Yine bir gezi yazısıyla birlikteyiz sevgili dostlar. Bu yazımızda sizlere son yıllarda turizm konusunda değeri oldukça artan ve 2019 yılının sonlarında dünyanın en güvenilir şehirleri listesinde 10.sırada kendine yer bulan komşu şehrimiz Eskişehir ve Eskişehir Hamamları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Özellikle son on yıldır turizm konusunda yapılan yatırımlarla hem yurt içinde, hem yurt dışında adı sıkça anılır hale gelen ve turizm değeri oldukça artan Eskişehir, her gün binlerce yerli/yabancı turiste ev sahipliği yapıyor.

Eskişehir Odunpazarı Evleri
Eskişehir Odunpazarı Evleri

Tarihi Odunpazarı Evleri, Hamam Yolu Caddesi, Sazova Bilim, sanat ve kültür parkı, Porsuk Çayı – Adalar Bölgesi ve binlerce yıllık kültür birikimiyle yeni yeni keşfedilen ilçesi Sivrihisar en çok turist ağırlayan yerler arasında elbette.

Sivrihisar Ulu Camii
Sivrihisar Ulu Camii

Fakat özellikle kış aylarında Eskişehir’i ziyaret etmeniz için güzel bir sebep daha sunuyoruz sizlere. Eskişehir’in Meşhur Şifalı Sıcak Suları sizleri bekliyor. Cuma akşamı bindiniz hızlı trene tuttunuz Eskişehir’in yolunu, attınız kendinizi güzel bir hamama. Bir güzel dinlendiniz, hamamda yorgunluğunuzu attınız arkasına şifa niyetine ıhlamur çayınızı, ayranınızı yudumladınız…

Eskişehir'e gitmek için hızlı trenleri tercih edebilir, keyifli bir tren yolculuğu yapabilirsiniz / Fotoğraf : raillife.com.tr
Eskişehir’e gitmek için hızlı trenleri tercih edebilir, keyifli bir tren yolculuğu yapabilirsiniz / Fotoğraf : raillife.com.tr

Çıktınız hamamdan, Eskişehir’in meşhur ayazı, her yer buz gibi tabii ki. Girdiniz güzel bir çorbacıya. Camları buharlı ama çorbacı dolu, bir güzel çorbanızı içtiniz.. Çıktınız şehri bir güzel gezdiniz. Tarihi Odunpazarı Evlerini gezip sevdiklerinize bir birinden güzel hediyeler, cam üfleme sanatıyla üretilmiş el yapımı eserler, doğal taş oyma hediyeliklerinizi aldınız.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı
Şehrin Odunpazarı Bölgesi’nde yer alan Atlıhan El Sanatları Çarşısı’nda başta lületaşından yapılmış yöresel eşyalar olmak üzere kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz birçok şey bulabilirsiniz.

Tam yoruldum dediğiniz anda biri birinden güzel çay ocaklarında, kahvehanelerde oturup çayınızı kahvenizi yudumladınız. Biraz da çarşı içini gezelim dediniz ve o da ne. Eski bir dükkan ama önünde uzayıp giden muazzam bir kuyruk, hayırdır bu da neyin nesi, ne kuyruğu, ücretsiz lokma mı dağıtılıyor yoksa diye düşünürken az ilerleyip dükkanın önündeki asırlık lezzet “Tanınmış Helvacı” yazısını gördünüz…

Şaşırdınız, aman Allah’ım, bir helvacının önünde böyle sıra mı olur diye düşündünüz, merak edip girdiniz sıraya.

1875’den beri Eskişehir’de helvanın vazgeçilmez adresi

Sıra sonunda size geldi, sıra yaklaştıkça heyecanlandınız, ne alsam, ne kadar alsam, komşuma da alsam mı derken sıra size geldi. Helvanızı aldınız, paranızı verdiniz, şaşkınlığınız daha gitmeden dükkanın dışında buldunuz kendinizi ve yürümeye başladınız tekrar. Bir elinizdeki poşete baktınız, acaba açıp bir tadına baksam mı helvanın diye düşünürken o da ne.. Yine bir dükkan, yine önünde bekleyen onlarca kişi…

Karakedi Bozacısı

Aman Allah’ım, nasıl bir şehir burası. Yine meraklandınız, yine mi helvacı diye dükkanın önüne doğru geldiniz ki; yine Eskişehir’e özgü bir başka asırlık lezzet “Karakedi Bozacısı“. Girdiniz içeri, bir yandan duvarlardaki “boza” içerikli yazılara bakarken bir yandan da nasıl içiyor insanlar diye çevreyi, insanları izlemeye çalıştınız..

Düşünecek fazla vaktiniz olmadığından hemen bir bardak bozayı alıp oturdunuz bir tabureye, baktınız herkes tarçınlıyor siz de biraz tarçın döktünüz bozanıza..

