Kıymetli okurlar, bu yazımızda sizlere Eskişehir gezinizde uğrayabileceğiniz ve muhtemelen önlerindeki kuyruk veya kalabalık nedeniyle dikkatinizi çekecek Eskişehir’in en iyi helvacıları hakkında bilgiler vereceğiz.

Evet, Eskişehir için gerçekten helvacılar şehri tanımı yapılabilir. Şehirde, ara sokaklarında bile öyle muazzam lezzetler var ki… Eskişehir son yıllarda en fazla yerli turiste ev sahipliği yapan Anadolu’nun en güzide şehirleri arasında. Elbette burada hızlı trenin etkisi çok büyük.

Daha önce Eskişehir hakkında Eskişehir’in iyi Çibörek mekanları hakkında bilgiler vermiştik. Bu yazımızda da Eskişehir’in En İyi Helvacıları hakkında bilgiler verecek, adreslerini paylaşacağız.

Eskişehir ülkemizin en fazla yerli turiste ev sahipliği yapan şehirleri arasında

Eskişehir dışarıdan çok fazla göç almış bir şehrimiz, haliyle unlu mamülleri, yerel lezzetleri bir tık öne çıkmış durumda ki; bunlar arasında günlük taze helva, veya met helvaları çok tercih edilmekte. Şehri gezenlerin dikkatini de çekmiştir belki, öyle dükkanlar var ki; önlerinde resmen kuyruk var. Hem de ne kuyruk.

Sözü fazla uzatmadan Eskişehir’de günlük helva, cevizli yaz helvası veya met helvası (pişmaniye) alabileceğiniz en gözde mekanları paylaşalım.

1- Tanınmış Helvacı

Tanınmış Helvacı Eskişehir

Eskişehir’in en ünlü helvacısıdır. Önünde her zaman uzuuun bir kuyruk vardır. Yaz-kış, sıcak-soğuk demeden insanlar buradan 250 gr dahi helva alabilmek için bu kuyrukları beklemekteler. Tanınmış helvacı, pazar günleri kapalıdır, pos cihazı yoktur yani nakit çalışır ve öğleden sonra kapanır. Aldın aldın yani, gecikirsen alamazsın..

Tanınmış Helvacı Eskişehir, Bu uzun kuyruğu her zaman görmek mümkün. Bir de bu kuyruğu fotoğraflamak isteyenlerin kuyruğu var:)

2- Balkan Helva

Balkan Helva, Eskişehir

Balkan Helva da Eskişehir’in en meşhur helvacıları arasındadır. Bir çok yerde dükkanını bulabilirsiniz. Şehir merkezinde, gezi güzergahlarında kolayca erişebilirsiniz. Helvası her zaman tazedir. Gönül rahatlığı ile helva ve diğer ürünlerinden alabilirsiniz.

3- Eriş Helva

Eskişehir’in En İyi 3 Helvacısından birisidir Eriş Helva. Çarşıda, gezi güzergahları üzerinde her yer de bulabilirsiniz Eriş Helva dükkanlarını. Gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirsiniz.

Yeni bir gezi yazısında buluşmak üzere, sevgiyle kalın…