İzmit'in Meşhur Lezzeti : İzmit Pişmaniyesi, Tarifi, Tarihçesi

Bu yazımızda “İzmit’in Meşhur Lezzeti : İzmit Pişmaniyesi, Tarifi, Tarihçesi” başlığı altında İzmit Pişmaniyesi hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın sonunda; pişmaniyenin hikayesi, İzmit pişmaniyesinin tarihçesi, pişmaniye tarifi, İzmit’te en iyi pişmaniye nereden alınır, pişmaniye fiyatları gibi sıkça sorulan sorulara yanıt bulacaksınız.

İzmit Pişmaniyesi

Eğer yolunuz İzmit’e düşmüşse hemen her sokakta görürsünüz bu güzel lezzeti. Tren garı, otobüs terminali ve şehrin işlek noktalarında her çeşidini görebilirsiniz. Önceleri daha doğrusu hızlı tren öncesi, trenler İzmit’ten geçerken hemen bir kaç pişmaniye satıcısı trene biner ve treni baştan sona gide-gele elindeki pişmaniyeleri satarlardı. Genelde fiyatları uygun olur ve oldukça taze olurdu trende satılan pişmaniyeler.

Trende yolculuk yapan yolcular da hediye olsun diye birkaç kutu alırlardı. Yine evvelden hazır gıdalar, bisküviler şimdiki kadar yaygın değilken genelde pişmaniye çok yaygındı. Çocukların ellerinde bu güzel ve sağlıklı ürünleri görmek pek mümkündü.

İzmit Pişmaniyesinin Tarihçesi

Pişmaniye ismi geçtiğinde genelde ilk akla gelen İzmit gelir ama aslında meşhur pişmaniyeyi İzmit’e getiren Ermeni bir ustadır. 1600’lü yıllarında hemen başında İran’dan İzmit’e yerleşen Şekerci Ustası Hacı Agop Dolmacıyan vasıtasıyla İzmit pişmaniye ile tanışır.

REKLAM

Birinci Dünya Savaşı’nı izleyen yıllarda Şekerci Ustası Hacı Agop Dolmacıyan kendi tatlıcı dükkanını kapatarak başka ülkeye taşınır. Fakat bu ünlü ustanın pişmaniye tarifi İbrahim Ethem Efendi tarafından bizlere ulaşır. İbrahim Ethem Efendi ermeni ustanın dükkanında çalışan ve ustanın çocuklarına Türkçe ve Fransızca öğreten kişidir aynı zamanda. İbrahim Ethem Efendi aynı zamanda İzmit Muhasebe Başkâtipliği’nde görevli bir muhasebecidir ve onun tarifleriyle İzmit Pişmaniyesi bugünkü haline gelmiştir.

İzmit Pişmaniyesinin Tarifi

Pişmaniye aslında  “Tel Helva” olarak da bilinmektedir. Vanilya (türüne göre kakao), margarin,  limon tuzu, un, şeker ve sudan yapılan pişmaniye, ilk olarak ağda haline gelinceye kadar eritilir. Sonra donar, donduktan sonra irice bir halka biçimine getirilip, büyük bir tepsinin üstüne konuluyor. Önceden kavrulmuş un ile eritilmiş tereyağ yedirildikten sonra tepsinin etrafında yerini alan birkaç kişi tarafından çevrilen pişmaniye bu yönüyle yapımı en zor ve zahmetli tatlılar listesinde başta geliyor. Yapılışının oldukça zor ve zahmetli olması, kıvamı ile tadının tutturulamaması nedeniyle zamanında bu tatlıya “Pişman tatlısı‘ denilmiş ve bugünkü pişmaniye adını buradan almıştır.

İzmit’in Meşhur Pişmaniye Markaları

ÖzCan Pişmaniye

İzmit'in En Eski Pişmaniye Firmaları Arasındadır.
Özcan Pişmaniye, Hüseyin CAN tarafından 1957 yılında kurulmuştur.

ÖzCan Pişmaniye, 1957 yılında Hüseyin CAN tarafından kurulmuş olup, günlük 3 ton üretim kapasitesine sahip, İzmit’in en eski ve en köklü pişmaniye firmaları arasındadır.  İzmit’te en fazla satış ağına sahip firmalar arasındadır. Ayrıca ÖzCan Pişmaniye, 16 senedir tüm ambalajlarını kendisi üretmektedir.

Boğaziçi Pişmaniye

Boğaziçi Pişmaniye İzmit'in En Eski Pişmaniye Firmaları Arasındadır.
Boğaziçi Pişmaniye İzmit’in En Eski Pişmaniye Firmaları Arasındadır.

İzmit’in meşhur pişmaniye firmaları arasında alan bir diğer firma da Boğaziçi Pişmaniyedir. Boğaziçi Pişmaniye 1957 yılında Mehmet ÇETİN tarafından kurularak bu günlere gelmiştir. Kurucu Mehmet Çetin ilk olarak 1974 senesinde Harem Otogarı İstanbul’da kendi imalathanesini açmıştır.

İpek Pişmaniye

Lütfü Canigenis,1954 yilinda Ipek Pismaniye'yi kurarak bugünün temellerini atmistir.
Lütfü Canigenis,1954 yilinda Ipek Pismaniye’yi kurarak bugünün temellerini atmistir.

İzmit’in Meşhur Pişmaniye Markaları arasında bulunan bir diğer firma ise İpek Pişmaniye. İpek Pişmaniye 1954 yilinda Lütfü Canigenis tarafından kurulmuştur. İpek Pişmaniye sürekli kendi üretim alaninda yeniliklere imza atmış ve 1993 yilinda ilk defa çikolata çevrili küçük pismaniye topçuğu “Candy” yi ve sonrasında Tropik ile Çikolatali Saray Helvası ürünlerini üretmiş ve satışını gerçekleştirmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz