Şifalı Suyu İle Ünlenen Köy: İcadiye (Ali Mezar Köyü)
Şifalı Suyu İle Ünlenen Köy: İcadiye (Ali Mezar Köyü)

Bu yazımızda “Şifalı Suyu İle Ünlenen Köy: İcadiye (Ali Mezar Köyü)” başlığı altında, şifalı suyu ile adını tüm Türkiye’ye duyuran; İcadiye, bir diğer adıyla Ali Mezar Köyü ve köyde bulunan şifalı suyu hakkında bilgiler vereceğiz.

Sevgili okurlarımız, bu yazımızı yayınladıktan sonra çok güzel geri dönüşler aldık, çocuğu, kendisi veya bir yakını için şifa arayan bir çok kişinin sitemiz vasıtasıyla Ali Mezar yani İcadiye köyüne kolayca ulaşıp, suyu alabildiklerini öğrendik. Geri dönüşleriniz için teşekkür eder ve sizi yazımızla başbaşa bırakıyoruz. Merak ettiğiniz her konuyu yorum kısmına yazabilirsiniz.

İcadiye – Ali Mezar Köyü Şifalı Suyu

Şifalı Suyu İle Ünlenen Köy: İcadiye (Ali Mezar Köyü) başlıklı yazımızı okuduktan sonra, Gölcük şifalı suları, böbrek taşı düşüren su, ali mezar suyu, ali mezar köyü suyu, Kocaeli şifalı suları, izmit böbrek taşına iyi gelen sular, şifalı sular, ali mezar suyu nerede gibi arama konuları hakkında bilgiler edinmiş olacaksınız. Öyleyse; buyurun detaylara…

Her yazımızda özellikle belirtiyoruz, Kocaeli öylesine güzel bir coğrafya ve iklime sahip ki; nereyi gezerseniz gezin, nereye giderseniz gidin ve hangi mevsimde giderseniz gidin size müthiş zaman geçirme olanağı sunacaktır.

REKLAM

İşte bunlardan birisi, İcadiye yani Ali Mezar Köyü. Özellikle şifalı suyu sayesinde adını geniş bir çevreye duyurmayı başarmış, müthiş bir doğa içerisinde küçük şirin bir köyümüz.

Ailenizde ya da çevrenizde böbrek taşı sorunu olan kişiler varsa eğer birileri size mutlaka Ali Mezar Köyüne gitmenizi ve oradaki şifalı suyu denemenizi söylemiştir.

İcadiye Köyü Fotoğrafı
İcadiye Köyünden Gölcük Yönüne Çıkış

İcadiye Ali Mezar Köyü Nerededir ve Nasıl Gidilir?

İcadiye Köyü Gölcük ilçemiz sınırları içerisinde olup, Gölcük’e 10 km ve İzmit merkeze yaklaşık 29 km. mesafededir.

Gölcük'den Ali Mezar Köyüne Ulaşım Haritası Fotoğrafı
Gölcük’den Ali Mezar Köyüne Ulaşım Haritası

Ali Mezar yani İcadiye köyüne kendi şahsi arabanızla gidebileceğiniz gibi Gölcük merkezden kalkan dolmuşlarla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Geniş ve asfaltlanmış yolu bulunmaktadır. Köye giderken yolun sağında ve solunda müthiş bahçeler göreceksiniz, doğanın güzelliği, yemyeşil meralarda otlayan inekler, koyunlar, yollara sarkmış ağaçların adeta sanat eseri gibi sundukları meyveler yolculuğunuza haz katacak.

Dikkat!
Yalnız özellikle bahar aylarındaki yoğun yağışların etkisiyle köye yaklaştıkça toprak kaymaları sebebiyle yollarda bozulmalar, yarılmalar olabiliyor. İlk defa gidiyorsanız ve özellikle yoğun yağışlı günlerde gidiyorsanız bu hususlara dikkat etmenizi, fazla hız yapmamanızı öneriyorum.

Köyün İsmi Neden İcadiye veya Neden Ali Mezar Köyü İsmi Verilmiş?

Köyde anlatılan hikayeye göre köy bünyesinde Ali adında bir eşkiyanın mezarı bulunmaktadır. Bundan dolayı Ali Mezar köyü olarak anılmakta olup, İcadiye ise keşif, bulma, yeniden ortaya çıkarma anlamında kullanılan ve Arapça kökenli bir kelimedir.

Kocaeli Gölcük, Ali Mezar (İcadiye) Köyündeki böbrek taşına iyi gelen şifalı suyun kaynağı..

