Sevgili okurlar, bu yazımızda Değirmendere Gölcük Gezilecek Yerler başlığı altında sizlere Değirmendere’de gezilecek yerler hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızda Değirmendere Yalı Evleri, Değirmendere’de Kahvaltı, Değirmendere Pazarı gibi başlıklarda bilgiler bulabileceksiniz.

İzmit Gezilecek Yerler listesinin başında gelen, sahil hattı boyunca bulunan bir birinden güzel butik kafe ve çay bahçeleriyle, yenilenerek tekrar hizmete giren Değirmendere Yalı Evleri ile yaz-kış farklı güzellikleri bünyesinde barındıran, küçük hoş bir sahil beldesidir Değirmendere.

değirmendere
değirmendere

Değirmendere Hakkında Bilgiler

Değirmendere Gölcük Gezilecek Yerler listemize geçmeden önce Değirmendere hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Değirmendere Kocaeli’nin Gölcük ilçe merkezine çok yakın olmasına rağmen, günlük yaşamı ve belde sakinleri itibariyle Gölcük’ten oldukça farklıdır.

Zannımca genellikle gelir seviyesi yüksek insanların oturduğundan olsa gerek, belde yaşam standartları oldukça yüksek, özellikle akşamları sahil hattı boyunca oldukça eğlenceli ve gençlerin çokça tercih ettikleri canlı kafeler de Değirmendere’de bulunmakta.

Değirmendere yaşayan insanların sosyal ve ekonomik yönü güçlü olduğundan beldeyi farklı bir konuma taşımış. Ülkemizin son yıllarda gündemine oturan göçmen, Suriyeli vatandaşlar bu bölgede yok. Yine sanat kursları, kültürel faaliyetler oldukça yaygın. Yılın belirli dönemlerinde Gölcük Belediyesince düzenlenen festivaller var.

Related image

Değirmendere İzmit Körfezine olan kıyısıyla denize sıfır konumda ve oldukça uzun bir sahil hattına sahiptir. Denize kıyı olması beldeye ayrı bir güzellik katmış. Yalnız deniz oldukça pis olduğundan yüzülebilecek seviyeden ziyade seyirlik konumdadır ki sahilden karşıdaki Tüpraş tesislerinin ışıklarıyla parlayan İzmit Körfezi manzarasını izlerken denizin kirliliğini fark edemeyebilirsiniz, manzara o kadar güzeldir.

Değirmendere Kafeleri, Çay Bahçeleri

Değirmendere Sahil Çay Kafe Mekanlar
Değirmendere Sahil Çay Kafe Mekanlar

Değirmendere denildiğinde aklımıza ilk önce sahil hattı boyunca uzanan çay bahçeleri, kafeleri ve sahilde yürüyen, sohbet eden insanlar gelir. Özellikle geniş ve günün neredeyse her saatinde kalabalık olan çay bahçeleri belde ile adeta özdeşleşmiştir.

Özellikle hafta sonları insanlar kahvaltılık malzemeleri alarak bu çay bahçelerine, kafelere gelip burada kahvaltılarını yapmaktalar. Normalde bir çok kafe, dışarıdan yiyecek getirilmesine müsaade etmezken Değirmendere’de böyle bir kültür var.

Değirmendere sahildeki işletmelerden birisi olan Ümit Usta’dan sıcak sıcak simit, açma, poğaça aldıktan sonra çay bahçelerine gidip, İzmit Körfezi manzarasıyla güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz sizler de.

Ümit Usta – Kaşarlı Simit

Değirmendere Akşamları, Sahil ve Değirmendere Dondurmacıları

Değirmendere Sahil'de Gün doğarken, Foto Süleyman Güzel
Değirmendere Sahil’de Gün doğarken, Foto Süleyman Güzel

Değirmendere Gezilecek Yerler listesinin başında gelir Değirmendere Sahili. Gündüz olduğundan daha yoğun, daha kalabalıktır Değirmendere’de akşamlar. Genellikle insanlar günün yorgunluğunu atmak için sahile çıkıp yürüyüş yaparken alınan dondurmalar da farklı bir keyif katar geceye.

Değirmendere Serbesler dondurma, Değirmenderenin en çok tercih edilen dondurmacıları arasında

Değirmendere’nin dondurması da dondurmacılar da meşhurdur elbette. Hatta yine Değirmendere markası olan Serbesler Dondurma İzmit’in En İyi Dondurmacısı olarak bilinmekte.

Serbesler Dondurma ve Ümit Usta Değirmendere Sahilinde en çok tercih edilen dondurmacılar arasında. Siz de eğer yolunuz Değirmendere’ye düşerse mutlaka dondurma yemenizi tavsiye ederim.

