Gölcük Belediyesi Yazlık Ilıca Termal Tesisleri fotoğrafı
Yazlık Ilıca Tesisleri Doğa İle İç İçe

Sevgili İzmit Gezi Rehberi okurları, Kocaeli kaplıca turizminin önemli tesislerinden birisi olan Gölcük Yazlık Ilıcasının tarihçesi hakkında “Gölcük Yazlık Ilıcası | Roma’dan Günümüze Tarihçesi” başlıklı bu yazımızda bilgiler vereceğiz.

Gölcük yazlık ılıcasının restorasyon öncesi hali
Gölcük yazlık ılıcasının restorasyon öncesi hali

Gölcük Yazlık Ilıcası Tarihçesi | Giriş

Her geçen gün yerli ve yabancı gezginler ile hastalıklarına şifa arayan binlerce insanın uğrak noktası haline gelen Gölcük Yazlık Ilıcasının tarihçesi hakkında kısa bir araştırma yaptık ve bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle böylesine güzel bir eseri Gölcük’e kazandıran Gölcük Belediyesine ve emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Mimari yapısı, tarihi kültürel yönleri, şifalı suları ile yılda yaklaşık 20 bin vatandaşı ağırlayan Gölcük Yazlık Ilıcası Gölcük’ün en önemli turizm eserleri arasında elbette.

Gölcük Yazlık Ilıcası Tarihçesi konulu yazı
Gölcük Yazlık Ilıcası Tarihçesi

Gölcük Yazlık Ilıcası | Roma’dan Günümüze Tarihçesi

Gölcük Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki yerel halkın yaşamının önemli bir parçası haline gelen, özellikle cilt hastalıkları başta olmak üzere bir çok hastalığın tedavisi için en önemli şifa kaynağı olarak görülen bir yerdi elbette.

İçi su dolu küçük bir mağara görüntüsündeki ılıcanın varlığı yerel halk tarafından biliniyor olmasına rağmen Gölcük Yazlık Ilıcası ile ilgili yapılmış herhangi bir bilimsel araştırma ya da tarihi detay yoktu.

Bilimsel araştırmalar yapılıp, yüzlerce yıldır varlığını sürdüren bu şifalı suyun tedavi edici yönleriyle ilgili olumlu sonuçlar alınmasına müteakiben Gölcük Belediyesi’nin girişimiyle; Kocaeli’deki kültür ve turizm çalışmaları için güzel bir kazanım olacağı düşüncesiyle, Gölcük Yazlık Ilıcasının yeniden ihyası noktasında çalışmalara başlandı.

Gölcük Yazlık Ilıcası Kurtarma çalışması için Kültür Bakanlığı Anıtlar Müdürlüğü’nden izin alındıktan sonra Mayıs 2000’de Kocaeli Müze Müdürlüğü  bu alanda çalışmalara başladı. Kocaeli Valiliği, Gölcük Kaymakamlığı, Gölcük Belediyesi ve İl Özel İdaresinin girişimleri ile Gölcük Yazlık Ilıcasının restore edilmesi kararlaştırıldı.

Gölcük Yazlık Ilıcası Restorasyon Çalışması Fotoğrafları
Gölcük Yazlık Ilıcası Restorasyon Çalışması Fotoğrafları
Gölcük Yazlık Ilıcası Restorasyon Çalışması Fotoğrafları
Gölcük Yazlık Ilıcası Restorasyon Çalışması Fotoğrafları

2007 yılında Gölcük Yazlık Ilıcası ve yakın çevresindeki 9.173.000 m2’lik alan turizm alanı olarak işaretlenerek ilan edildi. Alanın değerlendirilmesi için, Kocaeli Gölcük-Başiskele Termal Turizm Merkezi Birliği kuruldu.

Çalışmalar sonucunda buranın düşünüldüğünden çok daha eski bir tarihi alan olduğu, 2.yüzyıl Roma Medeniyetinden beri kullanıldığı ortaya çıktı. Yani 1900 yıl öncesine ait.

Gemiciliğin yoğun olduğu Nikomedia’nın güney bölgesinde kurulan antik yerleşimler içinde Astakos, Eribolos, Heraklion’a bağlı küçük metro polisler dahilinde bir kültür merkezi veya sağlık merkezi olarak hizmet vermiş Gölcük Yazlık Ilıcası. Roma Dönemi’nde inşası yapılan  ılıca tahrip olmuş. Şu anki tonozlu yapının Bizans Dönemi’nde yapıldığı sanılıyor.

