Kocaeli ve İzmit Çevresindeki İçilebilir Şifalı Sular

Merhabalar, Bu yazımızda Kocaeli ve İzmit Çevresindeki İçilebilir Şifalı Sular başlığı altında Kocaeli ve ilçelerinde yaşayan insanların şifalı olduğuna inandıkları ve özellikle böbrek taşı düşürmesi, cilt hastalıklarına iyi gelmesi sebebiyle özellikle tercih ettikleri kaynak suları hakkında bilgiler vereceğiz.

Bu yazımızı okuduktan Kocaeli Şifalı Suları, İcadiye Suyu, Kocaeli’de Böbrek Taşı Düşüren Sular, Ali Mezar Suyu, Ali Mezar Suyu Nerede, Ali Mezar Köyüne Nasıl Gidilir, Dümbüldek Suyu, Dümbüldek Suyu Nerede, Derince Dümbüldek Suyu, Kocaeli Gündüzlü Suyu başlıkları hakkında bilgiler edinebileceksiniz.

İzmit Çevresinde En Çok Tercih Edilen 5 Şifalı Su

1. Ali Mezar Suyu, İcadiye Köyü – Gölcük

Meşhur Ali mezar suyu, gölcük, kocaeli

Ali Mezar suyu veya başka bir adıyla İcadiye Suyu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Şifalı Suyu İle Ünlenen Köy: İcadiye (Ali Mezar Köyü) başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Ali Mezar Suyu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Eğer çevresinde böbrek taşı sıkıntısı yaşayan yakınlarınız varsa mutlaka duymuşsunuzdur Ali Mezar Suyunu. Ali Mezar suyu, Gölcük’e yaklaşık 12 km. lik uzaklıkta bulunan İcadiye eski adıyla Ali Mezar köyü sınırları içerisinde çıkan ve insanlar tarafından en çok tercih edilen, bölge halkının içme suyu amacıyla sürekli dolum yaptıkları doğal şifalı kaynak suları arasındadır.

Gölcük’ün İcadiye Köyü’nde Çapanoğlu ailesinin arsasında çıkan şifalı su, bir çeşme yapılarak halkın kullanımına açılmış. Böbreğin çalışmasını çok hızlandıran İcadiye şifalı suyu için vatandaşlar adeta kuyruk oluyor. Böbrek taşı düşürenler, diyaliz tedavisi görenler, idrar yollarında rahatsızlık çekenler ve sindirim problemleri olan İcadiye şifalı suyunu içerek şifa buluyor.

Ali Mezar Suyu öncelikle böbrek taşını eritme ve düşürme konusunda oldukça etkili

Ali Mezar Suyu öncelikle böbrek taşını eritme ve düşürme konusunda oldukça etkili olduğu gibi, bir çok cilt hastalığına da iyi geldiği bilinmektedir. Yukarıda belirttiğimiz detay yazımızda da anlattığımız gibi, Ali Mezar suyu analiz ettirilmiş ve içeriğindeki mineraller incelendiğinde şifalı olduğu kanısına varılmıştır.

2. Dümbüldek Suyu, Karagöllü Köyü – Derince

Şifalı Dümbüldek Suyu - Kocaeli
Mesire alanı ve yeşilliğiyle doğa harikası bir yer olan Dümbüldek Suyu mesire alanı, şifa aramaya gelen ve piknik yapmak isteyenler için çok güzel bir yer.

Kocaeli İli Derince İlçesi Karagöllü Köyü mevkiinde kaynak bulan, çeşitli hastalıklara şifa olan özellikle böbrek taşı düşürmeye ve kum dökmeye iyi gelen şifalı sular arasında olup, bölge halkı tarafından yoğun talep görmektedir.

Mesire alanı ve  yeşilliğiyle doğa harikası bir yer olan Dümbüldek Suyu mesire alanı, şifa aramaya gelen ve piknik yapmak isteyenler için çok güzel bir yer.  İsmini tepede yatırı bulunan “Dümbüldek Dede’den” almaktadır.

Dümbüldek Suyu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Dümbüldek suyu da Ali Mezar suyu gibi özellikle böbrek taşı düşürme ve kum döktürme konusunda oldukça isim yapmıştır.

ŞİFALI DÜMBÜLDEK SUYU FAYDALARI

– Anti Depresif tedavilerde,
– Romatizmal hastalıklar (lumboga, nevrit, nevralji)
– Kas ve iskelet sisteminin Ağrılı durumlarında,
– Ameliyat sonrası Pots – Operatif hücre gelişiminde,
– Ağrı giderme ve fonksiyonları iyileştirmede,
– Cilt Hastalıklarında,
– Beslenme ve Horür eksikliğinin giderilmesinde,
– Bağırsak ve Safra kesesi fonksiyonlarının artırılmasında,
– Çeşitli adele ve kemik rahatsızlıkları (bel ve boyun fıtığı)
– Eklem ve eklem dışı kireçlenmeler,
– Muhtelif böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları,
– Mide, bağırsak ve safra kesesi rahatsızlıkları,
– Akne ve çeşitli deri rahatsızlıkları azaltıcı saçları ve tırnakları güçlendirici ve parlaklık verici etki,
– Hemipleji (inme) sekellerinin rehabilitasyonunda,
– Spastik özürlü (celebral palsy), çocuk felci (Polio) geçirmiş hastaların rehabilitasyonlarında,
– Anemi (kansızlık)
– Bünyesel zayıflıkların giderilmesinde, demir oranının düzenlenip organizmanın güçlendirilmesi,
– Gut hastalığı ve buna bağlı sinir ve adale ağrıları
– Obezite sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklar
– İltihabı kadın hastalıkları ve kısırlık
– Kas romatizması, fibromiyalji (kulunç), nevralji
– Stres ve buna bağlı rahatsızlıklar (asabiyet, uykusuzluk, fiziksel ve ruhsal yorgunluklar)
– Balneolojik tedavilerde
– Kan dolaşımını düzenlemede
– Vücutta biriken ürik asitlerin vücuddan atılmasında,
– Hormal sisteminin uyarılmasında, erkeklerde cinsel dinamizm bozukluklarında ve kısırlık problemlerinde iyi neticeler verir.
– Çeşitli ameliyatlar sonrasında oluşan tutukluk sertliklerin giderilmesinde, kırıkların biran önce kaynamasında etkilidir..

Dümbüldek Suyu Nerededir, Nasıl Gidilir?

kocaeli-izmit’e bağlı sevindikli köyünün çok yakınında bir tepede bulunan ve böbrek taşı düşürmeye birebir iyi gelen suyun adı.

İzmit istikametinden gidenler için; Eski İstanbul yolu üzerinden  Kocaeli Üniversitesi Umuttepe kampüsünü bulunuz. Yaklaşık 10-12 km devam ettikten  sonra  İshakçılar – Mollafenari yol ayrımı gelmektedir. Sağa dönüp İshakçılar istikametine devam ediniz. Sırasıyla Kayalar, Fakılar, Hacıibrahimler, Puyalar mahallelerini geçtikten sonra  İshakçılar köyünü  bulacaksınız. Daha sonra Karakadılar, Çavuşlu, Hayrettinli Mahallelerini geçtikten sonra Karagöllü Köyü Çalköy mahallesine ulaşacaksınız. Dümbüldek levhasını göreceksiniz.

Körfez istikametinden gidenler için; İlimtepe yerleşim yerinden sırasıyla Belen, Dereköy, Sipahiler, Kadıköy mahallelerini geçtikten sonra, yolun bitiminde eski İstanbul yoluna çıkacaksınız. Buradan sola dönüp eski İstanbul yolunu takip edip Karayakuplu köyüne ulaşacaksınız. Buradan sağa dönüp sırasıyla Çıraklı, Oruçlu, Kıdışıllı, Ürkütlü mahalleleri geçildikten sonra Karagöllü Köyü  Çalköy mahallesine ulaşacaksınız. Dümbüldek levhasını göreceksiniz.

Dümbüldek Suyu şifa dağıtıyor – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi
Gebze istikametinden gidenler için;  Eski İstanbul yolu takip edilip Kıyırlı, Sevindikli köyleri geçildikten sonra yol ikiye ayrılıyor sola dönüş yapıp sırasıyla Çıraklı,Oruçlu, Kıdışıllı, Ürkütlü köyleri geçildikten sonra Karagöllü Köyü  Çalköy mahallesine ulaşacaksınız. Dümbüldek levhasını göreceksiniz.
Alıntı Kaynağı : http://www.kocaelitaskoprululer.com

3. Gündüzlü Suyu, Erikli Köyü – Kandıra

Kandıra Gündüzlü Suyu Fotoğrafı
Kandıra Erikli Köyü Belen Mahallesi Gündüzlü mevkiinde bulunan Gündüzlü Suyu, özellikle böbrek hastalıklarına şifa veriyor.

Kocaeli ve Kandıra çevresinde şifalı olduğuna inanılan ve ilçe halkı tarafından en fazla tercih edilen içme suları arasındadır Gündüzlü Suyu. Tıpkı Dümbüldek suyu ve ali mezar suyu gibi, gündüzlü suyu da böbrek taşı düşürme konusunda oldukça etkili.

İlçe halkının yoğun ilgisini gözden kaçırmayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi özellikle böbrek hastalıklarına iyi gelen Kandıra Erikli Köyü Belen Mahallesi Gündüzlü Suyu kaynağında mesire alanı oluşturdu.

Gündüzlü Suyu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kandıra merkez erikli köyünde bulunan şifalı suya; tansiyon, şeker ve eklem rahatsızlığı olanlar rağbet gösteriyor. Kandıra Erikli şifalı suyu ayrıca birçok böbrek rahatsızlığına ve hazımsızlığa iyi geldiği için oldukça rağbet görüyor.

Kandıra Erikli Köyü Belen Mahallesi Gündüzlü mevkiinde bulunan Gündüzlü Suyu, özellikle böbrek hastalıklarına şifa veriyor. Gündüzlü Suyu başta İstanbul, Yalova, Eskişehir ve Ankara olmak üzere, Türkiye’nin birçok ilinden vatandaşların ilgisini çekiyor. Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı, vatandaşların Gündüzlü Suyunu içip, su kaynağı çevresinde dinlenebilmesi için kaynak suyu çevresine mesire alanı yaptı.

Şifalı Gündüzlü Suyunun çıktığı bölgede Bizans İmparatorluğu döneminden kalma verem hastanesi ait kalıntıların bulunduğunu belirten Erikli Köyü Muhtarı Ramazan Ören, “Biz bu suyumuzun TÜBİTAK’ta ve İSU’da analiz testlerini yaptırdık.

Gündüzlü Suyu Mineral ve pH Değerleri

Kış mevsiminde suda 7,35 PH, yazın ise 7,85 PH değerleri olduğu tespit edildi. Suyun içerisinde sekiz mineral bulunuyor ve insan vücuduna faydalı. Türkiye’mizin birçok yerinden başta İstanbul, Ankara olmak üzere, çok sayıda vatandaşımız buraya geliyor. Suyumuzun en büyük özelliklerinden birisi de böbreklerin gözeneklerini açıyor. En büyük tavsiyemiz böbrek hastalarınadır. Özellikle diyaliz hastaları için çok önemlidir. Örneğin bir hasta 15 günde bir diyalize gidiyorsa bu suyumuz sayesinde ayda bir diyalize gider. Yani diyaliz hastalarını bir nevi de olsa rahatlatır. Bugün bu suyumuzun etrafı eski halinden çok daha güzel.

