Değerli İzmit Gezi Rehberi okurları, bu yazımızda sizlere Karamürsel ilçemiz merkezinde bulunan Osmanlı Devletinin ilk amirali Karamürsel Bey’in Anıt Mezarı hakkında bilgiler vereceğiz. Karamürsel Bey Anıt Mezarı Karamürsel ilçesi merkezindedir.

Yazımızı okuduktan sonra Karamürsel Bey Kimdir, Karamürsel Paşa Kimdir, Kara Mürsel Bey, Karamürsel Alp, İlk kaptanı Derya Karamürsel Bey hakkında bilgiler edinmiş olacaksınız.

Karamürsel Bey Anıt Mezarı | Karamürsel İzmit Gezi Rehberi

Karamürsel Bey Kimdir?

Ölünce Beni Öyle Bir Yere Gömün Ki Sırtım Dağlara Dayansın, Kucağıma Denizi Verin, Daima Donanmamı Göreyim” sözüyle tarihe geçen KARAMÜRSEL ALP Osmanlı Tarihinin ilk Amiralidir. Karamürsel Alp, XIV. yüzyılda yaşamıştır. Karasi Beyliği Komutanlarındandır.

Karamürsel Bey Anıt Mezarı -Karamürsel
Karamürsel Bey Anıt Mezarı -Karamürsel

Orhan Bey kendisini İzmit Körfezinin güney kıyılarını ve eski adı (PROMECTUS) olan Karamürsel Kasabasının Bizanslılardan alınması işiyle görevlendirdi. Kendisine Timar olarak verilen Karamürsel’in güney batısındaki Kavak Boyu Armutçuk Limanında bir tersane kurarak gemi yapımına başlandı.

Eğitim ve öğretimiyle bir donanma oluşturulan ve bizzat komuta ederek başarı sağlayan Mürsel Alp bir Türk Büyüğü, Bir Derya Beyi, Kaptan-ı Derya ve ilk Osmanlı Türk denizcisidir.

Bu yararlıkları dolayısıyla Orhan Gazi tarafından asıl adı MÜRSEL ALP iken kendisine “KARA” lakabı verilmiştir.

Ayrıca İlk Osmanlı Türkleri Döneminde görülen bir eğilim gereği aldığı yöreye adından dolayı “KARAMÜRSEL” denmiştir. Mezarı yeniden restore edilerek 2007 yılında açılışı yapılmıştır. Fakat maalesef Karamürsel Belediyesinin ve Karamürsel halkının Karamürsel Bey Anıt Mezarına gereken ilgi ve alakayı gösterdiği söylenemez. Özellikle son günlerde yol yapım çalışmalarından dolayı sürekli dağınık ve çevresi pis durumda. Yol yapım çalışmaları öncesinde de çok temiz ve bakımlı olduğu söylemek güç doğrusu.

Karamürsel Bey Anıt Mezarı Nerede?

Kaynak : Karamürsel Bey Anıt Mezarı-Karamürsel – Kocaeli