Seka Sümer TaksiD.100 Karayolu Fabrika Cad. Orduevi Karşısı321 09 52 – 322 82 96
Semt TaksiÖmerağa Mah. Cemil Karakadılar Cad. Alemdar Cad. Girişi324 60 00
Şenol TaksiMalta Mah. Bayındırlık Konutları Tapu Kadastro Müd. Yanı0535 337 40 19
Terminal TaksiYahya Kaptan Mah. Kandıra Yolu Şehirlerarası Otobüs Terminali311 62 55
Umuttepe TaksiKocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi0541 346 38 39
Uysal TaksiZabıtan Mah. Ankara Cad. D.100 Orduevi Yanı321 29 19 – 321 97 47
Üçyol Taksi28 Haziran Mah. Özkan Sok. Turan Güneş Cad. Girişi Üçyol Mevkii321 29 96
Vilayet TaksiKarabaş Mah. Rauf Orbay Sok. Kocaeli Valiliği Yanı322 99 84
Yahya Kaptan TaksiYahya Kaptan Mah. Akasyalar Cad. S.Demirel Kültür Merk. Yanı311 00 85
Yeni Cuma TaksiÖmerağa Mah. Pertevpaşa Cad. Yeni Cuma Camii Yanı324 19 90
Yeni Doğan TaksiYeni Doğan Mah. Mürsel Paşa Cad. No:1 D.100 Girişi321 58 32
Yeni Sanayi TaksiKörfez Mah. Sefa Sirmen Bulvarı Sanayi Sitesi 7. Cad. Camii Karşısı335 05 82
Yuvam Akarca TaksiYuvam Akarca Konutları Fevzi Çakmak Mah. Türk Telekom Yanı319 09 99 – 319 10 00
Yuvam Akçarşı TaksiYuvam Akarca Evleri, Albay Karaosmanoğlu Cad. Cumhuriyet Alışveriş Merk.321 58 32
Yeniköy TaksiVatan Cad. Sanat Sokağı 2 Nolu İş Merkezi0535 708 97 97

İzmit Tren İstasyonu Nerede Nasıl Gidilir?

0
İzmit tren istasyonu nerede, nasıl gidilir
İzmit tren istasyonu nerede, nasıl gidilir

Değerli okurlar, bu yazımızda İzmit’in en çok tercih edilen ulaşım araçlarından birisi olan tren ve İzmit Tren Garı, İzmit Tren İstasyonu hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın içinde İzmit Tren İstasyonu nerede, İzmit Tren Garına nasıl gidilir, İzmit Tren İstasyonu telefon numarası, Ankara-İstanbul hızlı treni nerede durur gibi genel sorularınıza da cevaplar bulabileceksiniz.

izmit tren garı
Günümüzde kullanılan tren garı, tarih kokan eski tren garının hemen yanına son derece modern ve konforlu şekilde inşa edilmiştir. Raylı sistem bağlantısı, engelli erişimi ve seyahat kartı satışı bulunan İzmit Tren Garı’na, 3 km uzaklıktaki ilçe merkezinden özel araçlar ve çeşitli toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşım sağlanmaktadır.

İzmit Tren İstasyonu Nerede

İzmit tren istasyonu oldukça merkezi bir konumda, ulaşım oldukça kolay. Önünden otobüsler ve İzmit Akçaray tramway hattı geçmekte. Yani trenden indikten sonra istediğiniz yere kolayca, fazla beklemeden ulaşımınız mümkün.