4. Yazlık Ilıca Suyu, Gölcük

Yazlık Ilıcası Resimleri
Gölcük Belediyesi Yazlık Ilıcası Termal Tesisleri Bahçesinden Resimler
Üzerinde bir otelin hizmet verdiği Yazlık Ilıcası vatandaşlar tarafından beğenilerek içiliyor. Sodalı soğuk maden suyu sınıfındaki su genellikle karaciğer, mide, bağırsak ve safra kesesi problemleri olanlar tüketiyor.
Yazlık Ilıcası hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

5. Maşukiye Köyü Suyu

Kocaeli’nin oksijen kaynağı Maşukiye’de bulunan su; içerisinde bolca sodyum klorür, bikarbonat ve sülfat içeriyor.

Kocaeli’nin oksijen kaynağı Maşukiye’de bulunan su; içerisinde bolca sodyum klorür, bikarbonat ve sülfat içeriyor. Bu nedenle idrar yolu, mide rahatsızlıkları, böbrek yetmezliği, boğaz ağrıları, çeşitli iltihap rahatsızlıklarına şifa niyetinde kullanılmaktadır

Yeni bir gezi veya Kocaeli bilgilendirme yazımızda buluşuncaya kadar esen kalın.

7 YORUMLAR

 1. Dümbüldek, koyun ya da keçilerin boynuna asılan çanların adı. Rivayet o ki, bölgede çobanlık yapan ihtiyar bir kişi, yanındaki arkadaşı hastalanınca, ona su getirmek için kap bulamamış. Keçisinin boynundan alarak kap olarak kullandığı dümbüldekle, arkadaşına su taşıyan dedeye, o günden sonra ‘Dümbüldek Baba`, o suya da ‘Dümbüldek suyu` denilmiş

 2. Şahsen 2 böbrek taşımı düşüren sudur kendileri. Müdavimi oldum devamlı gelip su alıyorum. Size de tavsiye ediyorum. Ph değeri yüksek olduğu için taş düşürüyor sanırım yoksa taşın düşeceği yoktu !

 3. Dümbüldek suyu 22 dönüm araziden çıkan sınırlı bir kaynak. Bu nedenle bölgeye herhangi bir tesis kurulamıyor. Suyun gerçekten şifalı olduğunu ve İzmit`ten olduğu gibi, çevre illerden de pek çok kişinin şifa bulmak için devamlı bu sudan içtiğini bilinmektedir.

  Suyun hangi rahatsızlıklara iyi geldiği ise “Böbrek taşları, şeker hastalığı, prostat başlangıcı, tansiyon rahatsızlıkları, idrar yolu hastalıkları, jinekolojik sıkıntılar gibi pek çok hastalığa iyi geliyor.

  Ayrıca, Dümbüldek suyu içince şişkinlik yapmıyor; bu suya alışan bir daha başka su içemiyor”

 4. Arkadaşımda taş vardı aylardır ayrı cekiyordu duymuş ama gitmek istemiyordu ben gidelim dedim gittik. 12 13 kilo içti 24 saat da taşı düşürdü. Bana çok dua etti

 5. Bobrek tasi icin gittim 20kg su aldim 1nci gun 8kg ictim 2nci gun 5kg ictim 2gunun aksami 1sm buyuklugunde tas dususurdum rabbime sukurler olsun herkese şiddetle tavsiye ederim acil sifalar diliyorum

 6. Doğa yürüyüşü yapmak üzere 27 Ekim 2018 Cumartesi günü gittim. Yol gayet güzel.
  Su kuvvetli akmıyordu. Ülkenin farklı illerinden gelen arabalar vardı. Suyunun özellikle böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği söyleniyor.

  Tesiste basit atıştırmalıkların olduğu bir çay evi, tuvalet ve mescit bulunuyor. Ailecek piknik yapabileceğiniz masalar mevcut.

  Tesisten arabayla 5 dakika mesafedeki Dümbüldek Dede türbesine de uğramayı ihmal etmeyin.

 7. İnşa edenlerden Allah razı olsun. Tertemiz mekan. Mescidi, tuvaletleri ve oturma yeriyle gayet güzel ama insanlar da sahip çıkıp temiz tutar inşallah. Maalesef her yer talan ediliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here