Kıymetli okurlar, yeme-içme rehberimizde şimdiki durağımız Eskişehir. 7 farklı tat ve 7 farklı mekanı tanıtacağımız Eskişehir gezi rehberimizi sizler için başlatıyoruz.

Kafkas, Kırım ve Balkan göçmenleri, Eskişehir’deki beslenme düzeninin oluşmasında önemli bir yere sahip. Bu çeşitli beslenme alışkanlıkları birbirini etkileyerek yeni bir kültürü daha ortaya çıkarmıştır. Met helvası ve nuga helvası şehrin kendine özgü tatları arasında. Bunun dışında haşhaşlı dolama, ıslak tarhana ve harşı Eskişehir’e has lezzetlerden birkaç tanesi. Gelin şimdi Odunpazarı’ndan başlayarak Eskişehir’i gezelim.

Doyuran Kahvaltı Evi

Gezi rotanızı Eskişehir’e çevirdiyseniz güzel bir kahvaltı edip enerji toplamak için gitmeniz gereken sadece bir adres var o da Odunpazarı bölgesinde bulunan bu kahvaltı evi. Adından da anlaşılacağı üzere Doyuran Kahvaltı gelen misafirlerin hem gözlerini hem de karınlarını doyuruyor.

Doyuran Kahvaltı Evi

Serpme kahvaltı içerisinde masaya gelen tüm lezzetler taze ve bol çeşittir. Gittiğinizde sıra bekleyen ziyaretçiler görmeniz mümkün ancak ilgili garsonlar hemen sizinle ilgileniyorlar. Birçok kahvaltı evine göre fiyatının ekstra olduğunu söyleyebiliriz. Şimdiden afiyet olsun!

Adres: İstiklal, Demirciler Sk. No:7/C, 26010 Odunpazarı/Eskişehir

Papağan Çibörek Salonu

Eskişehir’de çok ünlü restoranlardan biri de burasıdır. Yıllardır aynı çizgide ve kalitede devam eden bu mekanın önünde de sizi uzun kuyruklar bekleyebilir.

Eskişehir'de Çi Börek Yiyebileceğiniz En İyi 4 Adres
Eskişehir’de Çi Börek Yiyebileceğiniz En İyi 4 Adres

Tatar kültürüne ait bu lezzet Eskişehir’e mal olmuştur.Porsiyonlar doyurucu ve yağı oldukça kararında. Nefis bir öğle yemeği için ideal. Bu börekleri yanında ayran ile beraber tatmanızı öneririz.

Köprübaşı Cad. Yalbi Sok. No:5 Eskisehir Merkez, Eskişehir Türkiye

Abdüsselam Balaban Kebap Salonu

1938 yılında kapılarını sizlere açan ve ilk olarak köfte yapımı ile başlayan bu işletme zamanla rotasını kebap salonu olarak belirlemiştir.

Doğru et seçimi ve kemik suyu ile beraber bu lezzet soflara gelmektedir. Esnaf lokantası tadında meşhur Balaban köftesi de servis edilmektedir. Balaban Tatarca’da ‘çok’ anlamına gelmektedir, porsiyonların ölçüsünü buradan tahmin edebilirsiniz. : ) İster yoğurtlu ister salçalı olarak seçenekler mevcut. Bu Eskişehir klasiği tatmadan buradan ayrılmayınız.

Adres:Arifiye Mahallesi, Belediye Sk. No:11, 26010 Odunpazarı/Eskişehir

Tarihi Odunpazarı Köfteci Ahmet

Köfteci Ahmet’in en önemli özelliği köftelerini kömürde pişiriyor olması, ürünün lezzeti sizi tekrar buraya getirmeye teşvik ediyor. Tazecik etlerle ve kendilerine has tarifleri ile tadı damağınızda kalıyor.

Şehrin en merkezi yerinde olması buranın çok fazla tercih edilmesinde başlıca sebeplerden biri. Hızlı servis, güler yüz ve müşteri memnuniyeti odaklı bu işletme gerçekten leziz yemeklere ev sahipliği yapıyor. Lüks bir restorandaki şıklığı bulamayabilirsiniz ancak sıcak ve nostaljik ortamı içinizin ısınmasına sebep oluyor. Mutlaka gitmenizi tavsiye ediyoruz!

Adres: Paşa, Pazaroğlu Sk. No:3, 26030 Odunpazarı/Eskişehir

Mazlumlar Muhallebicisi

Muhallebi kültürünü korumaya çalışan Mazlumlar Muhallebicisi bu geleneksel tatlıları korumayı amaçlayarak 1927 yılından günümüze kalitesinden ödün vermek hizmet anlayışını sürdürüyor.

Zomato
Mazlumlar Muhallebicisi

Adres: Haller Gençlik Merkezi Eskişehir

Tanınmış Helvacı

Eskişehir’in en meşhur helvasını tatmak isterseniz en doğru mekan Odunpazarı’ndaki Tanınmış Helvacı.

Eskişehir'in en meşhur helvacısı, Tanınmış Helvacı
Eskişehir’in en meşhur helvacısı, Tanınmış Helvacı

Burada met helvası ziyaretçilere sunulmaktadır. Helvalar her daim taze ve yumuşacık bu yüzden çok tercih ediliyor. Tat olarak pişmaniyeye benzediğini söyleyebiliriz. Eskişehir halkı tarafından benimsenmiş bir tatlıdır. Şehre gelen tüm ziyaretçiler tarafından da sevilerek tercih edilmiş durumda. Buradan isterseniz sevdiklerinize de hediye olarak satın alabilirsiniz.

Adres: Deliklitaş Mahallesi Değirmen Sokak No: 34/B Odunpazarı-Eskişehir

Pino

Bu öğrenci şehri Eskişehir’de fast food’dan bahsetmeden olmaz. Genç bir girşimci tarafından yıllar önce açılan Pino şu an bir restoran zinciri olmuş durumda. Bir kere gittiğiniz zaman müdavimi olmak garanti!

Eskişehir’in en çok tercih edilen hamburger markası

Çeşitli hamburgerler, sandviç ve pizzalar ile beraber menü seçeneği geniş tutulmuş durumdadır. Damak tadınıza göre mutlaka bir hamburger bulabilirsiniz. Sizi 90’ların tadına götürüyor. Hamburgerin içinde gerçekten et arıyorsanız bu adresten şaşmayınız! : )

Adres: İsmet İnönü caddesi caddesi No:60/A Eskişehir Merkez

Kaynak : gzt.com // https://www.gzt.com/lokma/eskisehirde-7-farkli-lezzet-icin-7-farkli-mekan-blog-3529358