Pişkin Simit | İzmit'in En İyi ve En Eski Simit Fırını

Simit sever misiniz? Ülke olarak simidi çok seviyoruz. Ülkemizin neredeyse her köşesinde, her sokağında özellikle sabah saatlerinde sıcak sıcak simit satan bir çok simitçi görebilmek mümkün. Bu yazımızda Pişkin Simit | İzmit’in En İyi ve En Eski Simit Fırını hakkında bilgiler vereceğiz.

Pişkin Simit, İzmit’in en eski ve en çok tercih edilen simit fırını yürüyüş yolu üzerindeki dükkanında hizmet vermeye devam ediyor.

Her şehrin simidi elbette kendine güzeldir ama İzmit’in simidi başka güzeldir. Pişkin simit. İzmit’in neredeyse her köşesinde bir simitçi görebilirsiniz. Simit arabalarının bir çoğunda “Pişkin Simit” yazısını görürsünüz.

Pişkin Simit İzmit’in en eski – kuruluş 1956 – ve hiç şüphesiz en iyi simitçisi. Eğer yolunuz İzmit’e düşürse mutlaka buradan bir simit almanızı tavsiye ederim. Tarihi çınar ağaçlarının gölgesinde bir çay bahçesine oturarak simidinizi afiyetle yiyebilirsiniz.

İzmit'in vazgeçilmezi Pişkin Simit
İzmit’in vazgeçilmezi Pişkin Simit

Pişkin Simit artık neredeyse İzmit’te herkes tarafından bilinen ve marka değeri oldukça yüksek olan bir işletme konumunda. Önceleri Pişkin Simit yürüyüş yolu üzerindeki fırınında üretip satarken, şimdi yine yürüyüş yolu üzerindeki ‘Pişkin Cafe ve Kahvaltı’ adı altında Cumhuriyet Caddesi ve Alemdar Caddesi’nin kesiştiği köşede üç katlı salonuyla hizmete açıldı.

REKLAM
Pişkin Simit'in İzmit Yürüyüş yolu üzerindeki yeni 3 katlı binası
Pişkin Simit’in İzmit Yürüyüş yolu üzerindeki yeni 3 katlı binası, fotoğraf kaynak : Demokrat Kocaeli / www.demokratkocaeli.com

İzmit’in En İyi Simidi : Pişkin Simit

İzmit’te kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan “pişkin simit“, taze üzümlerden elde edilen pekmeze ve sıcak iklimlerde yetişen susama bulanmasının ardından özel taş tabanlı fırınlarda pişiriliyor.

İzmit'in Meşhur Pişkin Simidi
İzmit’in Meşhur Pişkin Simidi

Osmanlı döneminden bu yana beğenilerek tüketilen, yapılışı bölge ve kentlere göre değişen, “susamlı kebap”, “gevrek” adlarıyla da bilinen simit, en önemli öğün arası atıştırmalık olma özelliğini sürdürüyor.

İzmit simidinin meşhur olmasının sebebi, simidin doyurucu olması ve pekmezinin özel hamuruyla kavrulmasıdır, İzmit simidini diğer simitlerden ayıran özellik pekmez ve susamdır, bu da İzmit simidini daha meşhur hale getirir ayrıca İzmit simidi sabah kahvaltısında en çok tercih edilen yiyecektir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz