Sevgili İzmit Gezi Rehberi okurları, bu yazımızda sizlere Yalova’nın Altınova ilçesinde bulunan tarihi bir cami hakkında bilgiler vereceğiz. Eğer sizler de tarihi mekanlara ilgi duyar ve gezme niyetiniz olursa bu yazımızda Yalova Hersekzade Ahmet Paşa Camii hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Yalova Hersekzade Ahmet Paşa Camii

Tarihi Hersekzade camii, komşumuz Yalova’nın Altınova İlçesi, Hersek Köyü’nde bulunmaktadır. Camii; 1458 senesinde doğan ve doğduğu Bosna-Hersek’ten getirilerek saraylarda yetiştirilen dönemin ünlü sadrazamlarından Hersekzade Ahmet Paşa tarafından XVII. Yüzyılda, kendi adıyla anılan beldede yaptırılmıştır.

Yalova'nın tarihi camilerinden Hersekzade camii
Hersekzade Ahmet Paşa Camii mimarisinde kesme taş örmeciliği ağırlık kazanmaktadır.

İzmit Körfezi’nin en dar yerinde olan Hersek, Ahmet Paşa tarafından ihya etmiştir. Ahmet Paşa zamanında beldeye bir çok eser kazandırmıştır. Ne yazık ki camiin kubbeleri dahil diğer bölümlerinin bazı kısımları depremde yıkılmıştır. Hersekzade Ahmet Paşa Camii mimarisinde kesme taş örmeciliği ağırlık kazanmaktadır.

Yalova Hersekzade Ahmet Paşa Camiine Nasıl Gidilir?

Camii, Yalova’nın Altınova ilçesinde bulunmakta olup, ulaşımı oldukça kolaydır. Altınova merkez ışıklardan sağa dönerek (deniz tarafına) mevcut levhaları takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Hersekzade Ahmet Paşa Camii – Yalova