Hannibal Anıt Mezarı - Kocaeli Gezilecek Yerler

Merhabalar, Kocaeli gezilecek yerler listemizi genişletmeye, Kocaeli ve İzmit çevresinde gezilecek yerler hakkında bilgiler vermeye devam ediyoruz. Bu yazımızda da sizlere Hannibal Anıt Mezarı hakkında bilgiler vereceğiz.

Hannibal Anıt Mezarı – Kocaeli Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuduktan sonra, arama motorlarında sıkça aranılan Hannibal Anıt Mezarı nerede, Hannibal Anıt Mezarına nasıl gidilir, Hannibal Anıt Mezarı hakkında bilgiler gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

HD Video : Hannibal Barca Kimdir?

Hannibal Anıt Mezarı – Kocaeli

Hannibal Barca MÖ 247 ile MÖ 183 yılları arasında yaşamış Sami ırkından gelen Kartacalı politikacı ve generaldir. MÖ 247’de Kartaca’da dünyaya geldi. Birinci Pön Savaşı’nın ünlü kahramanı Kartacalı komutan Hamilcar Barca’ın oğludur.

Hannibal Anıt Mezarı - Kocaeli
Hannibal Anıt Mezarı – Kocaeli

Küçük yaşlarda babası ile savaşlara katılmaya başladı. Babasının isteğiyle, Roma’ya karşı her zaman kin duyacağına dair ant içti. Kısa bir süre sonra babasının ölümünü müteakiben, eniştesi ve kardeşinin yardımıyla asker oldu.

Hannibal tüm zamanların en büyük askeri dehalarından biridir. Hannibal, Scipio ve Philopoemen ile birlikte çağının üç büyük generalinden biriydi. Scipio onu şimdiye kadar yaşamış en büyük generallerden biri olarak kabul eder.

Epirli Pyrrhus’u ikinci sıraya yerleştirir, kendisini de üçüncü olarak kabul eder. Aynı sıralama Hannibal’a sorulduğunda o, Büyük İskender‘in en büyük general olduğunu söyler. İkinci olarak Pyrrhus’u gösterir, kendisini de üçüncü sıraya koyar.

Hannibal Anıt Mezarı
Hannibal Anıt Mezarı Gebze

Askeri tarihçi Theodore Ayrault Dodge Hannibal’ı “Stratejinin Babası” olarak nitelendirir ve en büyük düşmanı olan Roma’nın bile onu yine kendi taktikleriyle alt ettiğini belirtir. Roma’nın en büyük düşmanı olarak 2. Pön Savaşı’ndaki başarılarıyla tanınmıştır.

Filleri içeren ordusuyla İber Yarımadası, Pireneler ve Alpler’den kuzey İtalya’ya girmiş ve Romalıları birkaç önemli savaşta yenmiştir. MÖ 183 veya 182’de Bitinyalı yetkililer tarafından Romalılara teslim edileceğini anlayınca yüzüğünde taşıdığı bilinen zehiri içmek suretiyle intihar ederek yaşamına son verdi.

Mezarı bilinmemekle beraber, ölüm yeri olan Gebze’de bulunan Tübitak yerleşkesinde kendi anısına yapılan bir anıt bulunmaktadır. Hannibal Anıtı, Atatürk’ün dile getirmiş olduğu Hannibal’ın mezarının bulunması ve bir anıt yapılması isteği vasiyet kabul ederek 1981’de yapılmıştır.

Daha sonra Gebze yerleşkesine su getirme çalışmaları sırasında bulunan bir mezarın Hannibal’a ait olduğu zannedilmektedir.

Hannibal Anıt Mezarı Ulaşım

Şehir merkezinden Gebze halk otobüsleriyle gidilebilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here