Merhabalar Sevgili Dostlar, geldi yine ekim ayı ve sonbahar mevsimi kendini iyice hissettirmeye başladı. Tabiki her yaşın güzelliği gibi her mevsimin güzelliği de farklı. Bu yazımızda “Sonbaharda Kocaeli ve Çevresinde Gezilecek En İyi 10 Adres” başlığı altında sizlere Kocaeli ve çevresinde sonbaharda gezilebilecek mekanlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Şu bir gerçek ki; Kocaeli yılın her mevsiminin doyasıya yaşandığı müthiş bir yer. Doğayı seviyorsanız, doğada olanları, dereyi, kuşu, çiçeği, böceği vs seviyorsanız zaten her mevsim bu güzellikleri farklı boyutlarıyla görebileceğiniz bir şehir Kocaeli.

Baharda ayrı güzel, yazları ayrı güzel ve elbette sonbaharda bir başka güzel. Bu yazımızda son bahar mevsiminde gezilecebilecek adresleri sizleri için derledik. Elbette listeyi uzatmak mümkün, sizler de listede olmasını istediğiniz mekanları yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

1. Sonbahar Temalı Fotoğrafların Vazgeçilmezi, Yuvacık

Her mevsim farklı güzellikler sunan Yuvacık elbette şehrimizin en önemli gezi güzergahları arasında. Baharda yeşilin her tonunu görebileceğiniz gibi, son baharda da kahverenginin tüm tonlarını bir arada görebilirsiniz. Yuvacık’ı gezerken hem bir birinden güzel kahvaltı mekanlarında kahvaltınızı yapabilir hem de baraj göleti boyunca doğanın tam kalbinde sevdiklerinizle hoş sohbetler eşliğinde yürüyüş de yapabilirsiniz.

Yuvacık Karaaslan Tesisleri

Sonbaharda Yuvacık Fotoğraf Galerisi İçin Tıklayınız.

2. Avrupanın En Büyük Doğal Yaşam Parkı: Ormanya

Binlerce çeşit hayvana ev sahipliği yapan şehrimizin, ülkemizin ve hatta dünyanın en büyük doğal yaşam alanlarından birisi olan Ormanya, her yıl yüzbinlerce insana kapılarını açıyor. Eğer siz de bu güzel ortamı görmediyseniz gezi planlarınıza mutlaka eklemelisiniz. Özellikle çocuklar için unutulmaz fırsatlar sunmakta.

Avrupa’nın En Büyük Doğal Yaşam Parkı, Ormanya mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında

Ormanya Gezi Rehberi İçin Tıklayınız.

3. Şehrin Merkezinde Denizin Hemen Yanı Başında Seka Park

Günün yorgunluğunu atmak, sevdiklerinizle birlikte bir çay-kahve içip hoş vakit geçirmek isterseniz Seka Park sizleri bekliyor olacak. Çocuklarınız Seka Park içerisindeki bir birinden farklı oyun parklarında eğlenirken siz de yeşilin, doğanın keyfini çıkartabilirsiniz. Seka Park’a gelirseniz Kocaeli Bilim Müzesini de gezi planınıza dahil etmeyi unutmayın.

Seka Park her mevsim başka güzel

4. Aşıklar Beldesi Maşukiye

Birbirinden güzel şelaleler, bir o kadar güzel öten kuşlar eşliğinde güzel bir kahvaltı yapmak ve Maşukiye’nin muhteşem doğasını keşfetmek gezi planlarınıza mutlaka eklemeniz gereken bir adres Maşukiye.

Maşukiye, her mevsim başka güzel. foto : http://www.berrakmekanlarda.com

5. Ekimde Renk Cümbüşü ve Sapanca

Elbette Sapanca her mevsim güzel ama son baharda bir başka güzel. Özellikle ekim ayının sonlarına doğru yapraklar iyice sarıya döndüğünde doğanın cümbüşü başlıyor ve muazzam kareler sunuyor sizlere. Haliyle Sapanca sonbaharda mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Sapanca gölü ve renklerin cümbüşü

6. Eski Osmanlı Köyleri Saraylı ve Örcün

Gölcük ilçemiz sınırları içersinde bulunan Saraylı ve Örcün Köyleri, özünü yitirmemiş iki eski Osmanlı köyümüz. Muhteşem eski ahşap konakları, dar sokakları, eski taş binaları ve asırlık çınarlarıyla sonbahar gezilerinin vazgeçilmez mekanları arasında. Pazar günü giderseniz eğer köy meydanında kurulan köylü pazarından hem alış veriş yapabilir hem de müthiş lezzetli el açması gözlemelerinden tadabilirsiniz.

Asırlık çınar ağaçları ve ahşap konaklarıyla Saraylı, Gölcük.
Gölcük Örcün köyü hem tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve içinde bulunan türbesi ile ziyaretçilerine kucak açmaktadır.

Gölcük Saraylı Köyü Gezi Rehberi

7. Tarihi Ahşap Konaklarıyla Ereğli

Tarihi konaklarıyla ünlü küçük bir balıkçı beldesi Ereğli. Kendi halinde sessiz, sakin bir yaşam vardır burada. yılın her mevsimi farklı güzellikler sunar misafirlerine, sizler de bir son bahar günü bu güzel mahalleyi gezebilirsiniz. Denizin hemen yanı başında hem güzel fotoğraflar çekebilir, hem de dilerseniz taze taze balık da alabilirsiniz. Konakları kadar balıkçıkları da ünlüdür Ereğli’nin.

tarihi konaklarıyla ereğli

Tarihi Konaklarıyla Ünlü Balıkçı Kasabası : Ereğli

8. Tarih Kokan Sokaklarda Yürüyüş İçin: Kapanca Sokak

İzmit’in tarih kokan sokaklarında gezinti yapmak, bir birinden güzel eski ahşap konaklar arasında fotoğraflar çekmek, İzmit Tarihi Çarşısını da gezerek hoş vakit geçirebilmek için Kapanca Sokak’ı mutlaka gezmelisiniz.

İzmit Kapanca Sokak

9. Değirmendere Yalı Evleri, Gölcük

Yakın zamanda Gölcük Belediyesi tarafından restore edilerek eski ihtişamına tekrar kavuşan Değirmendere Yalı Evleri her gün yüzlerce misafirini ağırlıyor. Değirmendere Sahilinde hem güzel bir yürüyüş yapabilir, çay bahçelerinde çayınızı içebilir ve Değirmendere Yalı Evlerini gezebilirsiniz.

Değirmendere Yalı Evleri, Gölcük

10. Ballıkayalar Tabiat Parkı Gebze

Gebze ilçemiz sınırları içerisinde bulunan Ballıkayalar tabiat parkı da sonbaharda gezilebilecek güzel adresler arasında. Yoğun geçen zamanın ardından kendinize doğanın kalbinde dinlenecek bir mekan arıyorsanız ve doğal bir yer olsun diyorsanız Gebze Ballıkayalar Tabiat Parkı tam da hayal ettiğiniz yer. İstanbul’a sadece 45 dakika uzaklıkta bulunan, Gebze’nin saklı cenneti Ballıkayalar’da güzel bir son bahar turuna çıkmaya hazır mısınız?

Ballıkayalar Tabiat Parkı Gebze