Eskişehir Karakedi Bozacısı
Karakedi Bozacısı, Eskişehir’in Vazgeçilmez Lezzet Mekanlarından

Boza faslı bitti, çıktınız bozacıdan o da ne! Çarşı içine doğru yürürken bir sıra daha. Allah Allah. Bu sıra da çi’börek sırası. Meraklandınız acaba girsem mi diye düşündünüz ama boza içtiğiniz için belki daha sonra deyip şehri gezmeye devam ettiniz..

Çibörek, Eskişehir'in Meşhur Yerel Lezzetleri Arasında
Çibörek, Eskişehir’in Meşhur Yerel Lezzetleri Arasında, Yemeden Dönmeyin

Eskişehir insanıyla, kışları meşhur ayazı ve soğuğuyla, yerel damak tatlarıyla güzel, özgün ve farklı bir şehirdir. Buraya gelmenizi, bu sokakları gezmenizi, yerel lezzetleri tatmanızı tavsiye ediyoruz…

Eskişehir hakkında kısa olmasa da bir giriş yaptıktan sonra asıl konumuza Eskişehir Hamamları konumuza dönüyoruz.

Eskişehir’de Hamam Kültürü

Her şehrin kendine özgü bir takım yaşamsal kuralları var. Örneğin Eskişehir’in ciddi bir hamam kültürü var. İnsanlar hamama ve hamam kültürüne o kadar alışmışlar ki; mesela sabah çok erken saatlerde hamama gidip, bu işi bir keyif haline getiren insanlar var. Bazı kişiler sabah erken kalkmayı, hele ki hamama gitmek gibi biz mazeret gereği erken kalkmayı adeta “zul” görürken, Eskişehir’de durum farklı.

Özellikle şehir merkezindeki hamamlar çok popüler. Sabah erken saatlerde başlayan kalabalık akşamın geç saatlerine kadar devam edebiliyor. Hamamlarda yaşlı-genç, amir-memur gibi farklı yaş ve sınıflarda kişileri bir arada görmek mümkün.

Sıcak Sular Eskişehir

Eskişehir tam anlamıyla bir su kenti olduğundan, şehirde hamam kültürü oldukça gelişmiştir. Şehir merkezinin tam ortasındaki “Sıcak Sular” olarak bilinen bölgeden şifalı sıcak su çıkar. Çok soğuk geçen kış günlerinde bile insanlar buradaki çeşmelerden istifade eder, abdest almak için kullanırlar. Hatta tuvaletlerinde bile doğal sıcak su akan tek şehirdir Eskişehir.

Adını Hamamlardan Alan Cadde: Hamam Yolu Caddesi

Eskişehir’de bir de adını hamamlardan alan meşhur bir cadde de var. Hamam Yolu Caddesi. Şehirde yaşayan bir çok insanın buluşma noktası, gezilecek, yürüyüş yapılacak en bilindik cadde desek yanılmayız.

En Çok Tercih Edilen Eskişehir Hamamları

Kent Hamam

Kent Hamam eskişehir
Eskişehir Kent Hamamı

Kent Hamam Eskişehir’in en çok tercih edilen hamamları arasında olup son derece temizdir. Kent Hamamı kadar temiz başka bir hamam yoktur. Erkekler ve Bayanlar için farklı saatlerde hizmet vermektedir.

 • Adres: İstiklal Mah. Karagül Sok. No:8 ESKİŞEHİR
 • (Reşadiye Sokak Katlı Otopark Karşı Çaprazı)
 • Tel: 533 160 23 30
 • 43 °C Doğal Kaynak Suyu
 • Erkekler Hergün 5:30 / 22:00
 • Kadınlar Hergün 6:30 / 21:00
 • Sauna
 • Buhar Odası
 • Özel Odalar
 • Gelin Hamamı
 • Masaj
 • Spa

Has Hamam

Şehir merkezinde bulunan ve şehrin en çok tercih edilen hamamlarında birisi de Has Hamam’dır. Has Hamam çarşı merkezindedir, genellikle her zaman çok yoğundur. Hamamın iç kısmı çok temiz olmasa da, temizlik ve hijyene çok dikkat edilmese de eski bir işletme olduğundan çokça tercih edilmektedir.

Suyu kaynak suyu ve çok sıcaktır. Özellikle sabah erken saatlerde çok yoğundur.

Sakarı Ilıca Kaplıcaları Mihalgazi

Mihalgazi ilçesinde bulunan Sakarı ılıca kaplıcaları şifalı suları ile dikkat çeken ve bölgenin en iyi tesisleri arasındadır. Maalesef tesisler çok temiz değildir. Temizlik konusunda ciddi sıkıntıları olsa da şifalı olduğu ve bir çok hastalığa iyi geldiği düşünüldüğünden çok tercih edilmektedir.

İlave Kaynaklar :

 1. Eskişehir Hamamları, PDF E-Kitap
 2. Eskişehir Kaplıcalar Ilıcalar Hamamlar
 3. Eskişehirlilerin Hamam Geleneği