GALERİ : İzmit Fevziye Camii
GALERİ : İzmit Fevziye Camii

Merhaba, bu galerimizde sizlere İzmit’in en eski ve en güzel camilerinden Fevziye Camii resimlerinden oluşan resim galerimizi sunuyoruz. Fevziye Camii İzmit merkezinde yer alan tarihi camilerimizden birisidir.

Fevziye Camii tarihçesi itibari ile de dikkatleri üzerine çeken yapılardan birisidir hiç kuşkusuz. Yangın, deprem gibi doğal felaketler sebebiyle tam altı kez yıkılarak yeniden inşaa edilen Fevziye Camii adeta insanlara “her düşüşün bir çıkışı vardır, sabret” dercesine bir mesaj veriyor gibi…

Fevziye Camii benim İzmit’te bulunan camiler arasında içinde bulunmaktan, namaz kılmaktan en hoşnut olduğum, o görkemli kapısından içeriye girdiğim andan itibaren bambaşka bir gönül yolculuğuna çıktığım camiler arasındadır.

Eğer yolunuz İzmit’e düşerse mutlaka Fevziye bir diğer adıyla Mehmet Bey Camiine uğramanızı, bu güzel camiyi ziyaret ederek cami çevresinde bulunan çay bahçelerinde bir gezi molası vermenizi tavsiye ederim.

Fevziye Camii hakkında daha önce yazdığımız detaylı Fevziye Camii tanıtım yazımıza aşağıdaki başlıktan ulaşabilirsiniz.

İzmit’in En Güzel Camilerinden FEVZİYE CAMİİ

 

Fevziye Camii Dış Görünüş
Fevziye Camii Dış Görünüş
Fevziye Camii ve müştemilatı, 1571 yılında Mehmet Bey isminde bir zat tarafından yaptırılmış olup, ilk inşaası Mimar Sinan tarafından gerçekleştirilmiştir.
İzmit merkezde bulunan camii Osmanlı dönemi yapısıdır. 16.yy.ın ikinci yarısında İzmit’li Mehmet Bey tarafından yaptırılmıştır. İlk yapımı Mimar Sinan’a ait olduğu düşünülen yapı, 1884 ve 1999 depremlerinde tümüyle yıkılmış, aslına uygun olarak yerine yenisi yapılmıştır.
Yağmurlu, kapalı bir nisan gününden Fevziye Camii Resimleri
Toplam 10 bin metrekarelik alanda yapılan Fevziye Camii Parkı, içinde doğal dere görüntüsünde göl, su kemeri, köprü, oturma grupları, yürüyüş yolları ve kafeteryalar bulunan bir dinlenme merkezi haline getirilmiştir.
Fevziye Camii İç Mekan Resimleri
İzmit Fevziye Camii İç Mekan Süslemeleri
Özellikle Ramazan aylarında bambaşka bir havaya bürünür. Adeta Ramazan ayları için özellikle inşa edilmiş gibidir. Ramazan aylarında Fevziye Camii’ni özel kılan etken bence son on gün kılınan hatimli teheccüd namazlarıdır.
İzmit Fevziye Camii İzmit Gezilecek Yerler Listesinin başında yer almaktadır.
Fevziye Mehmet Bey Camii Tarihçesi
Fevziye camii bahçesindeki güller görülmeye değer

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here