Gölcük Yazlık Ilıcası Özel Aile Odası Hamamları Fotoğrafı
Gölcük Yazlık Ilıcası Özel Aile Odası Hamamları Fotoğrafı

Başlatılan restorasyon ve yenileme çalışmaları sırasında Roma dönemine ait, tuğla ve taşlardan yapılmış su kanalları ortaya çıkarıldı. Tarihi hamamın önünde yapılan kazılarda da yine o yıllarda yapılmış ve aslı bozulmamış taşlarla döşenmiş bir yol da ortaya çıktı.

Ilıcanın doğu tarafındaki duvarın hemen yanı başında göz hastalıklarına iyi geldiği söylenen  “Göz Suyu” denen ayrı bir pınar daha bulundu.

Gölcük Yazlık Ilıcası, Gölcük KOCAELİ
Gölcük Yazlık Ilıcası Gölcük KOCAELİ

Gölcük Yazlık Ilıcasının Yer Altı Su Kapasitesi

Yapılan tahlillerde Gölcük Yazlık Ilıcası suyunun cilt hastalıkları, mide hastalıkları, astım gibi pek çok hastalığı tedavi edebilecek durumda olduğu tespit edildi.

Su sıcaklığı 22° C ile 37° C arasında değişiyor. MTA tarafından jeotermal sahada yapılan su sondajında 500 m derinliğe inildi ve 32° C sıcaklıktaki suya ulaşıldı.

Burada günlük 9 bin yatak kapasitesine yetecek kadar sıcaklığı 32 ila 36 derece arasında değişen su mevcut.

Kuyudan saniyede 60 litre su çıkartılabiliyor. Bu da ileride burada  pek çok turistik tesisin yapılabileceğini gösteriyor.

Gölcük Yazlık Ilıcası Roma, Bizans ve Osmanlı döneminde kullanılmış ve günümüzde halen kullanılmaya devam eden Kocaeli’ deki tek sağlık tesisidir.

Mayıs 2013’te hizmet vermeye başlayarak hastalıklarına şifa arayanların ilk başvuru noktası haline gelen Gölcük Yazlık Ilıcası termal tesislerinde yılda ortalama 25 binin üzerinde ziyaretçi ağırlanıyor.

Gölcük Yazlık Ilıcasında Neler Var?

7’den 70’e, erkek-kadın, çocuk-çoluk, yaşlı-genç herkese ve her kesime hitap eden Gölcük Yazlık Ilıcası, başta cilt rahatsızlıkları olmak üzere birçok derde deva olarak bölge halkına hizmet veriyor.

Bay, bayan, çocuk, engelli havuzları, özel aile odaları, VIP özel aile hamamları, Türk Hamamı, buhar odası, sauna, doktor balıklar Roma dönemine uzanan tarihi dokusu ve çevresindeki doğal güzellikleriyle birlikte, uzun yıllardır sanayi kenti olarak bilinen Kocaeli’ye değer katmaya devam ediyor.

Gölcük Yazlık Ilıcası Termal Tesisleri saat 9.00 ile 23.00 arasında hizmet veriyor.

Özetle | Tarihi Ayazma Ilıcası – Gölcük Yazlık Ilıcası Tarihçesi

Gölcük Yazlık Ilıcası Tarihçesi
Gölcük Yazlık Ilıcası Tarihçesi

Bölgede bulunan kalıntılar, Gölcük Yazlık Ilıcası‘nın ilk defa Roma döneminde inşa edildiğini, zamanla tahrip olan bu yapının yerine günümüzde mevcut olan tonozlu yapının Bizans dönemde yapıldığını ılıcanın, Osmanlı zamanında da kullanılmış olduğunu göstermektedir.

Kocaeli – Gölcük Karayolu’nun 8.km sinde Gölcük ilçesi sınırları içerisinde bulunmakta olan Ilıcada ( Ayazma ), halen kullanımına devam edilen suyun tahlili yaptırılmış olup sedatif analijezik endokrin fonksiyonları düzenleyici olduğu ve birçok hastalığa iyi geldiği, su sıcaklığının 22 Cº ile 37 Cº arasında değişmiş olduğu tespit edilmiştir.

gölcük yazlık ılıcası, nerede, nasıl gidilir

Gölcük Yazlık Ilıcası Konulu Diğer Yazılarımız

  1. Gölcük Belediyesi Yazlık Ilıcası Termal Tesisleri Gezi Rehberi

  2. Gölcük Yazlık Ilıcası VIP Özel Aile Hamamı

  3. Gölcük Yazlık Ilıcası Fiyatları 2019 | Güncellendi

  4. Gölcük Yazlık Ilıcası Nerede, Nasıl Gidilir?

Kaynak : bu içerik hazırlanırken Kocaeli Kadın Gazetesi‘nde bulunan bilgilerden istifade edilmiştir. Roma’dan Günümüze YAZLIK ILICASI başlıklı yazı için tıklayınız.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here