Sevgili Dostlar, bugün sizlere son yıllarda turistik değeri oldukça artan komşu bir şehrimizin yerel bir lezzetinden bahsedeceğiz. Her ne kadar Eskişehir ile fiziki sınırımız bulunmasa da, hızlı tren 1 saat 45 dakikalık mesafesiyle İzmit ve Eskişehir’i komşu haline getirmiş.

Gelelim ÇiBörek konusuna. Eskişehir’e gidip de ÇiBörek yemeden dönmeyen yoktur herhalde. Şehrin yani Eskişehir’in en bilindik yerel lezzetleri arasındadır ÇiBörek. Eskişehir ‘in önemli lezzetleri arasında bulunan boza ve helva konusuna da ayrıca değineceğim.

Eskişehir Çi Börek Mekanları

ÇiBörek Nedir, Nasıl Yapılır

Kısaca ÇiBörek; kalın açılan hamurun içerisine kıyma çiğ bir şekilde konulur ve hamurun ağzı kapatılır. Hamur içine konulan şey sadece kıyma değil, kıyma soğan ve tercihe göre baharatlardan oluşan bir karışım. Kızgın yağın içine giren böreklerin içindeki kıyma adeta bir sauna etkisiyle terlemeye başlar, terlemeyle birlikte suyunu hamurun içine salar. Kıyma da kendi saldığı suyun buharı ile bu esnada pişer.

İşte hamuru ısırdığınızda akan su bu sudur, yani kıyma harcının saldığı sudur. Burada püf noktası hamurun yağ çekmemesi ve çıtır çıtır olmasıdır. İşte bu başarılı çiböreğin tanımdır. Sade, lezzetli ve çıtır çıtır.

Eskişehir’de ÇiBörek Yiyebileceğiniz En İyi 4 Adres

1. Papağan ÇiBörek

Papağan çiğ börek , Eskişehir’de çiğbörek konusunda en iyiler arasında yer alır. 
Şehrin tam merkezinde ve 1975’ten beri faaliyette. (fotoğraf : ankarasehri.blogspot.com)
Papağan Çi Börek Eskişehir (fotoğraf: ankarasehri.blogspot.com)

Eskişehir’in en meşhur ÇiBörek mekanıdır denilebilir Papağan ÇiBörek için. Şehrin merkezinde olması, temizliği ve lezzetiyle en çok tercih edilen yerler arasında. Esnaf sarayının karşı sokağında ve şimdi farklı bir şubesi daha açıldı.
Adres: Arifiye, Köprübaşı Cad. Yalbı Sk. No:5, 26010 Odunpazarı
Tel: (0222) 231 43 62 Web Sitesi: www.papagancigborek.com

2. Kırım Tatar Çibörek Evi

Kırım Tatar Çibörek Evi
Kırım Tatar Çibörek Evi

Eskişehir’de en çok tercih edilen ÇiBörek mekanlarından birisi olan Kırım Tatar ÇiBörek Evi, Odunpazarı tarihi evlerinin içinde olduğundan ulaşımı oldukça kolaydır. Börekleri efsanedir. Eğer tarihi Odunpazarı evlerini ziyaret ediyorsanız mutlaka uğramalısınız.

Telefon : 0554 908 69 74
Adres : Orta, Şeh Şemşettin Sk. 15/1, 26030 Odunpazarı/Eskişehir

Eskişehir son yıllarda en fazla yerel ziyaretçi alan şehirlerin başında gelmekte. Eskişehir kadar keşfedilmeyi bekleyen ilçeleri de var. Örneği Sivrihisar. TRT Gönül Dağı dizisiyle birlikte bilinirliği artan ilçe buram buram tarih, buram buram Anadolu kokuyor.

Eskişehir,
Anadolu’nun bağrında halen keşfedilmeyi bekleyen çekik gözlü insanların sıcak kenti…

3. Kırım ÇiBörekçisi, Sazova Parkı

Kırım ÇiBörekçisi

Eskişehir’in en çok tercih edilen parklarından birisi haline gelen Sazova Bilim Kültür Parkı içerisinde bulunan Kırım ÇiBörekçisi ferah mekanı, Eskişehir Masal Şatosu karşısındaki müthiş manzarası ile şehrin en iyi çibörekçileri arasında. Yeşillikler içinde güzel bir mekanda çibörek yemek isterseniz mutlaka uğramalısınız.

Foursquare‘de bir kullanıcı şu yorumu yapmış, “çibörek güzel, bir porsiyonda 4 tane var doyurucu ama iç harcı biraz sulu, öyle olurmuş… bize kuru kuru çibörekler yedirdiklerinden herhalde yadırgadık ama mekan güzel manzara müthiş fiyatlar makul

4. Eskişehir ÇiBörek Evi

Eskişehir Mutfağı Çibörek Evi ile ilgili görsel sonucu"

Eskişehir’in meşhur lezzeti olan çiböreği ve geleneksel Eskişehir Mutfağı lezzetlerini sunar. ulaşımı kolay ve ürünleri lezzetlidir.

Adres: Atatürk Bulvarı No:97 Eskişehir
Telefon: 0 (222) 233 16 16