İzmit Tren İstasyonu Telefonu : 0262 321 10 39

Adres : Kozluk Mah. Eski Demir Yolu Cad. İzmit, Kocaeli

İzmit Tren Garı ve Tarihçesi Hakkında

İzmit Tren Garı, Kocaeli’nin İzmit ilçesinde bulunan bir tren garıdır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kocaeli’nde, zamanla eski deve kervanlarının yerini trenler almıştır. Dönemin padişahı II. Abdülhamit ulaşım alanında ciddi bir adım atmış ve dönemin başkenti İstanbul ile Kocaeli arasında demiryolu döşeme çalışmalarını başlatmıştır.

izmit gar
izmit gar

Osmanlı Devleti ve Almanlar arasında gerçekleşen stratejik işbirliği ile ulaşım sektörü de hız kazanmıştır. 91 kilometrelik İstanbul Haydarpaşa’dan İzmit’e uzanan demiryolu hattının yapımına 1871’de başlanmış ve demiryolunun 1873’te İzmit’e ulaşmasıyla demiryolu inşası tamamlanmıştır. Sonraki yıllarda İstanbul – Bağdat Demiryolu ve daha sonra da İstanbul – Hicaz Demiryolu hattı adıyla, trenin İstanbul’dan Kutsal Topraklara kadar ulaşımı sağlanmıştır.

İlk olarak Anadolu’dan gelen malların kısa sürede ulaşması için yapılan demiryolu projesi, daha sonra ihtiyaç duyuldukça farklı alanlarda da faaliyet göstermeye başlamıştır. Planlarını Alman mimar Otto Ritter’in çizdiği tren garı, neo klasik üslupla tasarlanmıştır.

Gar; önemli birçok devlet adamının, başta Atatürk olmak üzere karşılama törenlerine ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde kullanılan tren garı, tarih kokan eski tren garının hemen yanına son derece modern ve konforlu şekilde inşa edilmiştir.

Raylı sistem bağlantısı, engelli erişimi ve seyahat kartı satışı bulunan İzmit Tren Garı’na, 3 km uzaklıktaki ilçe merkezinden özel araçlar ve çeşitli toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşım sağlanmaktadır.

Uluabat Gölü Kenarında Bir Yarım Ada: Gölyazı

0
Gölyazı gezilecek yerler
Gölyazı gezilecek yerler

Kıymetli İzmit Gezi Rehberi okurları, bu yazımızda sizlere yakın şehirlerimizden Bursa’da bulunan tarihi-gezilesi bir mekan hakkında bilgiler vereceğiz. Yazı başlığımızdan da anladığınız üzere bu yazıda Gölyazı hakkında bilgiler bulacaksınız.

gölyazı bursa
gölyazı bursa

Gölyazı Nerede, Gölyazı Hakkında

Uluabat Gölü kenarında bir yarım ada üzerinde kurulan köyün eski ismi ‘Apollonia’dır. Kuruluşu M.Ö. 6. yüzyıla kadar gitmekte olup, antik dönemde ‘Apollonia ad Ryndacum’ olarak anılmaktadır.

1303 yılında bölge tekfurları ve Osmanlı Beyliği arasında gerçekleşen Dimboz savaşından 10-15 yıl sonra, Kite ile birlikte Osmanlı egemenliğine girmiştir.

gölyazı bursa
gölyazı bursa

Osmanlı devrinde yerli Rum Hristiyanlar ve sonradan iskan edilen Müslüman Türkler yüzyıllarca barış içerisinde birlikte yaşamışlardır. Belde 16. yüzyıl sonrası kayıtlarda Sultan Yıldırım Bayezid Han’ın vakıf köyleri arasında gösterilir.

Cumhuriyet öncesine kadar 400 hane Rum ailenin yerleşik olduğu bilinir. Kurtuluş Savaşı sonrası 1924 yılında yapılan mübadele anlaşmasıyla birlikte göç eden Rumların yerine Girit ve Selanik’ten gelen göçmen Türk aileler yerleştirilmiştir.

gölyazı bursa
gölyazı bursa

Bölgede başta tarihi kale kalıntıları olmak üzere birçok anıtsal özellikte yapı ve yapı kalıntısına rastlamak mümkündür. Göl içerisinde yer alan adalar ayrı bir zenginlik kaynağıdır.

