Kocaeli İzmit çevresinde gezilecek yerler listemizin başında gelen, muhteşem atmosferiyle adından sıkça söz ettiren Nüzhetiye Şelasi hakkında güzel bir yazı hazırladık.

Değerli okurlar “Nüzhetiye Şelalesi Gezi Rehberi | Muhteşem Doğa Zorlu Parkur” başlıklı yazımızı okuduktan sonra; Nüzhetiye Şelalesi nerede, Nüzhetiye Şelalesine nasıl gidilir, Nüzhetiye Şelalesi yürüyüş parkuru, Nüzhetiye Şelalesi trekking bilgi gibi konularda bilgi sahibi olabileceksiniz.

Nüzhetiye Şelalesi Fotoğraf tutkunların da sevdiği parkur, doğa, yeşil ve şelale

Doğayı ve yeşili seviyorsanız, doğanın içinde bulunmaktan mutlu oluyorsanız Kocaeli tam size göre bir şehir. Şehrin neredeyse dört bir yanı farklı güzelliklerle dolu. Yeter ki; siz bu güzellikleri keşfedebilecek, arayacak ve kıymetini bilecek noktada olun.

İşte bu güzelliklerden birisi de hiç şüphesiz Nüzhetiye Şelasi. Şehrin gürültüsünden, keşmekeşinden sıkılmışsanız rotanızı Kocaeli’ne çevirin, Gölcük gezilecek yerler listesinin başında gelen Nüzhetiye Şelalesi büyülü atmosferi ile sizleri bekliyor.

Nüzhetiye Şelalesi Gezi Rehberi | Muhteşem Doğa Zorlu Parkur

Muhteşem doğası, gürül gürül akan şelalelerin sesleri, dereyi sarmalamış ağaçların gölgesinde büyülü bir atmosfere sahip ve yaz aylarında doğa ve fotoğraf tutkunlarının gözde mekânı Nüzhetiye Şelalesi.

Samanlı Dağları’nın üzerinde yer alan orman köylerinden biridir Nüzhetiye Köyü

Samanlı Dağları’nın üzerinde yer alan orman köylerinden biri olan Nüzhetiye Köyü’nde bulunan ve köy ile aynı adı taşıyan Nüzhetiye Şelalesi, 5 kilometrelik yürüyüş parkuru ile doğa tutkunlarına unutulmayacak bir macera, fotoğraf tutkunlarına ise her zaman yakalayamayacağı kareleri sunma fırsatı veriyor.

5 KİLOMETREYİ BULAN MÜTHİŞ BİR PARKUR

Büyülü atmosferiyle Nüzhetiye şelalesi

Kocaeli sınırlarında kalan ve eski bir yerleşim yeri olan Nüzhetiye Köyü, Gölcük İlçesinde yer alıyor. Sıcak günlerde doğa severlerin en çok tercih ettiği parkur Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin “Kocaeli Doğa Rotaları” içerisinde yer alıyor.

Parkurun başlangıç noktası Nüzhetiye Köyünün bitişinde yer alan Alabalık Tesisi’nin önünden başlıyor. Alabalık Tesisisin hemen girişinde bulunan patika yol parkurun başlangıç noktasını oluştururken vadi içerisinden geçiş yapılan rota 5 kilometrelik mesafeden oluşuyor. Kısa olması dolayısıyla yılın dört mevsiminde yürünebilse de genellikle sıcak günlerde tercih edilen parkur, doğa tutkunlarına eşsiz manzaralar sunuyor.

Nüzhetiye Şelalesi doğa tutkunlarına eşsiz manzaralar sunuyor.

DOĞANIN TAM KALBİNDE BÜYÜLÜ ATMOSFER

Yürüyüş boyunca şelalenin gürül gürül akan sesini duyacak, kuş cıvıltıları ile ağaçların gölgesine yaz sıcağına maruz kalmadan parkur boyunca yürüyebileceksiniz. Rota üzerinde dikkatli geçilmesi gereken iki nokta bulunuyor. ‘Orta’ zorluk derecesindeki parkurda, deredeki bazı kayalar ip yardımıyla geçiliyor.

Nüzhetiye Şelale Parkurunda Yürürken Islak Taşlara Dikkat

Parkurda dikkat edilmesi gereken en önemli konu, yüzeyi yosunlu ıslak taşlar. Kayma tehlikesine karşı trekking ayakkabısı giyilmeli. Yol sırasında sık sık dere içerisinden geçmeniz gerekecek.

Nüzhetiye Şelale Parkurunda Yürürken Islak Taşlara Dikkat Etmeli ve Trekking Ayakkabısı Giymelisiniz

Yer yer köprü vazifesini gören kütükler yardımıyla parkur harikulade görüntüsü ile Nüzhetiye Şelalesi’nde son buluyor. Gidiş-dönüş şeklinde Nüzhetiye şelalesinde son bulan yürüyüş aynı rotadan geri dönülüyor.

GÖLCÜK NÜZHETİYE ŞELALESİNE NASIL GİDİLİR

Nüzhetiye Şelalesi, Kocaeli’nin Gölcük ilçesindeki Nüzhetiye Köyü’nde bulunuyor. Konum olarak İzmit ile Gölcük arasında yer alan köye İstanbul Yalova D-100 yolunda Yalova istikametine doğru ilerlerken sağda bulunan Ford Otosan sapağından ya da biraz ilerisindeki Bahçecik sapağından saptıktan sonra Nüzhetiye tabelaları takip edilerek ulaşılıyor.

İzmit merkeze 19 km mesafede olan köye İzmit’ten yarım, İstanbul’dan yaklaşık 1.5 saatte ulaşılıyor. İstanbul’a yakın, hafta sonu gidilecek günübirlik doğa yürüyüş rotalarından biri olan Nüzhetiye Şelalesi, 4 mevsim oluşan doğa güzellikleriyle doğa severleri kendine hayran bırakıyor.

KOCAELİ’NİN DOĞA BİR BİRİNDEN GÜZEL YÜRÜYÜŞ ROTALARI

Güzellikleri yıllarca sanayinin gölgesinde kalan Kocaeli, trekking ve doğa sporlarının başkenti olmayı hedefliyor. Bu kapsamda Kocaeli’nin dağları, vadileri, kıyıları, kanyonları ekipler tarafından gezilerek fotoğraflandı.

Güzellikleri yıllarca sanayinin gölgesinde kalan Kocaeli, trekking ve doğa sporlarının başkenti olmayı hedefliyor

Kocaeli’nin ‘Doğal’ ve ‘Kültürel’ rotaları belirlenerek 4 ana başlık altında toplandı. Trekking tutkunları ile tematik Parkurlar, Hiking tutkunları için günübirlik yürüyüş parkurları, Kanyoning tutkunları için vadiler içerisinde kanyon geçişleri ve Mountain Biking tutkunları için Dağ Bisikleti Parkurları belirlendi.

Spor tutkunları için “Kocaeli Doğa Yürüyüş Parkurları” kitabı ve “Kocaeli Yürüyüş Parkurları” mobil uygulaması oluşturuldu.

KOCAELİ YÜRÜYÜŞ PARKURLARI ARTIK CEBİNİZDE

“Kocaeli Yürüyüş Parkurları” mobil uygulaması ile yürüyüş parkurları cebinizde. Uygulamayı “App Store” ve “Google Play” den ücretsiz bir şekilde indirebiliyorsunuz. Uygulamayı yüklediğinizde Kocaeli’nin yürüyüş parkurlarına, parkurlar ile ilgili uzunluk, yol durumu, mesafe, tırmanış mesafesi gibi bilgilere bakabiliyorsunuz.

KOCAELİ YÜRÜYÜŞ PARKURLARI ARTIK CEBİNİZDE
KOCAELİ YÜRÜYÜŞ PARKURLARI ARTIK CEBİNİZDE

Mobil uygulama aynı zamanda yürüyüş parkurlarının fotoğraflarına ulaşma imkânı sağlıyor ve dilerseniz sanal ortamda parkurları 360 derece gezebiliyorsunuz.

Kaynak : Bu yazıyı yayına hazırlarken Kocaeli Barış Gazetesi’nin Kocaeli’de doğa güzelliği ile büyülüyor: Nüzhetiye Şelalesi başlıklı yazısından istifade ettik.