Ahşah Heykellerle Dolu Çınarlık Parkı

Ahşah Heykellerle Dolu Çınarlık Parkı

Değirmendere sahiline gelmişken ahşah heykel parkını da mutlaka gezmelisiniz. Çocukların çok ilgisini çeken bu parkta onlarca ahşap heykeller bulunmaktadır. Çocuklar kadar büyüklerinde ilgisini çektiğinden fotoğraf çekmek isteyen bir çok insan görebilirsiniz.

Değirmendere Pazarı

değirmendere pazarı

Değirmendere’de cumartesi günleri semt pazarı kurulur, Değirmendere camisinin yanından başlayan pazar oldukça büyük ve kalabalıktır. Giysi kıyafet, meyve-sebze ve balık bölümleri de vardır pazarın. Yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı tavsiye ederim.

Değirmendere’deki Başıboş Sokak Köpeklerine Dikkat!

Değerli okurlar, Değirmendere ve Gölcük sokaklarında başıboş gezen sokak köpeklerine karşı da sizleri uyarmak isterim. Maalesef Gölcük Belediyesince yeterli seviyede önlem alınmadığından Gölcük, Değirmendere sokakları başıboş sokak köpekleri ile dolu. Her geçen sayıları artan sokak köpekleri sürekli yoldan geçen insanları rahatsız etmekte, saldırmakta.

Değirmendere ve Gölcük sokaklarında Sahipsiz Başıboş köpeklerin sayısı her geçen gün artıyor
Değirmendere ve Gölcük sokaklarında Sahipsiz Başıboş köpeklerin sayısı her geçen gün artıyor

Değirmendere sahil ve çevresinde gün içerisinde köpeklerin bir çok kez yoldan geçen insanlara, çocuklara saldırdığına şahit oldum. Belediye zaten çözüm üretemediği gibi esnaf da son derece duyarsız. Kapısının önünde bir köpek genç bir kıza saldırmasına rağmen, kılını kıpırdatmayan duyarsız, sorumsuz Değirmendere esnafını da hatırlatmak isterim.

Değirmendere Yalı Evleri

Değirmendere Yalı Evleri Yenilerek Gölcük, Değirmendere Halkının Hizmetine Sunuldu.

Kocaeli Gölcük Belediyesi’nin turizm alanında çok önemli projelerinden birisi olan Değirmendere Yalı Mahallesindeki 165-166 parseller üzerinde bulunan eski Yalı Mahallesi Tarihi Evleri‘nin aslına uygun biçimde yenilenerek Gölcük halkının kullanımına sunulmasını kapsayan projedir.

Değirmendere Yalı Evleri Onarımı Projesi kapsamında eski Yalı Evleri yenilenmiş ve içerisinde sanatsal faaliyetlerin, otel, kütüphane ve restoranların bulunduğu muhteşem bir tesis başta Gölcük Değirmendere sakinleri olmak üzere, tüm Kocaeli’mizin hizmetine sunulmuştur.

Değirmendere’de çocukların vazgeçilmezi – ahşap park

Değirmendere’de Ne Yapılır? Ne Ne Yenir?

  • Değirmendere Sahilde Yürüyüş
  • Değirmendere Çay Bahçelerinde Çay İçebilirsiniz
  • Değirmendere Yalı Evlerinde Kahvaltı Yapabilirsiniz
  • Değirmendere Sahilde Serbesler’den Dondurma Yiyebilirsiniz
  • Değirmendere Tolga Zeytincilik’den Zeytin ve Zeytinyağı Alabilirsiniz
  • Değirmendere Pazarını Gezebilir, alışveriş yapabilirsiniz
  • Saraylı ve Örcün Köylerini de gezi planınıza ekleyebilirsiniz.
  • Değirmendere Yalı Evleri Bünyesindeki Kütüphaneyi Ziyaret Edebilirsiniz

Tolga Zeytincilik’e Uğramadan Dönmeyin

Değirmenderenin en eski esnaflarından, tolga zeytincilik

Tolga Zeytincilik, Değirmendere’nin eski esnaflarından. Gemlik’te kendi bahçelerinden toplayarak ürettikleri zeytin ve zeytinyağını Değirmendere’deki dükkanlarında satan güler yüzlü insanlar. Zeytin ihtiyacınız olmasa bile dükkana uğrayıp, en azından bir zeytin kokusu almanızı tavsiye ederiz.

Değirmendere İle İlgili Aşağıdaki Yazıları da Tavsiye Ederiz.

Değirmendere Vapur Saatleri

Değirmendere Gezisinden Fotoğraflar

Değirmendere Gezilecek Yerler
Değirmendere Gezilecek Yerler
Değirmendere Gezilecek Yerler

Gölcük Değirmendere Yalı Evleri, “Tarih koridoru” projesi kapsamında restore edilerek yeniden gün yüzüne çıkarıldı. Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu tarafından alınan onayın ardından aslına uygun olarak restore edilen 12 bina ve cami eski görüntüsünden kurtarılarak, sosyal yaşam alanı haline getirildi.