Cumhuriyet sonrası ‘Apollonia’ ismi ‘Gölyazı’ olarak değiştirilmiştir.1994 yılında belediye kurularak belde statüsü verilmiş, 2009 yılında mahalle statüsünde Nilüfer ilçesine bağlanmıştır.

gölyazı bursa
gölyazı bursa

Bulunan eski sikkelerde Apollon Tapınağı’nın çokça resmedildiği görülür. Bununla birlikte sikkelerde figür olarak rastlanılan ‘kerevit’ kuruluşundan günümüze değin beldenin ana geçim kaynakları arasında yer almıştır. Osmanlı döneminde bölgenin ticari ürünlerinin Uluabad gölünden Marmara’ya suyoluyla taşındığı bir iç liman görevini de üstlenmiştir. Bunun yanında siyah incir üretiminin belde için ayrı bir yeri vardır. Hem kadınların ve hem erkeklerin balıkçılıkta son derece maharetli olduğu Gölyazı’da sabahları balık mezatı yapılmaktadır.

gölyazı bursa
gölyazı bursa
gölyazı bursa
gölyazı bursa

Evliya Çelebi (1659) seyahatnamesinde, gölden çıkartılan kerevit, sazan ve turna balığından, üzüm bağlarından, meşhur üzüm şırasından, kiremitli evlerden, büyük kiliseler, çarşı, pazar ve hanlarından överek bahseder.

Gölyazı Fotoğrafları

Kaynak : https://www.bursa.com.tr/tr/

Eskişehir’in En Meşhur Gezgin Lezzetleri

0
Eskişehir'in En Meşhur Gezgin Lezzetleri
Eskişehir'in En Meşhur Gezgin Lezzetleri

Kıymetli okurlar, yeme-içme rehberimizde şimdiki durağımız Eskişehir. 7 farklı tat ve 7 farklı mekanı tanıtacağımız Eskişehir gezi rehberimizi sizler için başlatıyoruz.

Kafkas, Kırım ve Balkan göçmenleri, Eskişehir’deki beslenme düzeninin oluşmasında önemli bir yere sahip. Bu çeşitli beslenme alışkanlıkları birbirini etkileyerek yeni bir kültürü daha ortaya çıkarmıştır. Met helvası ve nuga helvası şehrin kendine özgü tatları arasında. Bunun dışında haşhaşlı dolama, ıslak tarhana ve harşı Eskişehir’e has lezzetlerden birkaç tanesi. Gelin şimdi Odunpazarı’ndan başlayarak Eskişehir’i gezelim.

Doyuran Kahvaltı Evi

Gezi rotanızı Eskişehir’e çevirdiyseniz güzel bir kahvaltı edip enerji toplamak için gitmeniz gereken sadece bir adres var o da Odunpazarı bölgesinde bulunan bu kahvaltı evi. Adından da anlaşılacağı üzere Doyuran Kahvaltı gelen misafirlerin hem gözlerini hem de karınlarını doyuruyor.

Doyuran Kahvaltı Evi

Serpme kahvaltı içerisinde masaya gelen tüm lezzetler taze ve bol çeşittir. Gittiğinizde sıra bekleyen ziyaretçiler görmeniz mümkün ancak ilgili garsonlar hemen sizinle ilgileniyorlar. Birçok kahvaltı evine göre fiyatının ekstra olduğunu söyleyebiliriz. Şimdiden afiyet olsun!

Adres: İstiklal, Demirciler Sk. No:7/C, 26010 Odunpazarı/Eskişehir

Papağan Çibörek Salonu

Eskişehir’de çok ünlü restoranlardan biri de burasıdır. Yıllardır aynı çizgide ve kalitede devam eden bu mekanın önünde de sizi uzun kuyruklar bekleyebilir.

Eskişehir'de Çi Börek Yiyebileceğiniz En İyi 4 Adres
Eskişehir’de Çi Börek Yiyebileceğiniz En İyi 4 Adres

Tatar kültürüne ait bu lezzet Eskişehir’e mal olmuştur.Porsiyonlar doyurucu ve yağı oldukça kararında. Nefis bir öğle yemeği için ideal. Bu börekleri yanında ayran ile beraber tatmanızı öneririz.