Ali Mezar Köyü Şifalı Suyu Hakkında

Bu köyde yaşamış ve ikamet etmiş (rahmetli Ali YAMAN, mezarı yine çeşmenin yakınında bir mezarlıktadır.) bir kişinin bahçesinden çıkan suyun şifalı olduğuna inanılmakta ve bölge halkı tarafından yoğun ilgi görmektedir. Köyde bulunan ve bir çeşme ile bölge insanının kullanımına sunulan suyun başına gittiğinizde oldukça uzayan bir kuyrukla karşılaşmanız mümkün.

Suyun özellikle böbrek taşı rahatsızlığı başta olmak üzere bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Benim çevremde de Ali Mezar Köyü şifalı suyunu düzenli içerek böbrek taşını eriten/düşüren kişiler var.

Ali Mezar Köyü Köy Camisi Fotoğrafı
Ali Mezar Köyü meydanında bulunan köy camisi

Bir gün, İcadiye Köyüne giderek su doldurdum ve Gölcük tarafına giderken, yaşlı bir amcanın minübüs beklediğini gördüm ve durarak amcayı aldım. Sohbet ederek Gölcük’e geldik. Bu amcadan Ali Mezar Köyü şifalı suyu hakkında şunları öğrendim;

Suyun çıktığı bahçe amcamızın öz halasına aitmiş. Yıllar önce bu sudan içen hasta hayvanların tez zamanda iyileştiği ve suyun içerisinde bulunan taşların eridiği görülünce İzmit’te görev yapan bir doktor vasıtasıyla sudan numune alınarak Ankara’ya analize gönderilmiş. Yapılan analiz neticesinde suyun şifalı olduğuna karar verilmiş. O günden bu güne insanlar dertlerine çare olsun niyetiyle burada bulunan suya ulaşmışlar. Çeşmenin başına vardığınızda İstanbul’dan, Sakarya’dan, Eskişehir ve komşu şehirlerden gelmiş kişileri görmeniz mümkün.

İcadiye köyü fotoğrafları
Ali Mezar (İcadiye) Köyü içerisinde çeşmeyi kolayca bulmanız için levhalar var

Sadece hastalıklar için değil bölge halkı içme suyunu da buradan karşılamakta.

Ayrıca köye geldiğinizde şifalı suya giden yolun çevresindeki evlerden doğal köy ürünleri de satın alabilirsiniz. Özellikle süt almanızı kesinlikle tavsiye ederim. Ali Mezar Köyü yeşilin tüm tonlarının bulunduğu mükemmel bir konumda. Köye geldiğinizde yol çevresinde bir çok ineğin otladığını görürsünüz zaten ve aldığınız sütü, yumurtayı vs. güvenerek alabilirsiniz…

İcadiye (Ali Mezar) Köyü cami fotoğrafı
İcadiye (Ali Mezar) Köyü merkezindeki cami fotoğrafı

Yolunuz Düşerse Değil, Yolunuzu Düşürün Bu Güzel Köye

İlla ki yolunuzun düşmesini beklemeyin bence, bir hafta sonu ailecek atlayın arabanıza, Gölcük’ün bir birinden güzel dağ köylerinden geçerek gelin İcadiye köyüne. Yeşillikler içinde hem stresinizi atarsınız, hem de şifalı suyundan içme fırsatı bulursunuz. Memnun kalacağınızdan ve tekrar tekrar geleceğinizden adım gibi eminim…

Sevgiyle kalın..

NOT : Kıymetli okurlar, bu içeriğimiz birçok web sitesi tarafından izinsiz alınarak yani çalınarak kullanılmıştır, bölgeyi bilen ve defalarca Ali Mezar Köyüne gitmiş birisi olarak lütfen bilgi hırsızlarına itibar etmeyiniz.

5 YORUMLAR

  1. Allah razı olsun. Bu yazınız için çok ama çok teşekkür ederiz. Bizde sitenizden aldığımız bilgilerle giderek suyumuzu doldurduk. şifa olur inşallah. Köye giderken çok fazla çeşme gördük. ama sitedeki fotoğrafı görünce tamam, doğru yerdeyiz dedik. Çok teşekkürler ediyoruz.

  2. Kızımın bibrek tası icin foktorum onerdi alimezar suyunu. Sayenizde kolayca buldum ve icadiye koyu hakkinda bilgi edindim. İcadiye koyu mukemmel bir yer, doganin tam kalbinde, koye gidip gelirken cok keyif aldik.

    Yalniz icadiye suyu duzenli icmemize ragmen benim kizima fayda etmedi. Bir de dumbuldek suyunu duyduk, oraya gidip alip, denemek istiyorum. Dumbuldek suyunu duyan kullanan var mi acaba, bilgisi olan?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz