Şifa Kaynağı Orhangazi Keramet Kaplıcası

Sevgili Dostlar, sevgili İzmit Gezi Rehberi okurları; bu yazımızda sizlere Şifa Kaynağı Orhangazi Keramet Kaplıcası başlığı altında İzmit’e oldukça yakın bir şifa kaynağı kaplıca hakkından bilgiler vereceğiz.

Yazımızı okuduktan sonra Keramet kaplıcası telefon numarası, İznik kaplıca, Keramet Kaplıcası faydaları, Keramet Köyü Kaplıcası ve Kamp Alanı, Keramet Kaplıcası Nerede, Keramet Kaplıcasına Nasıl Gidilir gibi Keramet Kaplıcaları hakkında merak ettiğiniz sorularınıza cevaplar bulabileceksiniz.

Keramet Kaplıcaları Hakkında Bilgiler

İsmini uzun yıllar önce yaşayan Keramet Dede isimli bir evliyadan aldığı rivayet edilen Keramet Köyü’nde bulunan bu kaplıcaya, Bursa Orhangazi ilçe merkezine ulaştıktan sonra, İznik gölü yönüne doğru sapıp, Ilıca tabelasını takip ederek ulaşıyorsunuz.

Bursa’ya 65, Orhangazi’ye 16 ve İznik gölüne 1 km uzaklıkta doğal sit alanı kapsamında bulunan kaplıcaya 5 TL ücret ödeyerek girdikten sonra, ilk olarak sizi doğal görünümlü bir havuz karşılıyor. Havuzun etrafında büfe, soyunma kabinleri, tuvalet, otopark ve piknik masaları mevcut.

Keramet Kaplıcalarında Konaklama İmkanları

Bir çok turistik mekanın aksine, Konaklama için otel, pansiyon gibi bir mekan yok. Ancak dileyenler çadırlarıyla birlikte tarihi çınar ağaçlarının altında konaklama yapabiliyor. Bu tarihi çınar ağaçlarının esintisi insana o kadar huzur veriyor ki, kaplıcanın keyfini çıkardıktan sonra ağaçların altında kahve keyfi yapmanızı mutlaka öneririm.

Keramet kaplıcaları orhangazi
Bursa Orhangazi Keramet kaplıcaları

Keramet Kaplıcaları Nasıl Bir Yer

Yaz dönemi ve özellikle hafta sonları aşırı kalabalık olduğundan mümkünse hafta içi gitmenizi öneriyoruz. Kayaların arasından çıkan kükürtlü termal suyun sıcaklığı yaz-kış ortalama 30 derece ve yaklaşık 2-3 metre derinliğe sahip.

Suyun şifalı olduğu, sağlığa iyi geldiği, cildi güzelleştirdiği, kadın hastalıklarına, romatizmaya ve deri hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Hatta doktor tavsiyesiyle bu kaplıcaya gelen epey turist varmış.

Keramet Ilıcası Nerede, Nasıl Gidilir?

Kaynak : https://www.hurriyet.com.tr/seyahat/yolun-sifasi-keramet-kaplicasi-40828408