Köprübaşı Cad. Yalbi Sok. No:5 Eskisehir Merkez, Eskişehir Türkiye

Abdüsselam Balaban Kebap Salonu

1938 yılında kapılarını sizlere açan ve ilk olarak köfte yapımı ile başlayan bu işletme zamanla rotasını kebap salonu olarak belirlemiştir.

Doğru et seçimi ve kemik suyu ile beraber bu lezzet soflara gelmektedir. Esnaf lokantası tadında meşhur Balaban köftesi de servis edilmektedir. Balaban Tatarca’da ‘çok’ anlamına gelmektedir, porsiyonların ölçüsünü buradan tahmin edebilirsiniz. : ) İster yoğurtlu ister salçalı olarak seçenekler mevcut. Bu Eskişehir klasiği tatmadan buradan ayrılmayınız.

Adres:Arifiye Mahallesi, Belediye Sk. No:11, 26010 Odunpazarı/Eskişehir

Tarihi Odunpazarı Köfteci Ahmet

Köfteci Ahmet’in en önemli özelliği köftelerini kömürde pişiriyor olması, ürünün lezzeti sizi tekrar buraya getirmeye teşvik ediyor. Tazecik etlerle ve kendilerine has tarifleri ile tadı damağınızda kalıyor.

Şehrin en merkezi yerinde olması buranın çok fazla tercih edilmesinde başlıca sebeplerden biri. Hızlı servis, güler yüz ve müşteri memnuniyeti odaklı bu işletme gerçekten leziz yemeklere ev sahipliği yapıyor. Lüks bir restorandaki şıklığı bulamayabilirsiniz ancak sıcak ve nostaljik ortamı içinizin ısınmasına sebep oluyor. Mutlaka gitmenizi tavsiye ediyoruz!

Adres: Paşa, Pazaroğlu Sk. No:3, 26030 Odunpazarı/Eskişehir

Mazlumlar Muhallebicisi

Muhallebi kültürünü korumaya çalışan Mazlumlar Muhallebicisi bu geleneksel tatlıları korumayı amaçlayarak 1927 yılından günümüze kalitesinden ödün vermek hizmet anlayışını sürdürüyor.

Zomato
Mazlumlar Muhallebicisi

Adres: Haller Gençlik Merkezi Eskişehir

Tanınmış Helvacı

Eskişehir’in en meşhur helvasını tatmak isterseniz en doğru mekan Odunpazarı’ndaki Tanınmış Helvacı.

Eskişehir'in en meşhur helvacısı, Tanınmış Helvacı
Eskişehir’in en meşhur helvacısı, Tanınmış Helvacı

Burada met helvası ziyaretçilere sunulmaktadır. Helvalar her daim taze ve yumuşacık bu yüzden çok tercih ediliyor. Tat olarak pişmaniyeye benzediğini söyleyebiliriz. Eskişehir halkı tarafından benimsenmiş bir tatlıdır. Şehre gelen tüm ziyaretçiler tarafından da sevilerek tercih edilmiş durumda. Buradan isterseniz sevdiklerinize de hediye olarak satın alabilirsiniz.

Adres: Deliklitaş Mahallesi Değirmen Sokak No: 34/B Odunpazarı-Eskişehir

Pino

Bu öğrenci şehri Eskişehir’de fast food’dan bahsetmeden olmaz. Genç bir girşimci tarafından yıllar önce açılan Pino şu an bir restoran zinciri olmuş durumda. Bir kere gittiğiniz zaman müdavimi olmak garanti!

Eskişehir’in en çok tercih edilen hamburger markası

Çeşitli hamburgerler, sandviç ve pizzalar ile beraber menü seçeneği geniş tutulmuş durumdadır. Damak tadınıza göre mutlaka bir hamburger bulabilirsiniz. Sizi 90’ların tadına götürüyor. Hamburgerin içinde gerçekten et arıyorsanız bu adresten şaşmayınız! : )

Adres: İsmet İnönü caddesi caddesi No:60/A Eskişehir Merkez

Kaynak : gzt.com // https://www.gzt.com/lokma/eskisehirde-7-farkli-lezzet-icin-7-farkli-mekan-blog-3529358